Terminály fungují stejně jako ty, které jsou od letošního jara ve všech tramvajích. Podle dopravního podniku si v nich od 26. dubna do konce června lidé koupili 433 300 jízdenek za 13,1 milionu korun.
Cestujícím se v terminálech nabízí jízdenky na 30 či 90 minut nebo na 24 hodin, a to jak v plné, tak zlevněné verzi.
Dnes jsme začali do vestibulů stanic metra instalovat bezkontaktní terminály na nákup jízdenek. Fungují na stejném principu jako terminály, kterými jsou osazeny všechny tramvaje v Praze. Umožní ale také navíc kontrolu platnosti časových kupónů. https://t.co/9oukTEEv1j pic.twitter.com/lPaObLWiZX
— Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost (@DPPOficialni) July 30, 2019
Do konce prázdnin budou postupně rozmístěny ve všech stanicích metra kromě Bořislavky, Petřin a Nemocnice Motol, kde byly validátory Opencard součástí nástěnné mozaiky. "Během testovacího provozu do konce ledna 2020 doplní DPP bezkontaktní terminály i do zmiňovaných tří stanic metra A," uvedla Hana Pohanová z tiskového oddělení dopravního podniku.
Oproti terminálům, které jsou v tramvajích, si na těch v metru budou moci cestující zkontrolovat také platnost zakoupených časových kuponů nahraných na Lítačce. K tomu bude sloužit na obrazovce ikona ověření časového kuponu.
Přístroj funguje tak, že jakmile si cestující vybere typ jízdenky, přiloží k němu kartu a vyjede mu jízdenka. Ta již obsahuje údaje o platnosti a dále se neoznačuje.
V budoucnu se přístroje rozšíří také do autobusů. "Do konce září vypíšeme výběrové řízení na dodavatele bezkontaktních terminálů do všech autobusů DPP. Osadit je plánujeme v průběhu příštího roku," uvedl generální ředitel dopravního podniku Petr Witowski.
Kromě bezkontaktních terminálů lze v některých stanicích metra a automatech zakoupit neoznačené jízdenky platební kartou, a to jak kontaktně, tak i bezkontaktně. "DPP postupně rozšiřuje také síť těchto automatů a plánuje jimi vybavit každou stanici metra do konce příštího roku," uvedla Řehková.