S šéfem skončil i audit. Nové vedení DP blokuje šetření

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
17. 8. 2012 22:12
Čerstvá šéfka zastavila audit, který kontroloval podezřelé smlouvy. Udělá si vlastní
Foto: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Praha - Židle po řediteli pražského dopravního podniku Vladimíru Lichovi ještě ani nestačila vychladnout a nové vedení už zastavilo forenzní audit, který zkoumal podezřelé smlouvy.

Serveru Aktuálně.cz to sdělily zdroje z magistrátu i z dopravního podniku.

"Na základě usnesení dozorčí rady, která uložila představenstvu provést komplexní forenzní audit (ne pouze několika kauz) a uzavřít smlouvu na provedení tohoto auditu se společností, která bude vybrána na základě transparentního výběrového řízení, byl dílčí forenzní audit v této chvíli skutečně zastaven," potvrdila informaci nová ředitelka Magdalena Češková.

Dopravní podnik se brání tím, že hodlá vypsat rozšířený audit, který zkontroluje všechny zakázky od roku 2007. Na výsledky si ale počkáme. Představenstvo totiž teprve v polovině září předloží zadávací dokumentaci na konkurz na auditorskou firmu.

Zastavená analýza, kterou prováděla KPMG, měla vyčíslit škody, které městská firma utrpěla kvůli nevýhodně nastaveným kontraktům. Vyšetřované smlouvy byly vytipovány na základě auditu, který provedl advokát Václav Láska.

Jenže i jeho vyšetřování noví šéfové zastavili. Láskovi vypověděli smlouvu a po Lichově odvolání ho odmítli vpustit do budovy DPP. Znemožnili tak podání dalších trestních oznámení.

"Chtěl jsem připravit druhou vlnu trestních oznámení. Když jsem šel do dopravního podniku pro podklady, odmítli mě tam bez vysvětlení vpustit," řekl pro Aktuálně.cz Láska.

Policejní razie

V budově Dopravního podniku Praha v pátek zasahovali policisté z protikorupčního oddělení. Prohledáva účtárnu, marketingové oddělení či IT oddělení.

Kontroly na DPP

Audit - První audit smluv v DPP zpracoval advokát Václav Láska. Prověřil desítku podezřelých smluv. Na základě jeho zjištění bylo ve středu podáno několik trestních oznámení.

Forenzní analýza - Forenzní analýza prověřuje smlouvy, na které poukázal audit. Má vyčíslit škody, které dopravní podnik kvůli nevýhodným kontraktům utrpěl.

Láska o připravovaných oznámeních blíže mluvit nechtěl, je prý vázán mlčenlivostí. Na základě jeho auditu už ve středu Vladimír Lich několik trestních oznámení podal.

Týkají se tří zakázek a nejméně osmi osob. Část z nich se rekrutuje z řad bývalého vedení DPP, zbytek z firem, se kterými podnik nevýhodné smlouvy uzavřel. Podle nepotvrzených informací policisté v budově zasahují právě kvůli těmto oznámením.

Několik hodin poté, co Lich o podání trestních oznámení informoval, byl odvolán z funkce předsedy představenstva a ve čtvrtek skončil i jako generální ředitel. V obou funkcích ho dočasně nahradila Magdalena Češková, žena spojená s rozdáváním zlatých padáků exmanažerům z éry bývalého ředitele Martina Dvořáka.

Stáhnout již podaná trestní oznámení ale nové vedení podle Lásky nemůže. "To nelze. Mohou maximálně rozhodnout o tom, že se nepřipojí jako poškozená strana," komentoval to advokát.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dává Lichovo odvolání s vyšetřováním v podniku do souvislosti od začátku. Dozorčí rada i představenstvo podniku to odmítají a tvrdí, že Lich manažersky pochybil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy