Praha zaplatila 50 milionů za licence na propojení programů, které téměř nevyužívá

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
5. 12. 2015 7:52
Hlavní město před lety zaplatilo téměř 50 milionů korun firmě Gordic za licence na propojení administrativních programů, které však z větší části nevyužívá. Podle neziskové organizace Oživení, která upozorňuje na korupci, tím vznikla městu škoda 38 milionů bez DPH. Oživení zaslalo na magistrát dopis, v němž na nevýhodné smlouvy upozorňuje. Pražská primátorka Adriana Krnáčová Aktuálně.cz řekla, že se situací bude zabývat Rada hlavního města. Škodu město nevymáhá a nic s problémem nedělá i přes to, že o něm ví už rok.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová
Pražská primátorka Adriana Krnáčová | Foto: Lukáš Bíba

PrahaMagistrát hlavního města zaplatil téměř 50 milionů korun za licence na propojení administrativních programů, které však z větší části nevyužívá. Organizace Oživení, která upozorňuje na korupci, navíc tvrdí, že společnost Gordic ani z větší části nepropojila nový program s tím starým, což měla udělat. Město už mělo v minulosti kvůli firmě Gordic problém.

Oživení proto zaslalo k rukám primátorky Adriany Krnáčové dopis, v němž na nevýhodné smlouvy upozorňuje. Primátorka ve středu Aktuálně.cz sdělila, že se problémem bude zabývat Rada hlavního města.

V roce 2010 podepsalo hlavní město Praha smlouvu se společností Gordic za téměř 50 milionů, která měla zaručit rozhraní mezi starým programem a nově zakoupeným ekonomickým systémem Ginis, který spravuje účetnictví magistrátu i pražských příspěvkových organizací.

Oživení však tvrdí, že program není na některých místech zprovozněn nebo jej úředníci vůbec nevyužívají.

Miliony za licence, které město nepotřebuje

Praha tak zaplatila za licence, které patrně vůbec nepotřebuje, 38 566 611 korun bez DPH. "Tyto zbytečně vynaložené náklady považujeme za škodu, která vznikla rozpočtu Hlavního města Prahy,“ píše Oživení ve výzvě zaslané primátorce.

„Na základě nám dostupných informací má hlavní město Praha nakoupeno mnoho licencí. Jsou však využívány jen ve velmi omezené míře, v důsledku čehož na tom tratí mnoho milionů korun,“ řekl Aktuálně.cz advokát Daniel Holý z Oživení.

Magistrát o problému údajně ví už rok, s problémem přesto nic nedělá. "Za vzniklou škodu není odpovědná jen společnost Gordic jako dodavatel, který poskytl vadné plnění smlouvy, ale i ti, kteří za Prahu rozhodli o uzavření nevýhodných smluv," tvrdí advokát Holý.

Smlouvu podepsal tehdejší ředitel magistrátu Martin Trnka, který magistrát opustil před dvěma lety - město tehdy popíralo, že za jeho odchodem je právě působení firmy Gordic na pražském magistrátu.

Je chyba na straně města?

„Z vyjádření magistrátu je patrné, že o vzniklé škodě vědí, ale dosud nebyly ze strany města podniknuty žádné kroky, které by vedly k vymáhání náhrady škody po odpovědných osobách a po dodavateli nebyly ani uplatněny smluvní sankce,“ dodává Holý.

Podle Holého město zaplatilo za poskytnuté licence bez ohledu na to, jestli byly programy řádně propojeny a zprovozněny - k čemuž na mnoha místech podle informací Oživení nedošlo.

Vladimír Přech z firmy Gordic se proti nařčení z nedodání a z neplnění smlouvy ohradil. Podle něj není chyba na jejich straně – Gordic smlouvu údajně splnil.

„Ten systém byl dodáván jako multilicence. To je, jako byste si koupil Microsoft Office a po roce byste chtěl vrátit část peněz, protože nepoužíváte PowerPoint. Že to někdo nevyužívá, je věc uživatele,“ řekl Aktualně.cz Přech. Podle něj vše proběhlo správně.

Verzi, že je chyba na straně města, naznačuje i odbor informatiky pražského magistrátu. Ředitel odboru Pavel Mánek v dopise adresovaném Oživení píše, že je možné, že magistrát část zakázky opravdu nevyužívá. Celou záležitostí se údajně odbor informatiky v současné době zabývá. Mánek na dotazy Aktuálně.cz i přes urgence nereagoval.

Krnáčová: Rada se tím bude zabývat

Magistrát nepopřel, že Praze vznikla škoda. Nemá ji však stále přesně vyčíslenou. Mánek ještě dodal, že smlouvami na licence se už jednou měla zabývat Rada hlavního města, nakonec k tomu ale nedošlo.

Zbytečný software i nevyužitý chytrý stůl

Pražská primátorka Adriana Krnáčová, která v současné době řeší bezvládí na magistrátu a neschválený rozpočet pro příští rok, vzkázala, že se problému bude určitě věnovat. „Dopisem se bude zabývat Rada, jejíž členové posoudí, zda byla v souvislosti s Ginisem v reakci na dopis organizace Oživení dodržena zákonnost,“ sdělila Aktuálně.cz Krnáčová.

Pokud město nezačne problém řešit, Oživení zváží podle Holého podání trestního oznámení.

Tento případ tak ukazuje na další problémy v zadávání IT zakázek na pražském magistrátu, který s nimi má dlouhodobě problémy a je za ně také kritizován. Aktuálně.cz nedávno třeba upozornilo například na zbytečný nákup dotykového stolu za 17 a půl milionu, který se nevyužívá.

Nejenom Praha měla už v minulosti kvůli firmě Gordic problém. Třeba ministerstvo práce a sociálních věcí dostalo pokutu 300 tisíc za nevypsaný tendr, který rovnou nabídlo právě firmě Gordic za jejich systém Ginis.

Magistrát hlavního města navíc letos znovu prodloužil s firmou Gordic spolupráci za více než sto milionů korun. Praha už dřív dostala za podobný postup pětimilionovou pokutu od antimonopolního úřadu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy