Pokryto, hlásí operátoři z další část metra. Hovory si vyřídíte mezi Muzeem a Roztyly

on on
30. 10. 2018 15:04
Konsorcium mobilních operátorů nechalo pokrýt signálem dalších pět stanic. V dalších 21 centrálních zastávkách nechá zavést signál v příštím roce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Mobilní signál v metru pohlcuje další tunely. Konsorcium operátorů (Cetin, O2, T-Mobile, Vodafone) nechalo rozšířit počet stanic, mezi kterými cestující nepřijde o mobilní signál. Na začátku října mohli nově cestující využívat volání a mobilních dat mezi stanicemi Muzeum a Vyšehrad.

Od úterý je pak pokrytý celý úsek Muzeum - Roztyly na lince C. Připojení v kvalitě 4G funguje už od zprovoznění na dosud nejnovějším úseku pražského metra Dejvická - Nemocnice Motol na lince A.

V příštím roce hodlají firmy nechat zřídit signál mezi 21 stanicemi v centru města. V letech 2020 a 2021 pak mají být pokryty všechny další stanice a tunely mezi nimi, stojí v tiskové zprávě. 

"Daří se zvyšovat komfort cestujících a zároveň tím plníme to, co jsme slíbili," uvedla k tomu končící pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Cena projektu, který se kvůli sporům operátorů s dopravním podnikem ohledně podmínek kontraktu nedařilo dlouhá léta spustit, se odhaduje na půl miliardy korun. Operátoři jej mají platí ze svého, dopravnímu podniku také dodávají data o pohybu cestujících. Zatím do pokrytí investovali zhruba 80 milionů.

Vedle zavádění mobilního signálu dopravní podnik po vlastní ose zprovozňuje ve stanicích mobilní připojení k internetu prostřednictvím wi-fi. Cestující se mohou zdarma připojit k internetu ve vestibulech šesti stanic metra. Signál je na Florenci na lince C i B, na Náměstí Republiky, Smíchovském nádraží, Hlavním nádraží a stanici Pražského povstání. V září se nejnověji wi-fi připojení rozšířilo i do stanice Muzeum.

Pražské metro denně přepraví až 1,7 milionu cestujících, první část byla zprovozněna v roce 1974 na lince C.

Internet v metru ale není jediná novinka, která pražskou integrovanou dopravu v příštích letech čeká. Podle plánu vedení DPP mají být opraveny následující stanice metra.

Stanice Datum realizace Náklady
Muzeum A 2017 - 2018 120 milionů korun
Dejvická 2018 110 milionů korun
Opatov 2019 - 2020 230 milionů korun
Českomoravská 2019 - 2020 590 milionů korun
Jiřího z Poděbrad 2019 - 2020 980 milionů korun

DPP upíná pozornost i na tramvajové tratě. Podnik například hodlá prodloužit linku z Divoké Šárky na Dědinu či z Modřan do Libuše. Tramvaje pojedou nově i z Barrandova do Slivence. Nová smyčka vznikne na Zahradním městě a u zastávky Depo Hostivař. Nyní DPP buduje novou vozovnu v Hloubětíně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy