Trojkoalice zvažuje širokou koalici s ANO a ČSSD. Projekt menšinové rady se hroutí

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2015 15:54
Menšinová koalice na pražském magistrátu, na které se v úterý předběžně shodli TOP 09, ODS, Trojkoalice, nezávislí a Piráti, nakonec nemusí vůbec vzniknout. Trojkoalice je prý ochotná jednat o široké koalici s ANO a ČSSD. TOP 09 je dnešním vývojem překvapená a označila Trojkoalici za nesolidní. Projekt menšinové koalice se tím pádem zdá méně jednoznačný. Po loňských volbách vládla koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Skončila poté, co byli v říjnu odvoláni čtyři z 11 radních.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Menšinová koalice, která se v Praze rodí pod vedením TOP 09, dostává první trhliny. Trojkoalice je totiž ochotna diskutovat i o široké koalici s ANO a ČSSD. Jednání se nebrání ani ODS.

Pětice stran v čele s TOP 09 v úterý po poledni po koaličním jednání jednohlasně oznámila, že od ledna by v metropoli mohla vládnout menšinová koalice s podporou ODS. TOP 09, ODS, Trojkoalice, nezávislí a Piráti by měli v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 35 hlasů.

Poslali by tak dosud vládnoucí ANO a ČSSD do opozičních lavic. Vedení pražského ANO a ČSSD na to reagovalo mimořádnou večerní schůzkou, po které vyzvali TOP 09, ODS a Trojkoalici k jednání o široké koalici.

"Nabídka se dala očekávat a je dobře, že přišla, protože dává možnost vytvoření stabilní pražské koalice," reagoval předseda pražských lidovců Jan Wolf (Trojkoalice / KDU-ČSL). Pražští lidovci podle něj nabídku očekávali, už v pondělí se proto usnesli, že budou případně jednat o obou koaličních variantách.

Nesolidní přístup

"Jako konzervativní strana KDU-ČSL upřednostňujeme menší pravicovou koalici, ta má bohužel jen 35 hlasů, zatímco velká koalice jde napříč politickým spektrem," doplnil Wolf.

TOP 09 výrok Trojkoalice překvapil. "Nepovažuji to za solidní přístup," řekl předseda klubu zastupitelů Václav Novotný (TOP 09). Projekt menšinové koalice, na kterém se dohodlo všech pět partnerů, je tím podle něj "méně jednoznačný", než se v úterý zdálo. Chce o tom s Trojkoalicí jednat.

Předseda zastupitelů Trojkoalice Petr Štěpánek později v SMS zprávě reagoval, že s výzvou ve čtvrtek seznámí klub. "Dle úterního vyjádření připravujeme koalici demokratických stran s termínem lednové schůzce zastupitelstva," zopakoval Štěpánek úterní stanovisko Trojkoalice.

"ANO vyhrálo volby, s velkou slávou si rozdělilo křesla a pak zjistilo, že to vůbec neumí. Spolu s ČSSD za rok uvedli Prahu do chaosu a teď, když cítí, že by o křesla mohli přijít, se probudili s apelem," reagovala předsedkyně zastupitelů za ODS Alexandra Udženija. "Každopádně si vyslechneme, jak vážně to s návrhem myslí," doplnila.

Piráti ve středu opět zopakovali, že si nedovedou představit spolupráci s ČSSD, dokud bude Karel Březina v zastupitelstvu. "Strana, která se nedokázala zbavit pravomocně odsouzeného podvodníka, těžko přinese Praze čistou politiku. ČSSD se nedokázala reformovat,“ řekl předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek.

Po loňských volbách vládla v Praze koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Skončila poté, co byli v říjnu odvoláni čtyři z 11 radních.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy