Trestní oznámení DPP míří i na exradního Šteinera

ČTK ČTK
19. 8. 2012 15:47
Podezřelí lidé se údajně podíleli na zakázkách, které dopravní podnik tunelovaly

Praha - Trestní oznámení kvůli nevýhodným smlouvám pražského dopravního podniku míří podle informací České televize mimo jiné na bývalého šéfa představenstva a bývalého radního za ODS Radovana Šteinera.

Mezi další podezřelé dále patří například právníci David Michal a Karolína Babáková z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners), bývalý ředitel Martin Dvořák nebo bývalý ekonomický šéf Ivo Štika.

Zaznělo to v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Podle Davida Ondračky z české pobočky Transparency International, která se podílela na právní analýze nevýhodných smluv pražského dopravního podniku, se tito lidé podíleli na zakázkách, které dopravní podnik tunelovaly.

Podle Ondračky se jednalo o organizovaný zločin, který mířil i do vysoké politiky. "Je jasné, že obchod musel být krytý politiky z pražské radnice," uvedl Ondračka. Podle něj byl podnik pro lidi, kteří z něj tunelovali, "bezpečným krmelcem, kam mohou srnky vyhladovělé po zimě přijít a vždycky dostanou to, co potřebují".

Další připravovaná vlna trestních oznámení měla podle ČT mířit také na poslance a člena dozorčí rady Davida Vodrážku (ODS), který v minulosti jako šéf představenstva některé smlouvy dopravního podniku také podepisoval.

Vodrážka tento týden navrhl odvolání ředitele dopravního podniku Vladimíra Liche, k jeho iniciativě se pak připojila dozorčí rada i představenstvo podniku.

Právě Lich inicioval ještě před svým odvoláním podání trestního oznámení kvůli nevýhodným smlouvám. V pátek si pak policie přišla do podniku pro dokumenty související s nevýhodnými smlouvami.

Podle Ondračky odvolání Liche s trestním oznámením přímo souvisí. "Určité skupiny dostaly strach, že jde do tuhého, a měly tendenci to změnit," řekl v ČT Ondračka.

Lich: Většina kontraktů DPP je nevýhodná

Lich v neděli v ČT řekl, že na něj byly vyvíjeny tlaky ještě před jeho jmenováním do funkce ředitele podniku. Kvůli předplácení faktur ve sporném kontraktu s firmou Oleo Chemical na Liche údajně později tlačil také radní pro dopravu Josef Nosek (ODS). Nosek si pak prý proplacení zajistil u tehdejší ekonomické šéfky Magdaleny Češkové, která je nyní pověřená řízením podniku.

Nosek to ale odmítá. "O ničem takovém nevím, s panem ředitelem jsem komunikoval pouze písemně. Pokud něco takového tvrdí, ať ukáže důkazy a vyčíslí škody," řekl Nosek.

Podle Liche je většina kontraktů v dopravním podniku nevýhodná. "SMS jízdenky jsou předražené o jednu až dvě třetiny," řekl v ČT Lich. Přesné vyčíslení měl podle něj ukázat forenzní audit vybraných smluv, který se před jeho odchodem plánoval.

Audit současné vedení zrušilo s tím, že budou prověřeny všechny smlouvy od začátku roku 2007. Nevýhodná je podle Liche rovněž smlouva na obrazovky v metru. "Je to náš prostor, já bych si myslel, že by oni (provozovatel obrazovek) měli platit nám, ale my platíme měsíčně 1,5 milionu korun," konstatoval Lich.

Část peněz se podle Liche v minulosti utrácela i bez podepsaných smluv. Z celkových výdajů v loňském roce, které podle něj činily asi 17,4 miliardy korun, bylo bez smluv proplaceno přes dvě miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy