Praha začala pracovat na vlastní navigaci. Brzy v sobě propojí MHD, auta i koloběžky

Michael Bouška Michael Bouška
31. 7. 2019 6:15
Aplikace PID Lítačka bude od příštího roku sloužit jako navigace po Praze bez ohledu na dopravní prostředek. Město počítá s integrací dat Pražské integrované dopravy, automobilové dopravy, parkovišť, taxislužeb, sdílených aut, kol či koloběžek. Pro Prahu bude systém vyvíjet městská firma Operátor ICT. Cena celého projektu včetně testovacího provozu vyjde podle registru smluv na 8,5 milionu korun bez DPH.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Zuzánek

"Hlavním cílem je, aby mohli lidé najít cestu z bodu A do bodu B v několika možných variantách. Budete si například moci vybrat mezi jízdou autem na odstavné P+R parkoviště, kolem či taxíkem. Bude to první aplikace tohoto typu v Česku," řekl on-line deníku Aktuálně.cz mluvčí Operátora ICT Vladimír Antonín Bláha.

V první fázi si magistrát objednal marketingový průzkum, na základě kterého má město směřovat další vývoj aplikace. Průzkum se uskuteční mezi uživateli současné aplikace Lítačka, dále pak mezi lidmi dojíždějícími do Prahy, ale i mezi zahraničními turisty. Do pěti měsíců má pak podle smlouvy existovat funkční prototyp. Pilotní provoz má podle plánu začít za rok.

Město chce do příprav zapojit i ostatní subjekty. "Minulý týden jsme udělali setkání s provozovateli sdílených služeb, taxíků a s experty na dopravní problematiku. Chceme do příprav začlenit odbornou veřejnost," uvedl Bláha.

Současná aplikace PID Lítačka či IDOS, zaměřený spíše na meziměstskou dopravu, vyhledávají jen cesty veřejnou dopravou. Pokud chtějí lidé použít auto či kolo, musí sáhnout po další aplikaci, upozorňující na hustotu dopravy, dostatek parkovacích míst či rozmístění sdílených kol či koloběžek. To se má příští rok změnit. Pražanům by podle zadavatelů měla nová navigace také ušetřit peníze. Z nabízených alternativních tras jim totiž systém označí i tu nejlevnější.

Podle smlouvy chce město výhledově zařídit i možnost jednotné platby za celou cestu bez ohledu na dopravní prostředek. Kromě samotné Prahy je cílem plánovače pokrýt i střední Čechy, ze kterých denně cestují desítky tisíc lidí do hlavního města za prací.

Podobná aplikace bude v Česku novinkou. Dosud si jednotlivé způsoby přepravy spíše konkurují. V zahraničí funguje už například podobná služba Citymapper. Ta v Londýně nabízí vyhledání spojení metrem, autobusy, vlaky, koly, taxíky či Uberem. Kombinaci veřejné a automobilové dopravy pak momentálně testují i vývojáři map od Googlu.

Město díky nové aplikaci získá i nová data, díky kterým bude moci lépe plánovat například umístění parkovišť či spoje MHD. Anonymizovaná data o počtu cestujících zjišťuje prostřednictvím své mobilní aplikace už například Ostrava.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 32 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy