Piráti chtějí v Praze menšinovou koalici s TOP 09, Trojkoalicí a nezávislými

ČTK ČTK
7. 12. 2015 16:44
Po rozpadu pražské koalice chtějí Piráti vytvořit menšinovou koalici s Trojkoalicí a nezávislými v čele s TOP 09. ANO a ČSSD by tak mohly skončit v opozici.
Nová radnice (ilustrační foto)
Nová radnice (ilustrační foto) | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pražští Piráti chtějí menšinovou koalici s TOP 09, Trojkoalicí a nezávislými.  Pro ovládnutí většiny v zastupitelstvu by jim mohla dodat hlasy ODS nebo případní odpadlíci z hnutí ANO. Po jednání s TOP 09 to řekl předseda klubu Jakub Michálek.

Piráti ovšem nadále odmítají účast ODS v radě. Předseda klubu TOP 09 Václav Novotný uvedl, že o tom budou všechny strany jednat. Pokud Piráti do koalice vstoupí, mohly by dosud vládnoucí ANO a ČSSD skončit v opozičních lavicích.

Pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se po necelém roce vlády rozpadla na konci října. Novou koalici se zatím nikomu sestavit nepodařilo. Ambicí se zatím nevzdává ani vítěz loňských voleb, hnutí ANO, které spolupracuje s ČSSD.

Podle informací z magistrátu chtěly tyto strany obnovit původní koalici. I pro ně byla jednou z variant spolupráce se čtyřčlenným klubem Pirátů. Taková koalice by se opírala o hlasy komunistů.

V komunálních volbách těsně druhá TOP 09 by spolu s Trojkoalicí, nezávislými kolem Tomáš Hudečka a Piráty získala v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 27 hlasů, s podporou osmičlenného klubu ODS by koalice měla pohodlnou většinu 35 hlasů.

Piráti chtějí i do rady

"Nechceme situaci v Praze blokovat, proto navrhujeme vznik menšinové rady. Do rady jsme ochotní vstoupit, protože situace v informatice je zcela kritická a hrozí prodloužení nevýhodných smluv z minulosti za stamiliony korun," uvedl Michálek.

Dosavadní rada podle něj neprosazovala otevřenost. "Některé skupiny z ANO a ČSSD se spíše zaměřovaly na rozdělování koryt. Nechceme, aby z tohoto chaosu vyšel jako vítěz šíbr pražské ČSSD Karel Březina a jeho spojka Radmila Kleslová (ANO)," doplnil.

TOP 09 dosud menšinovou vládu odmítala. "Ideální by bylo, kdyby všichni koaliční partneři přijali odpovědnost a usedli v radě," uvedl Novotný. Všichni potenciální partneři se kvůli stanovisku Pirátů znovu sejdou.

Na konci schůzek bude jedna společná, možná na konci tohoto týdne. Předsedkyně klubu ODS Alexandra Udženija řekla, že dnešní stanovisko pirátů zatím nezná, nemůže se proto k němu vyjádřit.

Po loňských volbách vládla koalice v Praze s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Rozpadla se poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních. Spory mezi stranami se dál vyhrotily minulý týden při jednání ohledně rozpočtu na příští rok.

Trojkoalice sice slíbila, že bude pro rozpočet hlasovat, zároveň ovšem deklarovala, že se chystá domlouvat koalici s TOP 09 a ODS.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy