Výtvarník musí do vězení, stihl se poprat se strážníkem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 2. 2012 16:20
Roman Týc má v pátek nastoupit do vězení za svou hříčku s postavičkami na semaforech
Roman Týc u soudu
Roman Týc u soudu | Foto: ČTK

Praha - Výtvarník Roman Týc, který má v pátek nastoupit do vězení, ve středu večer podle policie napadl strážníka.

Ještě v noci byl obviněn z trestného činu násilí proti úřední osobě, za který mu hrozí až čtyři roky vězení, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Podle mluvčí městské policie Jany Přikrylové se muž připletl do konfliktu strážníků s jinou osobou, strážníka napadl slovně i fyzicky. Po výslechu byl obviněný propuštěn.

Strážníci křičeli na plačící ženu

Spor se strážníky popsal Aktuálně.cz také Roman Týc. "Šel jsem po ulici a vidím, jak strážníci křičí na plačící ženu v autě," sdělil deníku s tím, že se v daný moment rozhodl ženu bránit. Strážníky napomenul, aby se k ženě chovali slušně. Následovala slovní přestřelka, po které skončil na zemi v poutech.

Policisté ho poté odvezli na služebnu v Bartolomějské ulici, kde byl obviněn z napadení úřední osoby.

"Rozhodně popírám, že bych nějakého městského strážníka nebo policistu slovně nebo fyzicky napadl," uvedl. Roman Týc má přitom v pátek nastoupit do pankrácké věznice. Vzhledem k okolnostem je ale možné, že nástup trestu o pár dní odloží.

Odsouzen byl za svoji akci s pražskými semafory, kdy panáčky na světlech vyměnil za figurky v různých žertovných pozicích.

Tradiční postavičky nahradili například beznohý muž nebo oběšenec. Výtvarník chtěl podle svých slov panáčky zbavit svěracích kazajek, aby se mohli uvolnit. Za projekt získal první cenu na festivalu Sidewalk cinema ve Vídni.

Roman Týc chtěl osvobodit panáčky na semaforech ze svěracích kazajek.
Roman Týc chtěl osvobodit panáčky na semaforech ze svěracích kazajek. | Foto: Aktuálně.cz

Soud jej odsoudil k šedesátitisícové pokutě a nařídil mu uhradit škodu, která vznikla dopravnímu podniku. Škodu autor uhradil, pokutu ale platit nechce, protože by tím podle svých slov uznal, že spáchal trestný čin. Raději si zvolil měsíční vězení.

Na Týcovu podporu vzniklo několik iniciativ, v otevřeném dopise třeba lidé vyzývají prezidenta Václava Klause, aby umělci udělil milost.

Podporu výtvarníkovi vyjadřují kolegové z branže, fanoušci a také pravá ruka pražského primátora Aleksandra Udženija (ODS).

Ta navrhuje, aby některý z jeho upravených semaforů zůstal v Praze natrvalo.

Dílo by však muselo stát na místě, kde by nikoho neohrožovalo. "Nejednalo by se tedy o silnici, ale spíš o park nebo něco podobného," potvrdila Aktuálně.cz informaci asistentka radní Helena Taterová.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy