TOP 09 odmítla společnou koalici s ANO a ČSSD. Praha čeká na novou vládu přes pět týdnů

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
1. 12. 2015 15:37
Jednání na pražském magistrátu ani po více než pěti týdnech nevedou k výsledku. TOP 09 v úterý odmítla nabídku hnutí ANO a ČSSD na pohodlnou koalici se 37 hlasy. O koalici nadále vyjednává ANO a ČSSD na jedné straně a koalice ODS, TOP 09 a Trojkoalice na druhé. Ani jedné skupině se ale nedaří získat dostatečný počet hlasů.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Úterní společné jednání dvou nejsilnějších stran pražského magistrátu - ANO a TOP 09 - a sociálními demokraty nebylo úspěšné. "Poděkovali jsme za nabídku koalice, ale není pro nás zajímavá," řekl po jednání zastupitel za TOP 09 Václav Novotný.

Trojice stran by dohromady získala pohodlných 37 hlasů. TOP 09 ale i nadále usiluje o sestavení koalice s ODS, Trojkoalicí, nezávislými zastupiteli kolem Tomáše Hudečka a Piráty. Stále se jim ale nedaří přesvědčit Piráty, aby vstoupili do rady společně s občanskými demokraty.

"Naší podmínkou je, aby ODS nebyla v radě," potvrdil za Piráty Jakub Michálek. Piráti by šli do menšinové rady, kterou by ODS podporovala, na to ale nechtějí přistoupit ostatní strany. Ve čtvrtek se sejde krajská konference Pirátů, která by mohla zákaz spolupráce s ODS revidovat.

"Musíme počkat, až ten jejich projekt dožije," řekla po jednání primátorka Adriana Krnáčová z ANO. Sociální demokrat Karel Březina řekl, že se nyní obě strany poradí, s kým budou vyjednávat místo TOP 09.

Jednání o magistrátní vládě se vedou více než pět týdnů, k výsledku ale nedošla. Na jedné straně stojí ANO a ČSSD, na druhé koalice složená z TOP 09, ODS a Trojkoalice. Ani jedna skupina ale zatím nemá v zastupitelstvu potřebný počet hlasů a obě neúspěšně vyjednávají s menšími stranami.

Pokračování stávající koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD už je spíše nepravděpodobné. Kvůli rozkolu mezi těmito stranami, skončí Praha v rozpočtovém provizoriu, oznámila v úterý primátorka Krnáčová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy