Praha nestihne schválit rozpočet na příští rok. Rozhádané vedení města čeká na novou koalici

Lucie Stuchlíková ČTK Lucie Stuchlíková, ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2015 15:08
Hlavní město bude alespoň část příštího roku fungovat v rozpočtovém provizoriu. Rada, která měla v úterý poslední příležitost přípravu rozpočtu stihnout, jeho projednání na návrh ČSSD a ANO odložila. Důvodem je nestabilní situace ve vedení města, rozpočet má schválit nová koalice. Podle Trojkoalice jde o "šprajc a naschvál". Opozice vyzvala primátorku k rezignaci.
Primátorka Adriana Krnáčová
Primátorka Adriana Krnáčová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Rozhádaná koalice na pražském magistrátu vzdala přípravu rozpočtu na příští rok. Hlavní město tak bude od ledna fungovat v rozpočtovém provizoriu. "Rozpočet je připravený, ale tato rada nemá dostatečnou politickou sílu, aby ho prosadila v této podobě," uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Náměstkyně pro rozpočet Eva Kislingerová potvrdila, že magistrátní úředníci už chystají rozpočtové provizorium. "Zvládli jsme to několik měsíců i letos, chod města to neohrozí," dodala Kislingerová.

Město v provizoriu nemůže zahajovat nové investiční akce. Podle Kislingerové to ale nevadí, protože většina významných projektů se zahajuje až ve druhé polovině roku. Opozice v úterý vyzvala radu k rezignaci. "Neúspěšná rada, která nepředloží rozpočet, by měla skončit. A primátorka mezi prvními," uvedl Václav Novotný z TOP 09.

Část stran vyzvala primátorku, aby ve středu narychlo svolala mimořádné jednání rady města. Pokud by na něm byl rozpočet schválen, mohlo by se jím zabývat ještě prosincové zastupitelstvo a město by se tak provizoriu na poslední chvíli vyhnulo.

Primátorka by na to ale přistoupila pouze v případě, že by jí dostatečný počet zastupitelů zaručil, že bude hlasovat pro její rozpočet bez jakýchkoli změn. Na to však většina stran nechce přistoupit.

Jak dlouho bude trvat nejistota kolem rozpočtu hlavního města, které hospodaří s prostředky jako některá ministerstva, není jasné. "Kdy bude složena nová koalice? To bych taky ráda věděla," reagovala primátorka.

"Je spravedlivé, aby rozpočet schválila nová koalice, která za něj bude mít zodpovědnost," dodala Kislingerová. Jak bude nové vedení města vypadat, zatím není jasné, žádné z politických stran se dosud nepodařilo vyjednat v 65členném zastupitelstvu většinu 33 hlasů.

Stažení dokumentu iniciovali zástupci ANO a ČSSD, kteří opakovaně obvinili z rozpočtového provizoria Trojkoalici. "Nemáme v ně důvěru. Někteří zastupitelé hlasují v zájmu svých městských částí, nikoli v zájmu města," uvedl náměstek Petr Dolínek z ČSSD.

Zástupci Trojkoalice se brání tím, že byli připraveni tento rozpočet odhlasovat. "Stažení rozpočtu nás překvapilo. Předložený rozpočet mohl být na zastupitelstvu bez problémů schválen. Dnešní jednání je šprajc a naschvál," uvedla radní za Trojkoalici Jana Plamínková.

"Připadá mi to jako politikaření, aby byla 17. prosince sestavena nová rada. Dnešní jednání bylo evidentně vyhroceno na základě politického zadání, aby byli potenciální partneři přitlačeni ke zdi," dodal další radní za Trojkoalici Jan Wolf.

V předloženém návrhu rozpočtu Praha počítala s příjmy ve výši 43,6 miliardy korun a výdaji ve výši 58,7 miliardy, rozdíl město dorovná ze státních příspěvků, které dostává každoročně vždy zhruba v pololetí. Na investice bylo v dokumentu vyčleněno 12,7 miliardy, tedy zhruba jako letos.

Rozpočtové provizorium dopadne i na městské části a všechny městské společnosti. "Je to velmi nezodpovědné. Budu iniciovat, aby zastupitelé svolali mimořádné jednání a rozpočet schválili do konce roku," uvedla starostka Prahy 3 Vladislava Hujová z TOP 09. Dolínek ovšem řekl, že městské části mohou předběžně počítat s čísly, která jsou nyní navržená.

Po loňských volbách vládly v Praze ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Koalice se rozpadla poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních. Spory mezi stranami se dál vyhrotily minulý týden, když zastupitelstvo odvolalo předsedu výboru pro územní rozvoj Jana Slezáka (ČSSD). Trojkoalice deklarovala, že se chystá domlouvat koalici s TOP 09 a ODS.

 

Právě se děje

Další zprávy