Strážníci Týce napadli, popisuje střet svědkyně

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
23. 2. 2012 18:05
Roman Týc byl obviněn z násilí proti úřední osobě, za což mu hrozí až 4 roky vězení
Roman Týc před soudem
Roman Týc před soudem | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Středeční potyčka mezi výtvarníkem Romanem Týcem a městskými strážníky neproběhla tak jak, o ní informovala policie. Tvrdí to alespoň sedmapadesátiletá žena, kvůli které k celému sporu došlo.

Prát se začali policisté, řekla Aktuálně.cz Zdenka Procházková, které se ve středu zastal výtvarník Roman Týc.

"Šel jsem po ulici a vidím, jak strážníci křičí na plačící ženu v autě," popsal již dříve deníku Týc. Ten má v pátek nastoupit do vězení a jak Aktuálně.cz potvrdil, kvůli incidentu to odkládat nehodlá.

Všichni byli vzteklí

Žena při jízdě Divadelní ulicí chtěla vjet do Konviktské, kde odtahová služba a dvojice strážníků zrovna odtahovala auto.

"Spěchala jsem domů, protože jsem se chtěla rozloučit se synem, který odlétal do Španělska. Nemohla jsem projet a to mě rozčililo. Několikrát nám už auto vykradli, a to strážníka neuvidíte, ale odtahy, to je jejich," popsala Procházková.

Vystoupila prý z auta a policistům vyčetla, že místo toho, aby se starali o bezpečnost ve městě, zajímají se jen o pokuty. Strážníci prý reagovali posměšnými poznámkami, aby si hleděla vlastního zaměstnání, a vyptávali se, co dělá.

"Debata pak gradovala, oni měli nějaké řeči, všichni jsme byli vzteklí. Zvedla jsem telefon a volala na městskou policii, jak se ke mně jejich zaměstnanci chovají," popsala Procházková. To prý oba policisty rozčílilo.

Začali si fotit ženino auto a křičet na ni, ať jim ukáže doklady. "Když jim je prý neukážu, tak mě předvedou. To už jsem nevydržela a začaly mi téct slzy." V tu chvíli se na scéně objevil Týc.

Verze o konfliktu se liší

Podle mluvčí městské policie Jany Přikrylové Týc jednoho ze strážníků napadl slovně i fyzicky. Týc i Procházková ale mají jinou verzi.

"V klidu jim říkal, ať mě nechají jít, ale oni na něj křičeli, ať je zticha, co je mu do toho a ať si jde po svých. Pak už na sebe začali křičet," popsala řidička.

Roman Týc chtěl osvobodit panáčky na semaforech ze svěracích kazajek.
Roman Týc chtěl osvobodit panáčky na semaforech ze svěracích kazajek. | Foto: Aktuálně.cz

Policisté pak údajně začali do Týce strkat a zatlačili ho přes ulici k autu. "Začali ho bít, tak jsem znovu volala na městskou policii, už jsem byla hysterická. Pak ho strčili do auta a jeden z nich ještě křičel, že to prase mu poplivalo brýle, že si musí dojít na testy, jestli se něčím nenakazil," dodala.

Co se dělo v autě, už ale neviděla. Popřela, že by fyzickou potyčku vyvolal Týc. "On je rozhodně nenapadl, vyprovokovali to oni. Připadalo mi, že si chtějí vybít zlost," popsala situaci Procházková.

"Rozhodně popírám, že bych nějakého městského strážníka nebo policistu slovně nebo fyzicky napadl," potvrdil její verzi Týc.
Procházková dodala, že si je vědoma, že konflikt se strážníky vlastně vyvolala, a že toho lituje. "Jsem ráda, že se mě zastal, ale vyčítám si to. Měla jsem se na to vybodnout a jet pryč, je to stejně marný boj," posteskla si.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Do sídla ukrajinské vlády pronikl muž s granátem v ruce a hrozí, že ho odpálí

Do sídla ukrajinské vlády v Kyjevě pronikl muž s ručním granátem v ruce a hrozí jeho odpálením. Uvedla to ve středu agentura Unian, která se odvolává na sociální sítě.

"Živý odtud neodejdu!" citovala agentura útočníka.

Incident natočil aktivista Ihor Bondarčuk z nevládní organizace Stop korupci a video zveřejnil na Facebooku. Jeden z uživatelů v útočníkovi rozpoznal válečného veterána.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Britské kapely nejsou naočkované, na festival v Tasově nepřijedou

Hvězdou festivalu Beseda u bigbítu nakonec bude polská zpěvačka Brodka. Nahradí britské kapely Black Country, New Road a Snapped Ankles, stejně jako belgickou sestavu Flying Horseman. Britové se nestihli plně očkovat, což by pro ně znamenalo cestovní komplikace, nejspíš i karanténu. "U Flying Horseman zase nastala situace, kdy na jejich koncert mělo navazovat německé turné, které se z důvodu restrikcí postupně rušilo. Zůstal jen koncert v České republice, který se nakonec kapela rozhodla z finančních i časových důvodů zrušit," vysvětluje ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Nově v programu přibyly české formace Dva a Bratři. Vyprodaná přehlídka v Tasově na Hodonínsku se koná tento pátek a sobotu. Hlavní část programu obstarají české a slovenské formace. "Naším hlavním cílem je mapovat aktuální dění na české a slovenské nezávislé hudební scéně, dovézt to nejzajímavější od zavedených umělců a zároveň včas rozpoznat nové talenty. Rádi bychom návštěvníkům zprostředkovali ucelený pohled na současnou hudbu," doplňuje Uretšlégr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy