TOP 09 odmítla společnou koalici s ANO a ČSSD. Praha čeká na novou vládu přes pět týdnů

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
1. 12. 2015 15:37
Jednání na pražském magistrátu ani po více než pěti týdnech nevedou k výsledku. TOP 09 v úterý odmítla nabídku hnutí ANO a ČSSD na pohodlnou koalici se 37 hlasy. O koalici nadále vyjednává ANO a ČSSD na jedné straně a koalice ODS, TOP 09 a Trojkoalice na druhé. Ani jedné skupině se ale nedaří získat dostatečný počet hlasů.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Úterní společné jednání dvou nejsilnějších stran pražského magistrátu - ANO a TOP 09 - a sociálními demokraty nebylo úspěšné. "Poděkovali jsme za nabídku koalice, ale není pro nás zajímavá," řekl po jednání zastupitel za TOP 09 Václav Novotný.

Trojice stran by dohromady získala pohodlných 37 hlasů. TOP 09 ale i nadále usiluje o sestavení koalice s ODS, Trojkoalicí, nezávislými zastupiteli kolem Tomáše Hudečka a Piráty. Stále se jim ale nedaří přesvědčit Piráty, aby vstoupili do rady společně s občanskými demokraty.

"Naší podmínkou je, aby ODS nebyla v radě," potvrdil za Piráty Jakub Michálek. Piráti by šli do menšinové rady, kterou by ODS podporovala, na to ale nechtějí přistoupit ostatní strany. Ve čtvrtek se sejde krajská konference Pirátů, která by mohla zákaz spolupráce s ODS revidovat.

"Musíme počkat, až ten jejich projekt dožije," řekla po jednání primátorka Adriana Krnáčová z ANO. Sociální demokrat Karel Březina řekl, že se nyní obě strany poradí, s kým budou vyjednávat místo TOP 09.

Jednání o magistrátní vládě se vedou více než pět týdnů, k výsledku ale nedošla. Na jedné straně stojí ANO a ČSSD, na druhé koalice složená z TOP 09, ODS a Trojkoalice. Ani jedna skupina ale zatím nemá v zastupitelstvu potřebný počet hlasů a obě neúspěšně vyjednávají s menšími stranami.

Pokračování stávající koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD už je spíše nepravděpodobné. Kvůli rozkolu mezi těmito stranami, skončí Praha v rozpočtovém provizoriu, oznámila v úterý primátorka Krnáčová.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy