Týc šel do vězení nadvakrát. Nebylo jasné, zda je to on

Domácí Domácí
24. 2. 2012 15:45
Odsouzený je za akci s pražskými semafory, kde vyměnil panáčky za vlastní
Roman Týc nastupuje do vězení.
Roman Týc nastupuje do vězení. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Výtvarník Roman Týc nastoupil ve 14:00 do pankrácké věznice, kde si začal odpykávat svůj měsíční trest.

Za pár minut z brány vězení ale zase vyšel a novinářům řekl, že ho vězeňská služba poslala "ztotožnit" na nejbližší policejní služebnu, protože u sebe nemá platný občanský průkaz.

Za středeční potyčku se strážníky nad ním přitom visí hrozba dalšího trestu. 

Napadení veřejné osoby, ze kterého byl již obviněn, jej může stát až čtyři roky života strávené ve vězení.

První trest je již jasný. Podle soudu se dopustil poškozování cizí věci, protože v roce 2007 vyměnil v metropoli skla na 50 semaforech pro chodce za šablony s postavičkami v komických či lehce vulgárních situacích.

Tradiční postavičky tehdy nahradil například beznohý muž nebo oběšenec. Výtvarník chtěl podle svých slov panáčky zbavit svěracích kazajek, aby se mohli uvolnit.

Prohlédněte si, jak Roman Týc nastoupil do vězení

"Ano, věděl jsem, že tím riskuji trable, ale mýlil jsem se v tom, že ten projekt společnost pochopí a přijme ho jako dar," uvedl v otevřeném dopise soudkyni Janě Miklové.

Za projekt nedávno získal první cenu na festivalu Sidewalk Cinema ve Vídni.

Trest se může protáhnout

Soud Týce původně odsoudil k šedesátitisícové pokutě nebo alternativnímu trestu v podobě měsíčního pobytu za mřížemi, pokud pokutu nezaplatí. Nařídil mu též uhradit škodu, která vznikla dopravnímu podniku, ve výši 80 tisíc korun.

Výši škody vyčíslila firma Eltodo, která semafory spravuje.

Škodu autor uhradil, pokutu ale zaplatit odmítl. "Kdybych zaplatil, přistoupím na to, že je to trestný čin. Já si nemyslím, že by umělecký projev byl trestný čin," řekl již dříve. Raději si zvolil měsíční vězení.

Týcovi nově hrozí i další trest, a to za konflikt s městskými strážníky, ke kterému došlo ve středu. Podle policie se výtvarník připletl do konfliktu s jinou osobou a jednoho ze strážníků napadl slovně i fyzicky.

Po potyčce byl Týc odvezen na služebnu, kde byl vyslýchán a následně obviněn z napadení úřední osoby. Nástup do vězení však kvůli incidentu nechtěl odkládat.

Sám totiž svoji vinu odmítá. Že by výtvarník napadl policisty jako první, popírá i žena, kvůli které ke sporu došlo. "On je rozhodně nenapadl, vyprovokovali to oni. Připadalo mi, že si chtějí vybít zlost," popsala.

Na podporu výtvarníka a jeho akce se semafory už vzniklo několik iniciativ, v otevřeném dopise třeba lidé vyzývají prezidenta Václava Klause, aby umělci udělil milost.

Podporu výtvarníkovi vyjadřují kolegové z branže, fanoušci a také pravá ruka pražského primátora Aleksandra Udženija (ODS).

Ta dokonce navrhuje, aby některý z jeho upravených semaforů zůstal v Praze natrvalo.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy