Při dvou střetech vlaku s kamionem na Příbramsku a Nymbursku se zranilo několik lidí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 21. 2. 2020 16:54
Dvě nehody vlaků s nákladními auty zaměstnaly v pátek hasiče a záchranáře ve středních Čechách. Obě se staly na přejezdech zabezpečených pouze výstražným křížem - první před polednem u Staré Hutě na Příbramsku, druhá odpoledne v Běrunicích na Nymbursku. V obou případech vlak vykolejil a zranilo se několik lidí.

U Staré Hutě na Příbramsku se před polednem na přejezdu srazil vlak s nákladním autem, které převáželo dřevěné palety. Motorový vlak Regionova po střetu vykolejil, jedna z jeho tří částí se ocitla zcela mimo koleje a naklonila se.

"Ve vlaku byli dva cestující a tři zaměstnanci," uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová. Záchranáři ošetřili čtyři lehce zraněné - strojvedoucího, řidiče nákladního vozu a dva cestující. Podle mluvčí záchranné služby Petry Effenbergerové byli všichni po nezbytném ošetření na místě převezeni do příbramské nemocnice. 

"Nehoda se udála na železničním přejezdu zabezpečeném pouze výstražnými kříži," upřesnil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Škodu na vlaku inspekce odhadla na více než 10 milionů korun, na nákladním automobilu 300 tisíc a na 200 tisíc na trati. Podle policejní mluvčí dechová zkouška ukázala, že řidič nákladního vozu nebyl pod vlivem alkoholu.

Havarovaný vlak vyprostí drážní hasiči. Dopravu cestujících v úseku mezi Dobříší a Mníškem pod Brdy zajišťují autobusy. Trať bude ještě několik hodin zavřená, České dráhy odhadují, že by trať mohla být otevřena kolem půl šesté večer.

Pět zraněných na Nymbursku

Druhá nehoda vlaku s nákladním vozem se stala kolem 15. hodiny na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku. I v tomto případě vlak vykolejil.

Zranilo se pět lidí, z toho tři děti - jedno těžce, další středně těžce a jedno lehce. Nejvážnější je podle ní zranění hlavy. "Po intenzivní lékařské péči bylo dítě převezeno do motolské nemocnice," řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Další dvě děti odvezli záchranáři do nemocnice v Kolíně. Kromě dětí se zranili také dva muži, má jít o strojvedoucího a průvodčího. S lehkým zraněním je záchranáři odvezli do kolínské nemocnice. Řidič kamionu vyvázl bez zranění.

Podle mluvčího středočeské policie Pavla Truxy se i tato nehoda stala na přejezdu, který je chráněn jen výstražným křížem a značkou stop. "Míra zavinění se bude zkoumat," řekl Truxa.

České dráhy zavedly v úseku mezi Městcem Králové a Chlumcem nad Cidlinou náhradní autobusovou dopravu. Komplikace očekávají zhruba do 20:30. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy