Lídři Pro Prahu psali na kandidátky kamarády a jejich známé

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
5. 10. 2014 19:20
Ačkoli působí hnutí Pro Prahu dojmem etablované strany, ani ono se nevyhnulo nováčkovským nešvarům. Celé kandidátky často vytváří jediný člověk, jako se to stalo například na Praze 5.
Foto Ivana Samová
Foto Ivana Samová | Foto: Ivana Samová

Praha – Desítky billboardů a stovky plakátů v předvolební kampani hnutí Pro Prahu s lídrem a kolodějským starostou Zbyňkem Passerem budí dojem, jako kdyby šlo o zavedenou stabilní partaj, a nikoliv o nováčka, který se snaží poprvé proniknout na magistrát.

Jenže zdání klame. Hnutí se sice stejně jako tradiční velké strany mohlo opřít o dostatek peněz (třeba díky finančnímu daru lídra a také jeho bratra, miliardáře a developera Radima Passera), ovšem na rozdíl od partají se při sestavování kandidátek v jednotlivých pražských městských částech dostávalo do obvyklých potíží, které trápí každého novice: nemá dostatek prověřených lidí na kandidátky.

Proto mnohdy nábor řídila jen úzká skupina lidí, která verbovala kamarády a známé. Například na Praze 5 si kandidáty vybíral jediný člověk - lídr Jan Skalický, bývalý šéf Ředitelství vodních cest, kterého loni vyhodil exministr dopravy Rusnokovy úřednické vlády Zdeněk Žák a hrozil mu trestním stíháním kvůli podezřelému nákupu služeb a poradenským smlouvám.

Skalický se nyní pokouší získat vliv jinak – jako komunální politik. Znal se se Zbyňkem Passerem a ten dal mu důvěru: Skalický si měl kandidátku, celkem pětačtyřicet lidí, sestavit vyloženě dle sebe.

“Pan Passer mi do toho nikdy nemluvil. Nikdy nepřišel někdo z vedení s lístečkem, koho tam mám dát,” tvrdí kandidát na starostu Smíchova.

Kamarád z dětství

Že lídři v obvodech dostali volnou ruku při výběru kandidátů, potvrzuje i Petra Venturová, předsedkyně hnutí a podle mnohých klíčová persona strany. “Na městských částech předsednictvo bez výjimky respektovalo požadavky a návrhy místních organizací,” uvedla Venturová.

Jan Skalický tak na jedenácté místo zařadil kamaráda z dětství, dirigenta Jaroslava Brycha. A před něj pak napsal právníka Jana Langmeiera, zetě svého jiného kamaráda. “Posteskl jsem si, že nikoho z oblasti práva na kandidátce nemám a kamarád mi ho přivedl,” popisuje Skalický.

Přestože sázel především na doporučení známých a své přátele, už před konečným potvrzením kandidátky musel Skalický obměnit třetinu původně zamýšlených kandidátů. Prý nebyli dostatečně loajální. “Stávalo se, že jsem s někým tři měsíce jednal a on si to pak rozmyslel,” řekl.

Podnikatelé z Prahy

Skalický tvrdí, že ze svého do kampaně vložil stovky tisíc korun. "Jednotky milionů pak dodali sponzoři," vypočítává Skalický. Jména mecenášů však odmítá prozradit. “Po volbách provedeme řádné vyúčtování, kde budou sponzoři uvedeni. Jde o podnikatele z Prahy,” řekl pouze.

Volební speciál 2014

Volby

Vše podstatné k říjnovým komunálním a senátním volbám najdete přehledně na speciální stránce zde >>

Podobně se ke zveřejňování sponzorů staví také centrální vedení hnutí Pro Prahu. “Veškeré informace o struktuře výdajů v kampani zveřejníme po volbách v míře a lhůtách určených zákonem,” říká předsedkyně Petra Venturová.

Nejštědřejším dárcem je volební lídr Zbyněk Passer, který hnutí věnoval více než tři miliony korun. Dalšími dvěma miliony přispěla developerská firma Passerinvest, v níž Passer kdysi působil a dnes ji vlastní jeho bratr Radim. I proto kritici o hnutí tvrdí, že nejde o politický, ale spíše developerský projekt.

Dimunovo srdce

Hnutí Pro Prahu navíc provází prakticky od samého vzniku řada problémů. Tím prvním byl samotný název hnutí, které se ještě loni na podzim jmenovalo Starostové pro Prahu. To však prý příliš připomínalo název Starostové a nezávislí (STAN), proto došlo k přejmenování.

Pro Prahu muselo řešit také problém s logem ve tvaru srdce. Nárok si na něj dělá autor návrhu - někdejší spin doktor ČSSD Petr Dimun. Passerovo hnutí však tvrdí, že si od Dimuna logo koupilo.

"S Petrem Dimunem a jeho agenturou jsme se před časem dohodli na ceně za návrh námětu loga. Nyní se od médií dozvídáme, že se osobně Petr Dimun i přes naši dohodu pokusil námět loga předat jinému politickému subjektu. Takové jednání považujeme za krajně neseriózní. Naši právníci aktuálně řeší, zda nedošlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu podvodu," řekl Zbyněk Passer.

Otázka vlastnictví loga tak dosud není zcela jasná, nicméně hnutí jej dále používá. Skalický prý chtěl s Dimunem o případném vyrovnání jednat, ten to ale údajně odmítl.

Hnutí Pro Prahu má zatím podle předvolebních průzkumů jako jedno z mála nováčků reálnou šanci dostat své zástupce na magistrát. Odhady hovoří o těsném pokoření pětiprocentní hranice nutné pro účast v pražském zastupitelstvu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy