reklama
 
 

Squaterům, kteří obsadili pražskou Šatovku, hrozí vězení. Policie se k zásahu zatím nechystá

Aktualizováno 11. 2. 2018 17:28
Squateři obsadili Šatovku. Ti, kteří slezli, policie obvinila | Video: Aktu.cz |  01:47
Policie stále nechce s ohledem na bezpečnost zasáhnout proti squaterům, kteří obsadili usedlost Šatovka v Praze 6. Zahájila proti nim ale trestní řízení.

Praha - Squaterům v pražské usedlosti Šatovka hrozí vězení. Policisté původně označili jejich jednání za přestupek, nyní ale zahájili trestní řízení. Nikoho konkrétního však zatím nestíhají. Nadále také platí původní rozhodnutí, že policie proti squaterům na střeše budovy z bezpečnostních důvodů nezasáhne. Uvedl to na policejním webu mluvčí pražské policie Jan Daněk.

"Z pokynu státního zástupce byly ve věci zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin neoprávněný zásah do práv k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru," sdělil mluvčí. Člověku, který neoprávněně obsadí cizí dům, hrozí podle zákona pokuta nebo až dva roky vězení. Za mimořádných okolností - pokud vznikne velká škoda nebo čin spáchá organizovaná skupina - může trest být až pět let vězení.

Zástupce squaterů řekl, že dům neopustí, dokud nedostanou záruku, že nebudou zatčeni. "Dokud nebude jisté, že nebudou pozatýkáni, tak z té střechy neslezou," řekl v telefonickém rozhovoru zástupce kolektivu squaterů, který nechtěl být jmenován.

Zásah by byl nebezpečný

Dvě až tři desítky squaterů obsadily usedlost Šatovka v Šáreckém údolí v pátek večer. Po jednání s policií a představiteli městské části Praha 6 část squaterů dům opustila a asi deset jich podle radnice zůstalo na střeše. Policie pak oznámila, že proti zbylým squaterům zasahovat nebude, protože by mohli být policisté či squateři zraněni.

"V průběhu dnešního dne byly znovu prověřeny možnosti případného zásahu proti osobám na střeše a bylo rozhodnuto, že zásah v tuto chvíli nebude z bezpečnostních a taktických důvodů proveden," doplnil v neděli v poledne Daněk.

Podle mluvčího policie se squatery dále vyjednávají policisté i zástupci radnice. Městská část Praha 6, která budovu spravuje, chce ze Šatovky udělat centrum pro seniory. Squateři v prohlášení na internetu uvedli, že by chtěli v usedlosti vytvořit prostor pro setkávání lidí.

Zneužili moji dobrou vůli, říká starosta

Podle starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) však nechtějí jednat a pouze si diktují požadavky. "Zneužili moji dobrou vůli. Ukázalo se, že si jdou naprosto tvrdě za svým," oznámil Kolář.

Ten nejprve jednal se squatery v noci z pátku na sobotu. Nabídl jim, že když odejdou, bude Praha 6 o Šatovce jednat na příštím zastupitelstvu za zhruba dva týdny. Squateři ale podle radnice dohodu nepřijali.

Tuto neděli se Kolář o jednání pokoušel znovu a vylezl za squatery na střechu, ale neuspěl. "Poté, co jsem slezl dolů, mě skupinka jejich příznivců začala obviňovat z protiprávního jednání a ze lží," sdělil. Situace podle něj byla vyhrocená. "U mě si tím definitivně zavřeli poslední dveře," doplnil.

Zástupce squaterů, kteří Šatovku obsadili již jednou zhruba před dvěma lety, řekl, že nevěří, že radnice usedlost opraví a bude ji využívat. "Pan starosta nabídl totéž co před dvěma lety a my už víme, že se pak neprojednalo nic," uvedl.

Starosta ale v sobotu porhlásil, že byl už podán návrh na změnu územního plánu kvůli přeměně Šatovky na centrum pro seniory. Se squatery již odmítá diskutovat. "Nenechám se vydírat lidmi, kteří říkají, že jsou proti systému, ignorují naše pravidla, ale zároveň na něm chtějí parazitovat, protože sami by si takový dům nikdy nebyli schopni postavit," uvedl Kolář.

Městská část Praha 6 má pověření ke správě usedlosti Šatovka od vedení hlavního města. Areál je prázdný od roku 2011.

Vlastníci nemovitostí porušují zákony tím, že se o nemovitosti nestarají, chceme rozvířit debatu, tvrdí squaterka Šárka. | Video: Filip Horký |  06:57

autor: ČTK | 11. 2. 2018 12:57

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Vyberte region

  reklama
  reklama
  reklama