Trojkoalice zvažuje širokou koalici s ANO a ČSSD. Projekt menšinové rady se hroutí

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2015 15:54
Menšinová koalice na pražském magistrátu, na které se v úterý předběžně shodli TOP 09, ODS, Trojkoalice, nezávislí a Piráti, nakonec nemusí vůbec vzniknout. Trojkoalice je prý ochotná jednat o široké koalici s ANO a ČSSD. TOP 09 je dnešním vývojem překvapená a označila Trojkoalici za nesolidní. Projekt menšinové koalice se tím pádem zdá méně jednoznačný. Po loňských volbách vládla koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Skončila poté, co byli v říjnu odvoláni čtyři z 11 radních.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Menšinová koalice, která se v Praze rodí pod vedením TOP 09, dostává první trhliny. Trojkoalice je totiž ochotna diskutovat i o široké koalici s ANO a ČSSD. Jednání se nebrání ani ODS.

Pětice stran v čele s TOP 09 v úterý po poledni po koaličním jednání jednohlasně oznámila, že od ledna by v metropoli mohla vládnout menšinová koalice s podporou ODS. TOP 09, ODS, Trojkoalice, nezávislí a Piráti by měli v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 35 hlasů.

Poslali by tak dosud vládnoucí ANO a ČSSD do opozičních lavic. Vedení pražského ANO a ČSSD na to reagovalo mimořádnou večerní schůzkou, po které vyzvali TOP 09, ODS a Trojkoalici k jednání o široké koalici.

"Nabídka se dala očekávat a je dobře, že přišla, protože dává možnost vytvoření stabilní pražské koalice," reagoval předseda pražských lidovců Jan Wolf (Trojkoalice / KDU-ČSL). Pražští lidovci podle něj nabídku očekávali, už v pondělí se proto usnesli, že budou případně jednat o obou koaličních variantách.

Nesolidní přístup

"Jako konzervativní strana KDU-ČSL upřednostňujeme menší pravicovou koalici, ta má bohužel jen 35 hlasů, zatímco velká koalice jde napříč politickým spektrem," doplnil Wolf.

TOP 09 výrok Trojkoalice překvapil. "Nepovažuji to za solidní přístup," řekl předseda klubu zastupitelů Václav Novotný (TOP 09). Projekt menšinové koalice, na kterém se dohodlo všech pět partnerů, je tím podle něj "méně jednoznačný", než se v úterý zdálo. Chce o tom s Trojkoalicí jednat.

Předseda zastupitelů Trojkoalice Petr Štěpánek později v SMS zprávě reagoval, že s výzvou ve čtvrtek seznámí klub. "Dle úterního vyjádření připravujeme koalici demokratických stran s termínem lednové schůzce zastupitelstva," zopakoval Štěpánek úterní stanovisko Trojkoalice.

"ANO vyhrálo volby, s velkou slávou si rozdělilo křesla a pak zjistilo, že to vůbec neumí. Spolu s ČSSD za rok uvedli Prahu do chaosu a teď, když cítí, že by o křesla mohli přijít, se probudili s apelem," reagovala předsedkyně zastupitelů za ODS Alexandra Udženija. "Každopádně si vyslechneme, jak vážně to s návrhem myslí," doplnila.

Piráti ve středu opět zopakovali, že si nedovedou představit spolupráci s ČSSD, dokud bude Karel Březina v zastupitelstvu. "Strana, která se nedokázala zbavit pravomocně odsouzeného podvodníka, těžko přinese Praze čistou politiku. ČSSD se nedokázala reformovat,“ řekl předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek.

Po loňských volbách vládla v Praze koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Skončila poté, co byli v říjnu odvoláni čtyři z 11 radních.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy