Galerie z archivu: Squaterský projekt Šatovka městský úřad zazdil. A to doslova

Galerie z archivu: Squaterský projekt Šatovka městský úřad zazdil. A to doslova
Šatovka – V Šáreckém údolí 74, čp. 81. Usedlost založil v 17. století Jan Křtitel de Chateau, po něm nese i jméno.
Dlouhou dobu objekt sloužil jako hostinec, ještě před pěti lety tu bydleli nájemníci.
Budovu má od magistrátu svěřenou do péče Městská část Praha 6.
Ta nájemníky vyhnala pod záminkou vybudovat zde za 150 milionů korun centrum pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
Aktualizováno 9. 1. 2019 11:16
Galerie z archivu: Podívejte se, jak jsme před dvěma lety zaznamenali konec squatu Šatovka. Osmnáct dní si užívala skupina mladých lidí radost z nového bydlení v opuštěném domě v Šáreckém údolí v Praze. Pod hrozbou policejního zásahu squat sami opustili.

Čtyři roky byl veliký dům na krásném místě prázdný. Jeho správce, městská část Praha 6, vyhnal nájemníky kvůli projektu sociálních služeb pro lidi trpící Alzheimerovou nemocí. Z projektu sešlo a do domu se loni před Vánoci nastěhovali squateři. Vlastník najednou reagoval překvapivě rychle, přízemní okna zazdil a poslední nechal volné jen proto, aby skupina mladých lidí mohla odejít. Ti to v poledne 7. ledna udělali. Nevětraný, zazděný objekt čeká dál na svou zkázu. Podívejte se, jak konec squatu před dvěma roky zachytil náš fotoreportér.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy