Praha - Praha si znovu nechává radit od soudního znalce René Pitáka, jehož posudky dostaly politiky z hlavního města několikrát do problémů. Když se na ně spolehli, museli platit milionové pokuty.
Přesto magistrát pod vedením současné primátorky Adriany Krnáčové z hnutí ANO souhlasil s tím, aby Piták pro město znovu pracoval. Najala si ho městská společnost Operátor Opencard, aby v sedmnáctistránkovém posudku za 200 tisíc korun poradil při rozhodování o budoucnosti sporného projektu opencard.
Městská firma tvrdí, že doporučení na Pitákovo angažmá vzešlo od politiků. "Znalci byli doporučeni ze strany magistrátu," řekl mluvčí Operátora Pavel Stockl.
Podle zdrojů serveru Aktuálně.cz jej doporučila přímo primátorka Krnáčová, její mluvčí Vladimír Řepka ale řekl, že magistrát jednoduše vybral znalce ze seznamu ministerstva spravedlnosti.
"Pana Pitáka jsem nikde a nikomu nedoporučovala. Neznám ho a netušila jsem, jaká je jeho minulost. Na tuto činnost ho doporučil odborník na informační a komunikační technologie (ICT) pan Felix," podotkla Krnáčová.
Felix, předseda magistrátní komise pro ICT, si za výběrem stojí, podle něj byl v pořádku. Opozici ale způsob výběru zarazil. "Na mě to působí, jako kdyby se na magistrát vracely staré pořádky," komentovala v narážce na éru exprimátora Pavla Béma bývalá radní a současná zastupitelka Eva Vorlíčková (nezařazená, dříve TOP 09).
René Piták se k posudku pro Prahu odmítá vyjádřit a odkazuje na povinnou mlčenlivost. "To je snad věc magistrátu, jakým způsobem dělá výběrové řízení," odpověděl stručně.
Kauza Drábkovy zakázky
Pitákovo jméno se v médiích objevilo v kauze údajně zmanipulované zakázky na systém vyplácení sociálních dávek z doby ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09). Policie ho jako někdejšího šéfa ministerského odboru IT stíhala za porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby, nakonec ale proti němu nenašla dost přesvědčivých důkazů a státní zástupce jeho obvinění v kauze s deseti obžalovanými stáhnul.
Pitákův posudek má mimo jiné vyčíslit, kolik stojí jednotlivé služby a podpora k červené kartě, která už Prahu vyšla na 1,74 miliardy korun.
Primátorka Krnáčová chtěla mít názory odborníků v ruce ještě před tím, než začne znovu jednat se společností eMoneyServices (EMS), která vlastní práva k opencard. Praha firmě dluží za služby a podporu a teď chce vědět, jestli EMS požaduje oprávněnou sumu.
Také společnost EMS využila Pitákovu novou práci pro Prahu k útoku na magistrát. Poukazuje na to, že Piták nemá k posudkům na Opencard příslušnou kvalifikaci. A totéž chybí podle mluvčího EMS Martina Opatrného i druhému znalci Jiřímu Bergerovi, který měl stejně jako Piták Praze s budoucností Opencard pomoci. Za Bergerův posudek Praha zaplatila zhruba čtvrt milionu korun.
"Ani jeden znalec nemá znalecké oprávnění pro oblast IT služeb. Jsou sice znalci, ale výpočetní techniky. Tedy pro hardware, nikoliv pro služby," říká Opatrný.
Jiří Berger už jednou posudek k opencard vypracovával. Stejně jako nyní na něj v roce 2010 navazoval další - vypracovávala ho společnost Apogeo. Posudky si od nich objednal tehdejší primátor Pavel Bém (ODS). Závěry dnes kritizuje občanské sdružení Oživení, podle kterého měly posudky vyvrátit pochybení v celém projektu.
Nynější magistrátní koordinátor počítačových projektů Ondřej Felix tak hájí výběr Bergera s Pitákem i tím, že požadoval zkušenost s opencard.
"Základní požadavek na znalce byla jejich předcházející zkušenost s projektem opencard. Chtěli jsme kombinaci Berger, který měl rozpracovat věcné členění služeb, a firma Apogeo, která měla věcné členění ohodnotit," vysvětluje Felix.
Apogeo podle Felixe navrhlo na práci právě Pitáka, který je členem dozorčí rady dceřiné firmy Apogeo Esteem.
Pokuty za 5,6 milionu
O jiný Pitákův posudek se Praha opírala v kauze Opencard už dříve, kdy rada přiřkla zakázku na zajištění provozu kartového centra společnosti Haguess (předchůdce EMS). Město za to dostalo pokutu 600 tisíc korun.
Pitákovým posudkem se pak město zaštítilo i při rozhodování o Jednotném ekonomickém systému, který spravuje účetnictví magistrátu i pražských příspěvkových organizací, a zadalo ho bez soutěže společnosti Gordic. Za to pak přišla od ochránců hospodářské soutěže pětimilionová pokuta.
"Tento posudek neobsahuje žádné jiné podstatné informace a tyto důvody (způsob zadání zakázky – pozn. red.) nejsou v předmětném stanovisku popsány," vysvětlil před třemi lety antimonopolní úřad.