Libice nad Cidlinou - Národní kulturní památku slovanské hradiště Slavníkovců v Libici nad Cidlinou na Nymbursku čeká v srpnu revizní archeologický výzkum.
Archeologové znovu otevřou již prokopanou sondu, řekla mluvčí Archeologického ústavu Praha Jana Maříková Kubková.
Na místě jsou dnes k vidění makety základů přemyslovského paláce a slavníkovského kostela, které jsou rekonstruovány na základě výzkumů archeologa a historika Národního muzea Rudolfa Turka. Výzkum vedl v lokalitě v 50. letech minulého století.
Jsou tam instalovány také sochy svatého Vojtěcha a svatého Radima. "Místo je pravděpodobným rodištěm právě svatého Vojtěcha," řekla Kubková.
V srpnu na hradišti přímo v areálu otonského kostela začne revizní archeologický výzkum. S ním se na akropoli archeologové vrátí po 38 letech. Mnoho významných lokalit, kam Slovanské hradiště Slavníkovců patří, zkoumali v 2. polovině 20. století. Dnes díky novým metodám tyto velké výzkumy nově zpracovávají.
Podívejte se, co vydal tunel Blanka:
"Archeologové mají dnes mnohem větší možnosti a také si kladou nové otázky. Stává se tedy, že přistupují k revizním výzkumům, tedy znovuotevření již prokopaných sond," vysvětlila mluvčí ARÚ Praha.
Cílem bádání ve Slovanském hradišti Slavníkovců má být severní část kostela, kde se dochovala část originálního zdiva. Tam plánují archeologové odebrat vzorky malt pro výzkum stavebních technologií a zdrojů vápna. Součástí výzkumu budou i různá geofyzikální měření. V archeologii se obecně používají k identifikaci objektů či archeologických situací pod povrchem.
"Využití geofyziky je velké a má mnoho podob, je možné rozpoznat již neexistující zástavbu, výrobní areály nebo identifikovat dutiny," doplnila mluvčí.
Slavníkovci byli velmi mocným rodem v období raného středověku. Hradiště stávalo na ostrohu nedaleko soutoku řek Labe a Cidliny. Bývalo centrem knížectví a razily se tu slavníkovské denáry. Území, kde bylo vybudováno hradiště, bylo osídleno již v mladší době bronzové.
V 6. století přišli do těchto míst Slované. Na rozhraní 8. a 9. století tu vzniklo hradiště, jež se brzy stalo centrem knížectví Slavníkovců. V areálu hradiště byl palác, pravděpodobně tři kostely, mincovna a hospodářské budovy. V blízkosti hradiště vznikaly osady.
Od roku 1989 je slovanské hradiště Slavníkovců chráněno jako Národní kulturní památka.