Lídři Pro Prahu psali na kandidátky kamarády a jejich známé

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
5. 10. 2014 19:20
Ačkoli působí hnutí Pro Prahu dojmem etablované strany, ani ono se nevyhnulo nováčkovským nešvarům. Celé kandidátky často vytváří jediný člověk, jako se to stalo například na Praze 5.
Foto Ivana Samová
Foto Ivana Samová | Foto: Ivana Samová

Praha – Desítky billboardů a stovky plakátů v předvolební kampani hnutí Pro Prahu s lídrem a kolodějským starostou Zbyňkem Passerem budí dojem, jako kdyby šlo o zavedenou stabilní partaj, a nikoliv o nováčka, který se snaží poprvé proniknout na magistrát.

Jenže zdání klame. Hnutí se sice stejně jako tradiční velké strany mohlo opřít o dostatek peněz (třeba díky finančnímu daru lídra a také jeho bratra, miliardáře a developera Radima Passera), ovšem na rozdíl od partají se při sestavování kandidátek v jednotlivých pražských městských částech dostávalo do obvyklých potíží, které trápí každého novice: nemá dostatek prověřených lidí na kandidátky.

Proto mnohdy nábor řídila jen úzká skupina lidí, která verbovala kamarády a známé. Například na Praze 5 si kandidáty vybíral jediný člověk - lídr Jan Skalický, bývalý šéf Ředitelství vodních cest, kterého loni vyhodil exministr dopravy Rusnokovy úřednické vlády Zdeněk Žák a hrozil mu trestním stíháním kvůli podezřelému nákupu služeb a poradenským smlouvám.

Skalický se nyní pokouší získat vliv jinak – jako komunální politik. Znal se se Zbyňkem Passerem a ten dal mu důvěru: Skalický si měl kandidátku, celkem pětačtyřicet lidí, sestavit vyloženě dle sebe.

“Pan Passer mi do toho nikdy nemluvil. Nikdy nepřišel někdo z vedení s lístečkem, koho tam mám dát,” tvrdí kandidát na starostu Smíchova.

Kamarád z dětství

Že lídři v obvodech dostali volnou ruku při výběru kandidátů, potvrzuje i Petra Venturová, předsedkyně hnutí a podle mnohých klíčová persona strany. “Na městských částech předsednictvo bez výjimky respektovalo požadavky a návrhy místních organizací,” uvedla Venturová.

Jan Skalický tak na jedenácté místo zařadil kamaráda z dětství, dirigenta Jaroslava Brycha. A před něj pak napsal právníka Jana Langmeiera, zetě svého jiného kamaráda. “Posteskl jsem si, že nikoho z oblasti práva na kandidátce nemám a kamarád mi ho přivedl,” popisuje Skalický.

Přestože sázel především na doporučení známých a své přátele, už před konečným potvrzením kandidátky musel Skalický obměnit třetinu původně zamýšlených kandidátů. Prý nebyli dostatečně loajální. “Stávalo se, že jsem s někým tři měsíce jednal a on si to pak rozmyslel,” řekl.

Podnikatelé z Prahy

Skalický tvrdí, že ze svého do kampaně vložil stovky tisíc korun. "Jednotky milionů pak dodali sponzoři," vypočítává Skalický. Jména mecenášů však odmítá prozradit. “Po volbách provedeme řádné vyúčtování, kde budou sponzoři uvedeni. Jde o podnikatele z Prahy,” řekl pouze.

Volební speciál 2014

Volby

Vše podstatné k říjnovým komunálním a senátním volbám najdete přehledně na speciální stránce zde >>

Podobně se ke zveřejňování sponzorů staví také centrální vedení hnutí Pro Prahu. “Veškeré informace o struktuře výdajů v kampani zveřejníme po volbách v míře a lhůtách určených zákonem,” říká předsedkyně Petra Venturová.

Nejštědřejším dárcem je volební lídr Zbyněk Passer, který hnutí věnoval více než tři miliony korun. Dalšími dvěma miliony přispěla developerská firma Passerinvest, v níž Passer kdysi působil a dnes ji vlastní jeho bratr Radim. I proto kritici o hnutí tvrdí, že nejde o politický, ale spíše developerský projekt.

Dimunovo srdce

Hnutí Pro Prahu navíc provází prakticky od samého vzniku řada problémů. Tím prvním byl samotný název hnutí, které se ještě loni na podzim jmenovalo Starostové pro Prahu. To však prý příliš připomínalo název Starostové a nezávislí (STAN), proto došlo k přejmenování.

Pro Prahu muselo řešit také problém s logem ve tvaru srdce. Nárok si na něj dělá autor návrhu - někdejší spin doktor ČSSD Petr Dimun. Passerovo hnutí však tvrdí, že si od Dimuna logo koupilo.

"S Petrem Dimunem a jeho agenturou jsme se před časem dohodli na ceně za návrh námětu loga. Nyní se od médií dozvídáme, že se osobně Petr Dimun i přes naši dohodu pokusil námět loga předat jinému politickému subjektu. Takové jednání považujeme za krajně neseriózní. Naši právníci aktuálně řeší, zda nedošlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu podvodu," řekl Zbyněk Passer.

Otázka vlastnictví loga tak dosud není zcela jasná, nicméně hnutí jej dále používá. Skalický prý chtěl s Dimunem o případném vyrovnání jednat, ten to ale údajně odmítl.

Hnutí Pro Prahu má zatím podle předvolebních průzkumů jako jedno z mála nováčků reálnou šanci dostat své zástupce na magistrát. Odhady hovoří o těsném pokoření pětiprocentní hranice nutné pro účast v pražském zastupitelstvu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy