Pražská TOP 09, ODS a Trojkoalice chtějí širokou koalici. Pirátům vadí ODS

ČTK ČTK
9. 12. 2015 17:20
Pražská TOP 09, ODS a Trojkoalice se shodly, že budou na magistrátu usilovat o vznik široké koalice. S Piráty, kteří se přiklání k menšinové vládě bez radních za ODS, o tom budou ještě jednat. Schůzka Pirátů a ODS se uskuteční ve čtvrtek. Všechny strany se sejdou příští týden.
Jednání pražského zastupitelstva.
Jednání pražského zastupitelstva. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Snahou TOP 09, ODS a Trojkoalice bude v Praze široká koalice. O účasti v ní budou jednat ještě s Piráty.

Novinářům to po jednání řekli předsedové klubů Václav Novotný (TOP 09), Alexandra Udženija (ODS) a Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ).

Zástupci ODS a Trojkoalice zároveň na dotaz médií odmítli možnou spolupráci s ANO a ČSSD. Podle Štěpánka tak v tuto chvíli obnova původní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice nepřipadá v úvahu.

"Musíme hledat formu spolupráce, která bude všestranně přijatelná. Pokoušíme se vztah kultivovat," řekl Novotný. Zopakoval, že ideální by bylo, kdyby všechny zúčastněné subjekty přijaly přímou zodpovědnost a měly svého zástupce v radě. "Preferovali bychom to, ale není to jediný způsob," doplnil.

Piráti v pondělí avizovali, že jsou ochotni vstoupit do koalice, ovšem pod podmínkou, že v koalici nebude ODS. K jednání se obě strany sejdou ve čtvrtek.

Zda se podaří dohodnout koalici do konce roku, ve středu nedokázal nikdo z TOP 09, ODS ani Trojkoalice říct. Schůzka všech stran se uskuteční příští týden.

V komunálních volbách těsně druhá TOP 09 by spolu s Trojkoalicí, nezávislými kolem Tomáš Hudečka a Piráty získala v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 27 hlasů, s podporou osmičlenného klubu ODS by koalice měla pohodlnou většinu 35 hlasů.

Po loňských volbách vládla koalice v Praze s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Rozpadla se poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních. Spory mezi stranami se dál vyhrotily minulý týden při jednání ohledně rozpočtu na příští rok. Trojkoalice sice slíbila, že bude pro rozpočet hlasovat, zároveň ovšem deklarovala, že se chystá domlouvat koalici s TOP 09 a ODS.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy