Strážníci Týce napadli, popisuje střet svědkyně

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
23. 2. 2012 18:05
Roman Týc byl obviněn z násilí proti úřední osobě, za což mu hrozí až 4 roky vězení
Roman Týc před soudem
Roman Týc před soudem | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Středeční potyčka mezi výtvarníkem Romanem Týcem a městskými strážníky neproběhla tak jak, o ní informovala policie. Tvrdí to alespoň sedmapadesátiletá žena, kvůli které k celému sporu došlo.

Prát se začali policisté, řekla Aktuálně.cz Zdenka Procházková, které se ve středu zastal výtvarník Roman Týc.

"Šel jsem po ulici a vidím, jak strážníci křičí na plačící ženu v autě," popsal již dříve deníku Týc. Ten má v pátek nastoupit do vězení a jak Aktuálně.cz potvrdil, kvůli incidentu to odkládat nehodlá.

Všichni byli vzteklí

Žena při jízdě Divadelní ulicí chtěla vjet do Konviktské, kde odtahová služba a dvojice strážníků zrovna odtahovala auto.

"Spěchala jsem domů, protože jsem se chtěla rozloučit se synem, který odlétal do Španělska. Nemohla jsem projet a to mě rozčililo. Několikrát nám už auto vykradli, a to strážníka neuvidíte, ale odtahy, to je jejich," popsala Procházková.

Vystoupila prý z auta a policistům vyčetla, že místo toho, aby se starali o bezpečnost ve městě, zajímají se jen o pokuty. Strážníci prý reagovali posměšnými poznámkami, aby si hleděla vlastního zaměstnání, a vyptávali se, co dělá.

"Debata pak gradovala, oni měli nějaké řeči, všichni jsme byli vzteklí. Zvedla jsem telefon a volala na městskou policii, jak se ke mně jejich zaměstnanci chovají," popsala Procházková. To prý oba policisty rozčílilo.

Začali si fotit ženino auto a křičet na ni, ať jim ukáže doklady. "Když jim je prý neukážu, tak mě předvedou. To už jsem nevydržela a začaly mi téct slzy." V tu chvíli se na scéně objevil Týc.

Verze o konfliktu se liší

Podle mluvčí městské policie Jany Přikrylové Týc jednoho ze strážníků napadl slovně i fyzicky. Týc i Procházková ale mají jinou verzi.

"V klidu jim říkal, ať mě nechají jít, ale oni na něj křičeli, ať je zticha, co je mu do toho a ať si jde po svých. Pak už na sebe začali křičet," popsala řidička.

Roman Týc chtěl osvobodit panáčky na semaforech ze svěracích kazajek.
Roman Týc chtěl osvobodit panáčky na semaforech ze svěracích kazajek. | Foto: Aktuálně.cz

Policisté pak údajně začali do Týce strkat a zatlačili ho přes ulici k autu. "Začali ho bít, tak jsem znovu volala na městskou policii, už jsem byla hysterická. Pak ho strčili do auta a jeden z nich ještě křičel, že to prase mu poplivalo brýle, že si musí dojít na testy, jestli se něčím nenakazil," dodala.

Co se dělo v autě, už ale neviděla. Popřela, že by fyzickou potyčku vyvolal Týc. "On je rozhodně nenapadl, vyprovokovali to oni. Připadalo mi, že si chtějí vybít zlost," popsala situaci Procházková.

"Rozhodně popírám, že bych nějakého městského strážníka nebo policistu slovně nebo fyzicky napadl," potvrdil její verzi Týc.
Procházková dodala, že si je vědoma, že konflikt se strážníky vlastně vyvolala, a že toho lituje. "Jsem ráda, že se mě zastal, ale vyčítám si to. Měla jsem se na to vybodnout a jet pryč, je to stejně marný boj," posteskla si.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy