Praha - Ministr obrany Martin Stropnický odvolal kvůli tendru na prodej karlínských kasáren ředitele dvou sekcí svého resortu.
Milana Karáska nahradí na postu ředitele majetkové sekce Miroslava Oliveriusová, která dříve působila jako náměstkyně ministra vnitra pro ekonomiku a provoz. Informoval o tom, mluvčí ministerstva Jan Pejšek.
Ve funkci ředitele Agentury pro hospodaření s nepotřebným majetkem ve čtvrtek skončil Josef Lachman. "O jeho nástupci zatím nebylo rozhodnuto," doplnil Pejšek.
Ministr odpoledne ve Sněmovně připustil, že rychlost odvolání byla nestandardní vzhledem k tomu, že se ve středu zavázal nedělat ukvapené laciné kroky. "Ale my jsme byli ke svému jistému překvapení během toho dne požádáni Policií ČR, abychom podnikli jisté kroky. A pokud mám dneska informace, tak policie už má počítače těch pracovníků," uvedl ministr.
To, že budou na ministerstvu padat hlavy, Stropnický avizoval poté, co ministerstvo odstoupilo od prodeje karlínských kasáren. Areál zapsaný na seznamu kulturních památek původně prodalo za 600 milionů korun firmě Griva Art, k jejímuž vlastnictví se hlásí manželka miliardáře Pavla Tykače Ivana.
"Dnešní personální kroky pana ministra navazují na jeho včerejší (středeční) rozhodnutí zastavit prodej Žižkových kasáren," řekl ČTK Pejšek.
Soutěž provázela řada nesrovnalostí, ale nikdo z ministerstva na ně neupozornil. Stropnickému doporučila soutěž zrušit inspekce ministerstva a také advokát Václav Láska. Důvodem bylo podle Stropnického kromě malého rozptylu nabídek také vzájemné majetkové propojení nabízejících subjektů. Tykačová jakékoli propojení firem popřela.
Ministr k tomu uvedl, že podezřelé bylo už stanovení ceny kasáren za 581 milionů korun na základě jediného znaleckého posudku, zatímco podle některých odhadů má cenu až jednu miliardu korun.
Za neobvyklé označil to, že tři firmy (Griva Art, Natal a Castullus), které se tendru zúčastnily, nabídly částky od základní po 589 milionů korun. Opět se pozastavil nad vlastnickou strukturou vítězné firmy. Stropnický také uvedl, že je záměrem ministerstva "co nejdříve soutěž obnovit" a na rozdíl od zastaveného tendru ji řádně oznámit.
"My vypíšeme tu soutěž co nejdříve. Já nevylučuji, že to bude aukce," dodal.
Firmy byly propojené
První z nich soutěž vyhrála, přičemž jde o firmu, jejíž vlastník je skryt za společností sídlící v daňovém ráji v Lichtenštejnsku Design Consult Establishment. Dva z účastníků výběrového řízení jsou přímo navzájem propojeni. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, vítěznou firmu zakládala stejná společnost Arta, která je zároveň vlastníkem druhého účastníka soutěže Natal.
V dozorčí radě této společnosti zasedá kromě Ivany Tykač také Olga Grillová, která zároveň zastupuje lichtenštejnskou společnost vlastnící vítěze Griva Art.
Třetí z účastníků soutěže Castullus není přímo propojen s předcházejícími společnostmi. Vlastníkem této společnosti je bývalý starosta Prahy 1 Filip Dvořák. Právě tato městská část odprodala půdní prostory již zmíněné firmě Arta. Ta se nyní s Prahou 1 soudí o vrácení 95,9 milionu korun za údajně skryté vady.
Tykačovou rozhodnutí ministerstva zrušit prodej mrzí. "Je však plně v souladu s podmínkami soutěže," napsala ve středu ČTK. Podnikatelka uvedla, že její motivací pro účast v soutěži byla možnost změnit osud bývalých Kasáren Jana Žižky z Trocnova. Podle ní to byla jedinečná příležitost, která mohla zachránit unikátní objekt, s nímž si stát zjevně po léta nevěděl rady.