Signál pokryje metro v celém širším centru Prahy už na začátku příštího roku

Jakub Heller Jakub Heller
17. 8. 2019 11:14
Začátkem příštího roku by měly být všechny stanice a tunely pražského metra v širším centru města pokryty mobilním signálem. Na zbytek stanic si lidé budou muset počkat do roku 2021. A to jen v případě, že se dopravní podnik dohodne s operátory na urychlení prací, v opačném případě dojde k pokrytí celé sítě až o rok později.
Operátoři nemají na vybavení metra vyzařovacími kabely mnoho času. Po přistavení materiálu drezínami mají během noční odstávky na práci jen něco přes dvě hodiny. Pak už musí z tunelů znovu ven.
Operátoři nemají na vybavení metra vyzařovacími kabely mnoho času. Po přistavení materiálu drezínami mají během noční odstávky na práci jen něco přes dvě hodiny. Pak už musí z tunelů znovu ven. | Foto: Jakub Plíhal

Dnes se telefonický hovor a připojení k internetu cestujícím znenadání nepřeruší jen v tunelech mezi čtveřicí nejnovějších stanic na konci linky A ve směru na Nemocnici Motol a také na lince C v úseku mezi Muzeem a Roztyly. V ostatních stanicích umožňuje signál telefonování a jen velmi pomalé připojení k internetu, v tunelech není signál vůbec. To se má brzy změnit.

"Už na podzim by měl být na lince C signál i v opačném směru - mezi Muzeem a Nádražím Holešovice. Zhruba v lednu by měl být signál i na lince B mezi Palmovkou a Smíchovským nádražím a také na lince A mezi Dejvickou a Náměstím Míru. Takže začátkem roku by měly být pokryty stanice a tunely v širším centru města," řekl Aktuálně.cz generální ředitel pražského dopravního podniku Petr Witowski.

Na zbytek stanic si cestující budou muset ještě počkat. Zatím se počítá s rokem 2022, ale dopravní podnik se snaží domluvit se sdružením mobilních operátorů, aby práce skončily o rok dřív. "Žádný závazek z jejich strany ale zatím nemáme," uvedl Witowski. Právě operátoři, konkrétně T-Mobile, O2 a Vodafone, vzali zavádění signálu do metra na sebe. Kompletní pokrytí metra signálem je vyjde asi na půl miliardy korun. 

Na práci mají technici jen dvě hodiny

O zavedení signálu do tunelů metra se mluví už déle než šest let. Léta však trvalo, než se pražští politici dokázali s operátory domluvit na spolupráci. Rychlá data tak cestující mohli začít v metru používat až od zprovoznění nových stanic linky A v dubnu 2015 a následně od 30. října 2018, kdy byl zahájen pilotní provoz na lince C mezi stanicemi Muzeum a Roztyly.

Od té doby se toho však mnoho nezměnilo a práce postupují pomalu. Podle Witowského to ale ani jinak nejde. "Je to částečně dáno i tím, jak dlouho v Praze metro do noci jezdí a jak brzo ráno vlaky znovu vyrážejí do tunelů. To technickou přestávku zkracuje zhruba jen na tři hodiny denně," vysvětluje generální ředitel.

Než na místo drezíny dopraví materiál, má dodavatel na práci často jen dvě hodiny. "Během nich musí začít instalovat veškeré technologie a vyzařovací kabely a za chvíli už musí z tunelů zase ven," dodává Witowski. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Kanadská společnost zrušila plány na převzetí Carrefouru, důvodem je odpor francouzské vlády

Kanadská maloobchodní společnost Alimentation Couche-Tard zrušila plány na převzetí evropského řetězce Carrefour za 16,2 miliardy eur (424 miliard Kč). Důvodem je odpor francouzské vlády, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Rozhodnutí o ukončení jednání o fúzi padlo podle zdrojů po setkání francouzského ministra financí Bruna Le Maira se zakladatelem Couche-Tard Alainem Bouchardem. Již předtím Le Maire vyloučil prodej Carrefouru z důvodu zabezpečení potravin. Carrefour ani Couche-Tard se k informacím nevyjádřily.

Firma Couche-Tard doufala, že získá vládní požehnání díky závazkům, jako zachování pracovních míst i dodávek potravin od francouzských výrobců či tím, že ředitel Carrefouru a Couche-Tard budou ve sloučené firmě zastávat funkci generálního ředitele společně. Chouche-Tard chtěl rovněž investovat do Carrefouru kolem tří miliard eur. Carrefour spojení podporoval. Francouzská vláda však do 24 hodin po potvrzení jednání spojení odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy