Lídři Pro Prahu psali na kandidátky kamarády a jejich známé

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
5. 10. 2014 19:20
Ačkoli působí hnutí Pro Prahu dojmem etablované strany, ani ono se nevyhnulo nováčkovským nešvarům. Celé kandidátky často vytváří jediný člověk, jako se to stalo například na Praze 5.
Foto Ivana Samová
Foto Ivana Samová | Foto: Ivana Samová

Praha – Desítky billboardů a stovky plakátů v předvolební kampani hnutí Pro Prahu s lídrem a kolodějským starostou Zbyňkem Passerem budí dojem, jako kdyby šlo o zavedenou stabilní partaj, a nikoliv o nováčka, který se snaží poprvé proniknout na magistrát.

Jenže zdání klame. Hnutí se sice stejně jako tradiční velké strany mohlo opřít o dostatek peněz (třeba díky finančnímu daru lídra a také jeho bratra, miliardáře a developera Radima Passera), ovšem na rozdíl od partají se při sestavování kandidátek v jednotlivých pražských městských částech dostávalo do obvyklých potíží, které trápí každého novice: nemá dostatek prověřených lidí na kandidátky.

Proto mnohdy nábor řídila jen úzká skupina lidí, která verbovala kamarády a známé. Například na Praze 5 si kandidáty vybíral jediný člověk - lídr Jan Skalický, bývalý šéf Ředitelství vodních cest, kterého loni vyhodil exministr dopravy Rusnokovy úřednické vlády Zdeněk Žák a hrozil mu trestním stíháním kvůli podezřelému nákupu služeb a poradenským smlouvám.

Skalický se nyní pokouší získat vliv jinak – jako komunální politik. Znal se se Zbyňkem Passerem a ten dal mu důvěru: Skalický si měl kandidátku, celkem pětačtyřicet lidí, sestavit vyloženě dle sebe.

“Pan Passer mi do toho nikdy nemluvil. Nikdy nepřišel někdo z vedení s lístečkem, koho tam mám dát,” tvrdí kandidát na starostu Smíchova.

Kamarád z dětství

Že lídři v obvodech dostali volnou ruku při výběru kandidátů, potvrzuje i Petra Venturová, předsedkyně hnutí a podle mnohých klíčová persona strany. “Na městských částech předsednictvo bez výjimky respektovalo požadavky a návrhy místních organizací,” uvedla Venturová.

Jan Skalický tak na jedenácté místo zařadil kamaráda z dětství, dirigenta Jaroslava Brycha. A před něj pak napsal právníka Jana Langmeiera, zetě svého jiného kamaráda. “Posteskl jsem si, že nikoho z oblasti práva na kandidátce nemám a kamarád mi ho přivedl,” popisuje Skalický.

Přestože sázel především na doporučení známých a své přátele, už před konečným potvrzením kandidátky musel Skalický obměnit třetinu původně zamýšlených kandidátů. Prý nebyli dostatečně loajální. “Stávalo se, že jsem s někým tři měsíce jednal a on si to pak rozmyslel,” řekl.

Podnikatelé z Prahy

Skalický tvrdí, že ze svého do kampaně vložil stovky tisíc korun. "Jednotky milionů pak dodali sponzoři," vypočítává Skalický. Jména mecenášů však odmítá prozradit. “Po volbách provedeme řádné vyúčtování, kde budou sponzoři uvedeni. Jde o podnikatele z Prahy,” řekl pouze.

Volební speciál 2014

Volby

Vše podstatné k říjnovým komunálním a senátním volbám najdete přehledně na speciální stránce zde >>

Podobně se ke zveřejňování sponzorů staví také centrální vedení hnutí Pro Prahu. “Veškeré informace o struktuře výdajů v kampani zveřejníme po volbách v míře a lhůtách určených zákonem,” říká předsedkyně Petra Venturová.

Nejštědřejším dárcem je volební lídr Zbyněk Passer, který hnutí věnoval více než tři miliony korun. Dalšími dvěma miliony přispěla developerská firma Passerinvest, v níž Passer kdysi působil a dnes ji vlastní jeho bratr Radim. I proto kritici o hnutí tvrdí, že nejde o politický, ale spíše developerský projekt.

Dimunovo srdce

Hnutí Pro Prahu navíc provází prakticky od samého vzniku řada problémů. Tím prvním byl samotný název hnutí, které se ještě loni na podzim jmenovalo Starostové pro Prahu. To však prý příliš připomínalo název Starostové a nezávislí (STAN), proto došlo k přejmenování.

Pro Prahu muselo řešit také problém s logem ve tvaru srdce. Nárok si na něj dělá autor návrhu - někdejší spin doktor ČSSD Petr Dimun. Passerovo hnutí však tvrdí, že si od Dimuna logo koupilo.

"S Petrem Dimunem a jeho agenturou jsme se před časem dohodli na ceně za návrh námětu loga. Nyní se od médií dozvídáme, že se osobně Petr Dimun i přes naši dohodu pokusil námět loga předat jinému politickému subjektu. Takové jednání považujeme za krajně neseriózní. Naši právníci aktuálně řeší, zda nedošlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu podvodu," řekl Zbyněk Passer.

Otázka vlastnictví loga tak dosud není zcela jasná, nicméně hnutí jej dále používá. Skalický prý chtěl s Dimunem o případném vyrovnání jednat, ten to ale údajně odmítl.

Hnutí Pro Prahu má zatím podle předvolebních průzkumů jako jedno z mála nováčků reálnou šanci dostat své zástupce na magistrát. Odhady hovoří o těsném pokoření pětiprocentní hranice nutné pro účast v pražském zastupitelstvu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Klimatická konference v Madridu pokračuje, zatím bez dohody

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se podle agentury AP zatím nedohodly na znění závěrečných dokumentů, jejichž návrh přes noc vypracovali experti. Jednání doprovázejí demonstrace, jejichž účastníci žádají razantní boj proti globálnímu oteplování.

V Madridu jednají zástupci téměř 200 států světa o ochraně klimatu, ne všechny státy jsou ale připraveny zavázat se k přísnějším opatřením.

Podle kritiků dokumenty v navrhovaném znění mohou narušit existující závazky obsažené v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Neberou údajně patřičně v úvahu varování vědců, že emise skleníkových plynů je zapotřebí dramaticky a co nejdříve snížit. Debatuje se i o pomoci pro chudší státy, které s dopady klimatických změn bojují, a o režimu emisních povolenek.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Dráhař Bábek dojel na SP v Brisbane třetí v keirinu

Cyklista Tomáš Bábek byl na Světovém poháru dráhařů v Brisbane třetí v keirinu. Ve finále dojel za vítězným Kolumbijcem Kevinem Santiagem Quinterem a druhým Matthewem Glaetzerem z Austrálie.

Bábek přitom nezačal závod úspěšně, v prvním kole skončil ve své rozjížďce až třetí a musel do oprav. V nich ale souboj o jediné postupové místo s trojicí protivníků zvládl a v semifinále nestačil jen na Glaetzera.

Bábek je v keirinu evropským šampionem z roku 2016 a bronzovým medailistou z MS o rok později. Letos v říjnu skončil v této disciplíně na ME v Apeldoornu čtvrtý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fryčová suverénně vyhrála maraton v Antarktidě

Česká vytrvalkyně Lenka Fryčová vyhrála maraton v Antarktidě, který se běžel na sněhu a ledu za teploty -20 stupňů Celsia. Předběhlo ji jen šest mužů, vítězný Američan William Hafferty překonal časem 3:34:12 o půl minuty traťový rekord Petra Vabrouška z roku 2013.

Fryčová, která je rovněž úspěšnou malířkou, dostala závod na 80. stupni jižní šířky jako dárek k narozeninám. Vyhrála v čase 4:40:38, druhou Beatu Larsonovou za sebou nechala o 50 minut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy