Praha - Na několika výlohách v Praze se v noci na neděli objevily výhrůžné nápisy Anti-antifa, 14/88 a další nápisy s neonacistickou symbolikou. Posprejované byly kavárny Mamacoffee a Café V Lese, bistro La BiBiche, tetovací salon Inkdividual a prodejna Správná podprsenka na Vinohradech.
Všechny podniky se hlásí k hnutí pro toleranci a patří k takzvaným "HateFree zónám", tedy místům, která podle oficiálního webu HateFree "chtějí dát svým návštěvníkům najevo, že se v jejich prostředí nemusí bát žádných nenávistných útoků jak ze strany zaměstnanců, tak ze strany hostů". Nejméně ve dvou případech nápisy souvisely právě s účastí v projektu, na kavárnu Mamacoffee na Jiřího z Poděbrad a na tetovací studio Inkdividual někdo nasprejoval "Smrt HateFree".
Tohle jsou 30.leta! Tahle lůza která popíše v noci dům na náměstí. Tohle je to anononymní zlo, které utýralo Karla Č...
Zveřejnil(a) Dani Kolsky dne 24. duben 2016
Obchod Správná podprsenka se odpoledne rozhodl z projektu odstoupit, "Hatefree zónou" byl přitom jen týden.
"Naším úmyslem vůbec nebylo zapojit se do nějaké války," řekla Aktuálně.cz spolumajitelka obchodu Karolina Tomascová. "Nechceme ani tak dát najevo, že nám někdo posprejuje výlohu a hned ze všeho odejdeme, spíš jsme z toho teď v šoku," uvedla.
Prodejna prý nechce, aby se její zákaznice začaly rozdělovat na dva tábory. Projekt "HateFree zón" Tomascovou zklamal, zdá se jí radikální. "Tohle se trochu vymklo z ruky a my toho nechceme být součástí," vysvětlila. Odstoupení z projektu chce ještě definitivně potvrdit, až opadnou emoce. Iniciativu HateFree už ale informovala.
Vzhledem k okolnostem jsme se rozhodli z projektu HateFree Culture odstoupit. Nikdy jsme se nechtěli dostat do střetu...
Zveřejnil(a) Správná podprsenka dne 24. duben 2016
Vedoucí projektu HateFree Lukáš Houdek rozhodnutí Tomascové chápe. "Pokud se prodejna Správná podprsenka rozhodne ze sítě HateFree Zone vystoupit, budeme její rozhodnutí respektovat a pochopíme ho. Podobné činy slouží k zastrašování a právě toto je jeden z cílů takového útoku. Správná podprsenka má naši plnou podporu, ať už se rozhodne jakkoliv," uvedl Houdek.
Čistit výlohu přijde i primátorka
Zbylé tři podniky, které se staly terčem útoku, z projektu rozhodně odejít neplánují. "Lidé, co nám posprejovali výlohu, se nás možná snaží dotlačit právě k tomu, abychom se začali bát nebo se cítili vinni. Nic takového se ale rozhodně konat nebude," řekla majitelka bistra La BiBiche Veronika Smržová.
Podobný postoj má i majitel Café V Lese Ondřej Kobza. Na pondělí dokonce naplánoval happening, při kterém se bude výloha vršovické kavárny čistit. "Naše pozvání přijala i paní primátorka," řekl Kobza.
Další akce se má konat na náměstí Jiřího z Poděbrad. Lidé se na Facebooku svolávají na solidární shromáždění "Praha se nebojí".
Posprejované výlohy vyšetřuje policie. "Věnujeme se tomu, celou věc dokumentují kriminalisté stálé výjezdové skupiny třetího policejního obvodu," řekl mluvčí Krajského ředitelství Hl. m. Prahy Tomáš Hulan.
Důležitá podle něj bude vzniklá škoda. Zároveň ale Hulan připomíná, že samotné sprejerství je trestným činem. "Pokud došlo k nápisům, které mohou mít charakter nebezpečného vyhrožování, i tomu se budou policisté věnovat, zde je ale opět nutný názor znalce," dodává.
Na sociálních sítích kolují také snímky posprejované stanice metra Karlovo náměstí. Neznámý vandal tam na zeď napsal "Antifa bude pykat", "Uprchlíci, táhněte" a "Klinika hoří".
"O tomto nevím, nevím o všech graffiti, která se mohla na území hlavního města Prahy odehrát. Mohlo dojít i k celé další řadě případů, ale o všech informaci nemám," reaguje Hulan. Podle něj je důležité, aby vlastník případ policii oznámil.
Dienstbier: Násilí ani výhrůžky tu nemají místo
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) dnes nápisy odsoudil a uvedl, že projedná extremistické útoky na schůzi vlády. "Budu žádat informaci, jak ministerstvo vnitra hodlá předcházet útokům, jako byly ty na centrum Kašpárek v Pardubicích, pražskou Kliniku i kavárny a obchod v Praze o tomto víkendu. Násilí ani výhrůžky násilím nemají v naší demokratické společnosti místo," sdělil ČTK. "Moji kolegové s majiteli postiženými víkendovým útokem komunikují a společně také zvážíme případné právní kroky. Každý jednotlivý člověk se musí v České republice cítit bezpečně," doplnil.
K řešení situace také vyzvala českou vládu mezinárodní protirasistická síť UNITED for Intercultural Action, která spojuje 560 organizací z téměř padesátky zemí a funguje od roku 1993.
"Co se teď děje v Praze i jiných městech, je výsledkem sociální a ekonomické nerovnosti, která vede ke xenofobnímu výkladu jejích příčin. Tento nárůst populistických projevů a evidentně nacistických akcí je symptomem nebezpečí, jež dnes hrozí uprchlíkům ve všech evropských zemích," sdělil v prohlášení zaslaném ČTK ředitel sítě Geert Ates.