Signál pokryje metro v celém širším centru Prahy už na začátku příštího roku

Jakub Heller Jakub Heller
17. 8. 2019 11:14
Začátkem příštího roku by měly být všechny stanice a tunely pražského metra v širším centru města pokryty mobilním signálem. Na zbytek stanic si lidé budou muset počkat do roku 2021. A to jen v případě, že se dopravní podnik dohodne s operátory na urychlení prací, v opačném případě dojde k pokrytí celé sítě až o rok později.
Operátoři nemají na vybavení metra vyzařovacími kabely mnoho času. Po přistavení materiálu drezínami mají během noční odstávky na práci jen něco přes dvě hodiny. Pak už musí z tunelů znovu ven.
Operátoři nemají na vybavení metra vyzařovacími kabely mnoho času. Po přistavení materiálu drezínami mají během noční odstávky na práci jen něco přes dvě hodiny. Pak už musí z tunelů znovu ven. | Foto: Jakub Plíhal

Dnes se telefonický hovor a připojení k internetu cestujícím znenadání nepřeruší jen v tunelech mezi čtveřicí nejnovějších stanic na konci linky A ve směru na Nemocnici Motol a také na lince C v úseku mezi Muzeem a Roztyly. V ostatních stanicích umožňuje signál telefonování a jen velmi pomalé připojení k internetu, v tunelech není signál vůbec. To se má brzy změnit.

"Už na podzim by měl být na lince C signál i v opačném směru - mezi Muzeem a Nádražím Holešovice. Zhruba v lednu by měl být signál i na lince B mezi Palmovkou a Smíchovským nádražím a také na lince A mezi Dejvickou a Náměstím Míru. Takže začátkem roku by měly být pokryty stanice a tunely v širším centru města," řekl Aktuálně.cz generální ředitel pražského dopravního podniku Petr Witowski.

Na zbytek stanic si cestující budou muset ještě počkat. Zatím se počítá s rokem 2022, ale dopravní podnik se snaží domluvit se sdružením mobilních operátorů, aby práce skončily o rok dřív. "Žádný závazek z jejich strany ale zatím nemáme," uvedl Witowski. Právě operátoři, konkrétně T-Mobile, O2 a Vodafone, vzali zavádění signálu do metra na sebe. Kompletní pokrytí metra signálem je vyjde asi na půl miliardy korun. 

Na práci mají technici jen dvě hodiny

O zavedení signálu do tunelů metra se mluví už déle než šest let. Léta však trvalo, než se pražští politici dokázali s operátory domluvit na spolupráci. Rychlá data tak cestující mohli začít v metru používat až od zprovoznění nových stanic linky A v dubnu 2015 a následně od 30. října 2018, kdy byl zahájen pilotní provoz na lince C mezi stanicemi Muzeum a Roztyly.

Od té doby se toho však mnoho nezměnilo a práce postupují pomalu. Podle Witowského to ale ani jinak nejde. "Je to částečně dáno i tím, jak dlouho v Praze metro do noci jezdí a jak brzo ráno vlaky znovu vyrážejí do tunelů. To technickou přestávku zkracuje zhruba jen na tři hodiny denně," vysvětluje generální ředitel.

Než na místo drezíny dopraví materiál, má dodavatel na práci často jen dvě hodiny. "Během nich musí začít instalovat veškeré technologie a vyzařovací kabely a za chvíli už musí z tunelů zase ven," dodává Witowski. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 1 hodinou

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy