S šéfem skončil i audit. Nové vedení DP blokuje šetření

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
17. 8. 2012 22:12
Čerstvá šéfka zastavila audit, který kontroloval podezřelé smlouvy. Udělá si vlastní
Foto: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Praha - Židle po řediteli pražského dopravního podniku Vladimíru Lichovi ještě ani nestačila vychladnout a nové vedení už zastavilo forenzní audit, který zkoumal podezřelé smlouvy.

Serveru Aktuálně.cz to sdělily zdroje z magistrátu i z dopravního podniku.

"Na základě usnesení dozorčí rady, která uložila představenstvu provést komplexní forenzní audit (ne pouze několika kauz) a uzavřít smlouvu na provedení tohoto auditu se společností, která bude vybrána na základě transparentního výběrového řízení, byl dílčí forenzní audit v této chvíli skutečně zastaven," potvrdila informaci nová ředitelka Magdalena Češková.

Dopravní podnik se brání tím, že hodlá vypsat rozšířený audit, který zkontroluje všechny zakázky od roku 2007. Na výsledky si ale počkáme. Představenstvo totiž teprve v polovině září předloží zadávací dokumentaci na konkurz na auditorskou firmu.

Zastavená analýza, kterou prováděla KPMG, měla vyčíslit škody, které městská firma utrpěla kvůli nevýhodně nastaveným kontraktům. Vyšetřované smlouvy byly vytipovány na základě auditu, který provedl advokát Václav Láska.

Jenže i jeho vyšetřování noví šéfové zastavili. Láskovi vypověděli smlouvu a po Lichově odvolání ho odmítli vpustit do budovy DPP. Znemožnili tak podání dalších trestních oznámení.

"Chtěl jsem připravit druhou vlnu trestních oznámení. Když jsem šel do dopravního podniku pro podklady, odmítli mě tam bez vysvětlení vpustit," řekl pro Aktuálně.cz Láska.

Policejní razie

V budově Dopravního podniku Praha v pátek zasahovali policisté z protikorupčního oddělení. Prohledáva účtárnu, marketingové oddělení či IT oddělení.

Kontroly na DPP

Audit - První audit smluv v DPP zpracoval advokát Václav Láska. Prověřil desítku podezřelých smluv. Na základě jeho zjištění bylo ve středu podáno několik trestních oznámení.

Forenzní analýza - Forenzní analýza prověřuje smlouvy, na které poukázal audit. Má vyčíslit škody, které dopravní podnik kvůli nevýhodným kontraktům utrpěl.

Láska o připravovaných oznámeních blíže mluvit nechtěl, je prý vázán mlčenlivostí. Na základě jeho auditu už ve středu Vladimír Lich několik trestních oznámení podal.

Týkají se tří zakázek a nejméně osmi osob. Část z nich se rekrutuje z řad bývalého vedení DPP, zbytek z firem, se kterými podnik nevýhodné smlouvy uzavřel. Podle nepotvrzených informací policisté v budově zasahují právě kvůli těmto oznámením.

Několik hodin poté, co Lich o podání trestních oznámení informoval, byl odvolán z funkce předsedy představenstva a ve čtvrtek skončil i jako generální ředitel. V obou funkcích ho dočasně nahradila Magdalena Češková, žena spojená s rozdáváním zlatých padáků exmanažerům z éry bývalého ředitele Martina Dvořáka.

Stáhnout již podaná trestní oznámení ale nové vedení podle Lásky nemůže. "To nelze. Mohou maximálně rozhodnout o tom, že se nepřipojí jako poškozená strana," komentoval to advokát.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dává Lichovo odvolání s vyšetřováním v podniku do souvislosti od začátku. Dozorčí rada i představenstvo podniku to odmítají a tvrdí, že Lich manažersky pochybil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy