Zastupitelé si z radnice Prahy 5 udělali klondajk. Statisíce musí vrátit, řekl soud

Marek Pokorný Marek Pokorný
25. 9. 2015 10:17
Takřka milion korun, které neoprávněně vyinkasoval na náhradách, musí vrátit radnici Prahy 5 bývalý zastupitel Herbert H., který navíc dostal dvouletou podmínku. Není sám, podobně dopadlo i několik jeho kolegů. "Ty podvody, co se tam děly, byly do nebe volající. To, co si dovolili (zastupitelé) na Praze 5, to si nikde jinde nedovolili," uvedla soudkyně Eva Burianová,
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Praha - Je to dobrý time management, vysvětloval zastupitel Prahy 5 Herbert H. před dvěma lety, jak dokáže na plný úvazek řídit katedru na vysoké škole, předsedat Hospodářské komoře na Praze 5, pořádat akce historického šermu, řídit tým kaskadérů (jehož je aktivním členem), radit na dvou ministerstvech a současně fakturovat městské části Praha 5 měsíčně 80 hodin práce jako zastupitel.

Nyní se ukazuje, že jeho "time management" asi nebyl tak dobrý, jak Herbert H. tvrdil. Městský soud v Praze jej totiž za neoprávněné pobírání náhrad poslal pravomocně na dva roky podmíněně do vězení. Potvrdil tak verdikt Obvodního soudu pro Prahu 5. Bývalý zastupitel musí také městské části uhradit 780 tisíc korun, které si za necelé dva roky vyfakturoval.

Herbert H. přitom není jediný. Za neoprávněné pobírání náhrad už soud pravomocně odsoudil další tři zastupitele, čtvrtý se pak odsouzení vyhnul, protože se přiznal a vzniklou škodu dodatečně uhradil ještě před verdiktem soudu. A státní zástupce nevylučuje, že další obvinění ještě padnou.

"Ty podvody, co se tam děly, byly do nebe volající. To, co si dovolili (zastupitelé) na Praze 5, to si nikde jinde nedovolili," kroutila při odůvodňování rozsudku hlavou nad praktikami na městské části soudkyně Eva Burianová, která verdikt nad Herbertem H. označila jako velmi mírný. Vyšší ale dát nemohla, protože se proti prvoinstančnímu rozsudku neodvolal státní zástupce.

Klondajk na Praze 5

Jednačtyřicetiletý Herbert H. doplatil na to, co bylo na úřadě Prahy 5 roky zavedenou praxí: mimořádně štědré náhrady, které si odsouhlasovali a rozdávali tamní zastupitelé. Udělali si tak z městské kasy doslova "klondajk".

Zákon sice umožňuje, aby zastupitelé dostali náhradu za čas strávený prací pro radnici, jenže zatímco v jiných městských částech činily průměrné náhrady za práci pro radnici okolo čtyř tisíc korun měsíčně, na Praze 5 to bylo většinou okolo třiceti tisíc.

Herbertovi H. se však nevymstila výše náhrad, ale to, že byl zaměstnancem Vysoké školy finanční a správní, kde řídil katedru ekonomie a mezinárodních vztahů. Zákon přitom jednoznačně říká, že náhrady mohou získat jen ti, co podnikají. A v případě, že jsou zaměstnanci, tak radnice pouze refunduje zaměstnavateli ušlou mzdu. Počítá se, že ten zastupitele pro práci pro město uvolňuje a dává mu placené volno.

Na Praze 5 si navíc odsouhlasili až příliš štědré náhrady. Zastupitelé si je schválili ve výši 450 korun za hodinu a takových hodin si mohli vyúčtovat až 80 měsíčně. Mnozí, podobně jako Herbert H., to také využívali.

Herbert H. se hájil tím, že zákon je nedokonalý a ne zcela jednoznačný. Počítá pouze s tím, že je zastupitel buď zaměstnanec, nebo podnikatel. Ale ne s tím, že má souběh obou funkcí. "Ta norma zněla jednoznačně," odmítla jeho výklad soudkyně Burianová a poukázala na to, že navíc doložil městské části čestné prohlášení, že není zaměstnancem. Podobně jako další zastupitelé. "Byla první schůze a všichni se hned vrhli na náhrady, i on," okomentovala to.

16 hodin denně, 30 dní v měsíci

Sám Herbert H. s verdiktem nesouhlasí. A tvrdí, že jeho hlavním příjmem bylo podnikání. A také to tak prý uváděl v daňovém přiznání. A také pro radnici pracoval v době, kterou by jinak měl vyhrazenu pro podnikání.

A tvrdí, že vše bez problémů zvládal a zvládá. "Při šestnáctihodinovém pracovním vytížení denně - a to u mě je - mám k dispozici 450 hodin měsíčně. Já z toho refundoval jen osmdesát," řekl. V těchto dnech například natáčí velkofilm Karel IV. "Jedenáct dní v kuse 14 hodin denně i s cestou. K tomu zvládám školu bez problémů, ta si vůbec nestěžuje," poukazuje.

A uvedených 36 tisíc měsíčně prý na to, co tehdy pro radnici odvedl, bylo málo. "Já v tom období přišel o neuvěřitelné peníze, protože jsem odříkal zakázky kvůli práci pro radnici," poukazuje.

A sám současně dodal, že nemá z čeho uvedené peníze vrátit. "Vše jsem dal do podnikání, já nemám nic. Jen auto z bazaru, mobil a notebook," poukázal. Je proto odhodlán podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Všichni to věděli

Radnice prý navíc o všem věděla, včetně starosty Radka Klímy. "Všichni na radnici to věděli. A říkali, že je to v pořádku, když pro radnici nepracuji v čase, kdy dělám pro školu," argumentuje Herbert H. .

Klíma sice před soudem svědčil, ale řekl, že si na uvedené skutečnosti nepamatuje. To mu ale soudkyně neuvěřila. "Tam se obecně vědělo, že se tam ty podvody dějí. Bylo to do nebe volající. To, že by to na radnici nevěděli, to vylučuji, tam byl záměr to ututlat," uvedla v odůvodnění rozsudku Burianová.

A stenozáznamy dokazují, že na neoprávněně vyplácené náhrady opakovaně během jednání zastupitelstva upozorňovali dva opoziční zastupitelé. Ale marně. Vše se změnilo, až případ začala řešit policie po podaném trestním oznámení. A radnice vzápětí vyplácení náhrad zpřísnila a navíc je snížila zhruba na polovinu.

Loni už soud odsoudil dvě zastupitelky za ČSSD - bývalou farářku církve českobratrské Petru Š. a její kolegyni Janu M.. U nich byla ale situace trochu jiná: Na rozdíl od Herberta H. nikdy nepodnikaly a živnostenský list si založily účelově právě kvůli pobírání náhrad. Obě dostaly podmíněné tresty a musí vrátit vyinkasované peníze.

Státní zástupce po nich poslal před soud další trojici: Herberta H. , který byl zvolen na kandidátce ODS, Karla N. (TOP 09) a Jana M.(SZ). Zatímco Karel N. si již také vyslechl pravomocný trest a musí vrátit bezmála milion, Jan M. se odsouzení vyhnul. "Stíhání bylo podmíněně zastaveno, protože vše uhradil a před soudem se přiznal," uvedl státní zástupce Martin Černý. Jan M. navíc na náhradách vyinkasoval jen zlomek částky, co jeho kolegové - "jen" 85 tisíc korun.

Přijdou další obvinění

Černý přitom nevylučuje, že počet stíhaných zastupitelů ještě vzroste. Všichni výše zmínění totiž byli odsouzeni za pobírání náhrad v letech 2010 až 2014. Černý se přitom rozhodl jít ještě více do minulosti. "Nyní probíhá prověřování i za předchozí období," potvrdil Černý, který nyní studuje seznamy náhrad zastupitelů za období 2006 až 2010.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz
Foto: Economia

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Mezi podklady, které si na radnici vyžádal, jsou i účtované náhrady současného místostarosty Lukáše Budína (SZ). Ten na nich například v roce 2009 získal 190 tisíc korun. Byl přitom v té době zaměstnancem Karlovy univerzity. Sám Budín to sice připouští, ale podle svých slov má čisté vědomí. "Nemyslím si, že bych porušil zákon," uvedl.

A problém může mít i Jan Skalický, který donedávna dělal Budínovi šéfa poradců. Skalický (zvolen za ODS) ve stejném roce inkasoval maximálně možných 288 tisíc korun (tehdejší maximum bylo 24 tisíc měsíčně). V té době byl přitom zaměstnán jako vedoucí odboru investic a správy majetku na Městském úřadu v Černošicích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Egypt a Rovníková Guinea postoupily po penaltách do čtvrtfinále Afrického poháru

Fotbalisté Egypta zdolali na africkém Poháru národů po penaltovém rozstřelu Pobřeží slonoviny a postoupili do čtvrtfinále, kde se utkají s Marokem. Poté, co utkání skončilo v normální hrací době i prodloužení 0:0, triumfovali "Faraoni" v pokutových kopech 5:4. Branka nepadla ani v duelu mezi Mali a Rovníkovou Guineou, která uspěla po dramatickém penaltovém rozuzlení 6:5 a příště vyzve Senegal.

Pobřeží slonoviny, které nastoupilo s bývalým obráncem pražské Slavie Simonem Delim, přečkalo v 17. minutě první nebezpečnou situaci, kdy Marmúš orazítkoval dalekonosnou střelou břevno. Svěřenci francouzského trenéra Beaumellea navíc přišli v první půli o zraněného záložníka AC Milán Francka Kessieho.

Ve druhé části se mohli v dresu Egypta prosadit Sulíja a Alnaní, ani jeden však čekání na branku neprolomil. Na druhé straně byl blízko gólu hlavičkující Haller a přesně střílející Zaha, proti nim však skvěle zasáhl brankář Šanáví.

Třiatřicetiletý gólman se v závěru zranil, na jeho místo přišel Gabalski a stal se hrdinou. Brankář egyptského Zamaleku nejprve vyrazil ve 104. minutě technickou střelu Ibrahima Sangárého a v penaltovém rozstřelu vystihl ve třetí sérii pokus Bailyho. Egypt ani jednou nezaváhal a postup sedminásobných šampionů mezi nejlepších osm týmů pečetil hvězdný liverpoolský útočník Salah.

Favorizované Mali se mohlo v zápase s Rovníkovou Guineou ujmout vedení v závěru první půle, kdy rozhodčí Gassama nařídil po kontaktu Doumbii s Mirandou pokutový kop. Po zhlédnutí videa však sudí verdikt opravil a penaltu odvolal.

V oboustranně opatrném utkání nakonec gól nepadl. Poté, co každý z týmů vyslal za 120 minut na branku soupeře pouze jednu střelu, dospěl duel do penaltového rozstřelu. V něm měli pevnější nervy hráči Rovníkové Guineji. Zatímco Eneme v osmé sérii bezpečně proměnil, malijský Sacko selhal. Tým trenéra Obianga Bicoga, který dosud inkasoval na turnaji jen jednu branku, postoupil do čtvrtfinále potřetí v historii.

Mistrovství Afriky ve fotbale - osmifinále:

Pobřeží slonoviny - Egypt 0:0 po prodl., na pen. 4:5.

Mali - Rovníková Guinea 0:0 po prodl., na pen. 5:6.

Čtvrtfinálové dvojice:

Burkina Faso - Tunisko, Senegal - Rovníková Guinea, Gambie - Kamerun, Egypt - Maroko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ve správní radě VZP zasednou Kalousek, senátor Kraus i náměstek ministra zdravotnictví Pavlovic

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny ve středu rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Vláda podle zákona o VZP jmenuje deset členů správní rady a dalších 20 pak volí Sněmovna. Kabinet může jmenovat také tři členy dozorčí rady a o dalších deseti rozhodují poslanci.

Některým členům správní rady, které jmenuje vláda, už skončilo funkční období. Ministerstvo zdravotnictví navrhlo odvolat pět lidí, tři by měli pokračovat i v dalším funkčním období.

Nově by ve správní radě měl od 27. ledna usednout bývalý ministr financí Kalousek, předseda senátního výboru pro zdravotnictví Kraus, náměstci ministra zdravotnictví Pavlovic a Radek Policar, místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS), ortoped a člen ODS Radek Černý a vedoucí oddělení úhradových mechanismů na ministerstvu zdravotnictví Tomáš Troch. Pokračovat by měla náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová i další zástupci ministerstva Lenka Poliaková a Jan Zapletal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Světová obchodní organizace povolila Číně uvalit na USA kompenzační cla

Světová obchodní organizace (WTO) povolila Číně uvalit na Spojené státy kompenzační cla v hodnotě 645 milionů dolarů (přibližně 14 miliard Kč). Washington rozhodnutí organizace odsoudil. Čína se v roce 2012 obrátila na WTO, aby napadla cla, která USA zavedly na 22 čínských výrobků od solárních panelů po ocelové dráty kvůli údajným subvencím v letech 2008 až 2012, hlavně v době působení amerického prezidenta Baracka Obamy.

Desetiletý případ týkající se údajných dotací se soustředil na to, zda Spojené státy mohou považovat čínské společnosti, v nichž má většinový podíl vláda, za státem ovládané. Zástupci USA razí, že Peking vyráběné zboží subvencuje a prodává za dumpingové ceny.

Čína původně požádala tříčlenný panel WTO, aby jí přiznal právo uvalit cla na americké zboží v hodnotě 2,4 miliardy dolarů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Vláda odvolala Válkovou z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Vláda ve středu odvolala z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou. Na pozici skončí k 31. lednu. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Návrh na jmenování případného nového zmocněnce či zmocněnkyně dnes vláda v programu neměla.

Krátce po nástupu vlády Petra Fialy (ODS) loni v prosinci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK řekl, že kabinet v dalších týdnech posty vládních zmocněnců přehodnotí. O tom, že Válková na konci měsíce jako zmocněnkyně skončí, informoval poté server Seznam Zprávy. Válková mu sdělila, že se s premiérem Fialou domluvila, že jako poslankyně opozičního ANO nemůže funkci vykonávat. Zaslala dopis se svou rezignací, odejít chtěla na konci ledna.

Válkovou do funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva jmenovala v květnu 2019 tehdejší Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. Jmenování vyvolalo ostré reakce, kritici Válkovou označovali za "normalizační komunistku".

Zdroj: ČTK
Další zprávy