TOP 09 odmítla společnou koalici s ANO a ČSSD. Praha čeká na novou vládu přes pět týdnů

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
1. 12. 2015 15:37
Jednání na pražském magistrátu ani po více než pěti týdnech nevedou k výsledku. TOP 09 v úterý odmítla nabídku hnutí ANO a ČSSD na pohodlnou koalici se 37 hlasy. O koalici nadále vyjednává ANO a ČSSD na jedné straně a koalice ODS, TOP 09 a Trojkoalice na druhé. Ani jedné skupině se ale nedaří získat dostatečný počet hlasů.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Úterní společné jednání dvou nejsilnějších stran pražského magistrátu - ANO a TOP 09 - a sociálními demokraty nebylo úspěšné. "Poděkovali jsme za nabídku koalice, ale není pro nás zajímavá," řekl po jednání zastupitel za TOP 09 Václav Novotný.

Trojice stran by dohromady získala pohodlných 37 hlasů. TOP 09 ale i nadále usiluje o sestavení koalice s ODS, Trojkoalicí, nezávislými zastupiteli kolem Tomáše Hudečka a Piráty. Stále se jim ale nedaří přesvědčit Piráty, aby vstoupili do rady společně s občanskými demokraty.

"Naší podmínkou je, aby ODS nebyla v radě," potvrdil za Piráty Jakub Michálek. Piráti by šli do menšinové rady, kterou by ODS podporovala, na to ale nechtějí přistoupit ostatní strany. Ve čtvrtek se sejde krajská konference Pirátů, která by mohla zákaz spolupráce s ODS revidovat.

"Musíme počkat, až ten jejich projekt dožije," řekla po jednání primátorka Adriana Krnáčová z ANO. Sociální demokrat Karel Březina řekl, že se nyní obě strany poradí, s kým budou vyjednávat místo TOP 09.

Jednání o magistrátní vládě se vedou více než pět týdnů, k výsledku ale nedošla. Na jedné straně stojí ANO a ČSSD, na druhé koalice složená z TOP 09, ODS a Trojkoalice. Ani jedna skupina ale zatím nemá v zastupitelstvu potřebný počet hlasů a obě neúspěšně vyjednávají s menšími stranami.

Pokračování stávající koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD už je spíše nepravděpodobné. Kvůli rozkolu mezi těmito stranami, skončí Praha v rozpočtovém provizoriu, oznámila v úterý primátorka Krnáčová.

 

Právě se děje

Další zprávy