V dubnu vydala stavba Blanky středověké pohřebiště. Nyní výzkum končí

V dubnu vydala stavba Blanky středověké pohřebiště. Nyní výzkum končí
Raně středověké pohřebiště odkryli odborníci poblíž křižovatky ulic Milady Horákové a Svatovítská.
Kosterní pozůstatky podrobí pražský archeologický ústav analýze, která by měla zjistit věkovou skladbu pohřbených, podíl mužů a žen i choroby, kterými zemřelí trpěli.
Východní část pohřebiště poškodila v novověku cesta vedoucí od Pražského hradu na sever.
Odborníci považují za nepravděpodobné, že by pohřbenými byli obyvatelé Pražského hradu či Hradčan.
Foto: ARU Praha
Domácí Domácí
20. 7. 2011 10:21
Odborníci prozkoumali celkem 77 hrobů z konce 9. až první poloviny 10. století.

Praha - Archeologický výzkum raně středověkého pohřebiště objeveného v dubnu při stavbě tunelu Blanka v tomto týdnu končí. Odborníci během něj prozkoumali celkem 77 hrobů z konce 9. až první poloviny 10. století. Kromě koster nalezli i bohatou výbavu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy