Praha začala pracovat na vlastní navigaci. Brzy v sobě propojí MHD, auta i koloběžky

Michael Bouška Michael Bouška
31. 7. 2019 6:15
Aplikace PID Lítačka bude od příštího roku sloužit jako navigace po Praze bez ohledu na dopravní prostředek. Město počítá s integrací dat Pražské integrované dopravy, automobilové dopravy, parkovišť, taxislužeb, sdílených aut, kol či koloběžek. Pro Prahu bude systém vyvíjet městská firma Operátor ICT. Cena celého projektu včetně testovacího provozu vyjde podle registru smluv na 8,5 milionu korun bez DPH.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Zuzánek

"Hlavním cílem je, aby mohli lidé najít cestu z bodu A do bodu B v několika možných variantách. Budete si například moci vybrat mezi jízdou autem na odstavné P+R parkoviště, kolem či taxíkem. Bude to první aplikace tohoto typu v Česku," řekl on-line deníku Aktuálně.cz mluvčí Operátora ICT Vladimír Antonín Bláha.

V první fázi si magistrát objednal marketingový průzkum, na základě kterého má město směřovat další vývoj aplikace. Průzkum se uskuteční mezi uživateli současné aplikace Lítačka, dále pak mezi lidmi dojíždějícími do Prahy, ale i mezi zahraničními turisty. Do pěti měsíců má pak podle smlouvy existovat funkční prototyp. Pilotní provoz má podle plánu začít za rok.

Město chce do příprav zapojit i ostatní subjekty. "Minulý týden jsme udělali setkání s provozovateli sdílených služeb, taxíků a s experty na dopravní problematiku. Chceme do příprav začlenit odbornou veřejnost," uvedl Bláha.

Současná aplikace PID Lítačka či IDOS, zaměřený spíše na meziměstskou dopravu, vyhledávají jen cesty veřejnou dopravou. Pokud chtějí lidé použít auto či kolo, musí sáhnout po další aplikaci, upozorňující na hustotu dopravy, dostatek parkovacích míst či rozmístění sdílených kol či koloběžek. To se má příští rok změnit. Pražanům by podle zadavatelů měla nová navigace také ušetřit peníze. Z nabízených alternativních tras jim totiž systém označí i tu nejlevnější.

Podle smlouvy chce město výhledově zařídit i možnost jednotné platby za celou cestu bez ohledu na dopravní prostředek. Kromě samotné Prahy je cílem plánovače pokrýt i střední Čechy, ze kterých denně cestují desítky tisíc lidí do hlavního města za prací.

Podobná aplikace bude v Česku novinkou. Dosud si jednotlivé způsoby přepravy spíše konkurují. V zahraničí funguje už například podobná služba Citymapper. Ta v Londýně nabízí vyhledání spojení metrem, autobusy, vlaky, koly, taxíky či Uberem. Kombinaci veřejné a automobilové dopravy pak momentálně testují i vývojáři map od Googlu.

Město díky nové aplikaci získá i nová data, díky kterým bude moci lépe plánovat například umístění parkovišť či spoje MHD. Anonymizovaná data o počtu cestujících zjišťuje prostřednictvím své mobilní aplikace už například Ostrava.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy