V Praze 5 se rozpadla koalice, končí zelení a Piráti

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2015 17:34
Po Praze 4 jde o druhou pražskou radnici, kde se po volbách zhroutila rada. Zelení s podporou Pirátů vládli Praze 5 spolu s ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09 v čele se starostou Radkem Klímou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Praze 5 se rozpadla koalice. Strana zelených a Piráti se rozhodli vypovědět koaliční smlouvu, oznámil dnes místostarosta Lukáš Budín (SZ).

Zbytek koalice ale smlouvu za ukončenou nepovažuje. Chce dohodovací řízení, napsali později v dopise starosta Radek Klíma (TOP 09) a jeho dva místostarostové za KDU-ČSL a ČSSD. Zelení obvinili starostu z nekomunikativnosti.

Klíma mluví o účelovém jednání, za kterým stojí ve volbách neúspěšní pohrobci někdejšího starosty Milana Jančíka (dříve ODS), což zelení odmítají.

Koalice TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL a zelených s podporou Pirátů měla v zastupitelstvu většinu - 25 ze 45 hlasů. Po Praze 4 jde o druhou pražskou radnici, kde se po loňských volbách zhroutila rada.

Obě strany, které rozpad koalice v noci na středu iniciovaly, podepsaly podle Budína memorandum o spolupráci s ANO, ODS a Patrioty, ochotni jsou spolupracovat i s lidovci. ANO, které ve volbách zvítězilo, skončilo nakonec v opozici, stejně jako ODS, která Praze 5 dlouhé roky vládla.

Jako oficiální důvod rozvázání koaliční smlouvy strany uvedly nekomunikativnost starosty, který se prý kvůli osobním problémům naplno nevěnuje práci pro městskou část.

"Za zásadní problém zelení zastupitelé vnímají fungování procesu veřejných zakázek, nakládání s majetkem, neadekvátní čerpání rezervy rozpočtu a reorganizaci úřadu, která paralyzovala jeho chod," uvedl Budín.

"Jako Janoušek s Bémem"

"Není to standardní postup, jinak by okamžitě neiniciovali výpověď smlouvy, ale vyvolali by dohodovací řízení," tvrdí Klíma. Odkázal při tom na tajně pořízenou nahrávku, na které údajně mluví Jan Skalický, neúspěšný kandidát ve volbách a někdejší Jančíkův spolupracovník, o spolupráci se Stranou zelených.

Takové praktiky připomínají kauzu odposlechů někdejšího pražského primátora Pavla Béma (ODS) s lobbistou a podnikatelem Romanem Janouškem, řekl.

Zelení ale tvrdí, že s TOP 09 o problémech koalice jednat chtěli, ale nedostalo se jim žádné odpovědi. Radnice navíc podle nich ve středu účelově informovala, že koalice se nerozpadá. Nahrávka podle nich dokazuje, že koaliční jednání jsou vedená transparentně.

"Kdy během obou nahrávek pan Skalický deklaruje, že vše rozhoduje Lukáš Budín a že pan Skalický je pouze jeho vyjednavač," uvedli v prohlášení

Zástupci TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL ve čtvrtek odpoledne v dopise uvedli, že výpověď koaliční smlouvy považují za neplatnou. "Akt zaslání výpovědi není v souladu s koaliční smlouvou. Vnímáme to jako podnět k dohodovacímu řízení," píše se v dopise. Už ve středu radnice vydala oficiální vyjádření, v němž informace o blížícím se rozpadu koalice dementovala.

Jančíkovu někdejší vládu v Praze 5 provázela řada kauz. Mezi nimi bylo například údajné najetí do strážníka po povodni v roce 2002, prodej pozemků Českých drah na Smíchově, sporný pronájem Ženských domovů nebo prodej obytného domu v Zubatého ulici.

Jančík byl starostou mezi lety 2002 až 2010. Vloni v komunálních volbách neúspěšně kandidoval v čele Konzervativní aliance 2014.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy