Týcův semafor má zdobit Prahu, autora ale čeká vězení

ČTK Kateřina Vítková ČTK, Kateřina Vítková
22. 2. 2012 17:17
Za hříčku s panáčky na semaforech má jít Týc do vězení. Rozsudek vyvolal vlnu solidarity
Roman Týc chtěl osvobodit panáčky na semaforech ze svěracích kazajek.
Roman Týc chtěl osvobodit panáčky na semaforech ze svěracích kazajek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zpráva, že výtvarník Roman Týc má jít za svou hříčku s panáčky na semaforech do vězení, vyvolala vlnu solidarity.

Podporu výtvarníkovi vyjadřují kolegové z branže, fanoušci a nyní i pravá ruka pražského primátora Aleksandra Udženija (ODS).

Ta navrhuje, aby některý z jeho upravených semaforů zůstal v Praze natrvalo.

Dílo by však muselo stát na místě, kde by nikoho neohrožovalo. "Nejednalo by se tedy o silnici, ale spíš o park nebo něco podobného," potvrdila Aktuálně.cz informaci asistentka radní Helena Taterová.

Projekt získal cenu vídeňského festivalu

"Byla bych ráda, kdybychom našli v Praze vhodné místo, kde by pan Týc mohl v tomto smyslu svobodně tvořit bez hrozby represe ze strany státu," řekla Udženija spolu s tím, že jako členka vedení pražského magistrátu může jen těžko zpochybňovat rozsudek nezávislého soudu.

Samotnou radní prý Týcův projekt, při kterém na padesátce pražských semaforů v roce 2007 vyměnil postavy panáčků, velice oslovil.

Tradiční postavičky nahradili například beznohý muž nebo oběšenec. Výtvarník chtěl podle svých slov panáčky zbavit svěracích kazajek, aby se mohli uvolnit. Za projekt získal první cenu na festivalu Sidewalk cinema ve Vídni.

"Roman Týc má plnou podporu mnoha rozumných lidí. Určitě s paní radní spojíme síly, abychom umělecký projekt Semafory uvedli do života a instalovali sochy v Praze i jako určité memento, za co je stát v 21. století schopný zavřít člověka," uvedla například galeristka Olga Dvorak z galerie Dvorak Sec Contemporary, která v rozsudku vidí snahu umlčet nepohodlného umělce.

Spoluzakladatel umělecké skupiny Ztohoven Roman Týc by si měl za svůj projekt v pátek začít odpykávat měsíční trest v pražské věznici na Pankráci. Výtvarník totiž odmítá zaplatit šedesátitisícovou pokutu, kterou mu soud vyměřil, protože věří, že jeho jednání nebylo trestným činem. Škodu dopravnímu podniku nicméně zaplatil.

O kom se také mluví

  • Olomoucký řidič autobusu Roman Smetana, který kreslil na předvolební reklamy, půjde do vězení.
  • Muž, jenž ke sloganům psal dodatky a politikům přikresloval tykadla, odmítl odpracovat již dříve uložené obecně prospěšné práce i odpykat domácí vězení.
  • Soudkyně Markéta Langerová, žena tehdejšího lídra olomoucké ODS Ivana Langera, mu proto trest změnila na sto dní vězení.

Bábovka se zapečeným pilníkem

"Chtěl bych nastoupit v pátek, oficiální výzvu ale soud vystaví prý až dnes," řekl ve středu Týc, vlastním jménem David Hons.

Týcovi se v souvislosti s kauzou dostává velké podpory například v podobě několika iniciativ. Lidé mu nahrávají skladby, které by mu chtěli předat na cestu do cely. Píší také prezidentovi republiky, aby zvážil udělení milosti umělci.

Redakce internetové stránky www.protisedi.cz píše otevřený dopis prezidentovi Václavu Klausovi. "Rádi bychom Vás proto požádali, abyste zvážil udělení prezidentské milosti, a umožnil tak výtvarníkovi dále tvořit bez pocitu strachu z toho, že když bude jeho umění radikální, ocitne se ve vězení spolu s opravdovými kriminálními živly," stojí v něm.

Autoři jiné internetové výzvy uvádějí, že chtějí jít do vězení symbolicky s Týcem. Žádají proto všechny hudebníky a kapely, kterým není tahle situace lhostejná, aby poslali jednu svoji skladbu jako výraz solidarity. Všechny skladby se nahrají do přehrávače, který si Týc s sebou může vzít.

Na sociální síti Facebooku zase vznikl nápad upéct Týcovi bábovku a přijít s ní před věznici, případně ji do vězení odsouzenému poslat i se zapečeným pilníkem. Výzva je adresována "těm, komu není lhostejno, že grázlové dostávají milosti a umělci jsou posíláni do basy".

Umělecká skupina Ztohoven se věnuje především umění ve veřejném prostoru. Známá je například simulovaným atomovým výbuchem odvysílaným v televizi. Události následující poté jsou podobné jako v případě semaforů - zatímco skupina dostala za akci cenu od Národní galerie, byli její členové před soudem; nakonec ale akce neskončila ani jako přestupek.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy