Z Prahy 5 si zastupitelé udělali Klondajk. Soud to potrestal

Marek Pokorný Marek Pokorný
25. 4. 2014 18:00
Petra Šáchová neoprávněně vyinkasovala na náhradách 695 tisíc. Soud jí udělil dvouletou podmínku a peníze musí vrátit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Před čtyřmi lety byla jednou z hlavních tváří ČSSD při kampani do komunálních volebpátém pražském obvodě. Farářka husitské církve Petra Šáchová, která se dříve živila i jako modelka, nasbírala také nejvyšší počet preferenčních hlasů. A plakáty s její fotografií a slogany vyzývajícími k odstranění heren, narkomanů a bezdomovců visely po celém Smíchově.

Dnes se její krátká politická kariéra neslavně uzavřela. Od Obvodního soudu pro Prahu 5 odešla s dvouletou podmínkou pro podvod a s povinností vrátit městské části 695 tisíc korun, které neoprávněně vyinkasovala na náhradách.

Chtěla jsem dát víc než jen útěchu

"Neměla jsem v úmyslu někoho uvést v omyl. Já jsem tam šla pracovat, pomáhat lidem víc než jenom útěchou. Cítím se zneužita bývalou stranou, která mi řekla, že to je běžné," říkala v emotivní závěrečné řeči krátce předtím, než si vyslechla odsuzující ortel. "Teď přijdu o práci a můžu jít do vězení a můžu i přijít o byt a stát se bezdomovcem," rozbrečela se.

To že by okamžitě přišla o práci se ale podle vyjádření církve bát nemusí. "Pražská diecéze Církve československé husitské musí počkat na pravomocný rozsudek, týkající se sestry farářky Šáchové. Do té doby na ní nemůžeme nahlížet jako na vinnou. Pak se celou věcí bude zaobírat Diecézní rada," uvedla právnička Pražské diecéze Kateřina Poláková.

Třiašedesátiletá Šáchová přitom opravdu doplatila na to, co bylo na úřadě Prahy 5 roky zavedenou praxí: mimořádně štědré náhrady, které si odsouhlasovali a rozdávali tamní zastupitelé.

Zatímco v jiných městských částech činily průměrné náhrady za práci pro radnici okolo čtyř tisíc korun měsíčně, na Praze 5 to bylo většinou okolo třiceti tisíc.

Šáchové se však nevymstila výše náhrad, ale to, že byla současně zaměstnankyní církve. Radnici přitom podepsala čestné prohlášení, že není v žádném pracovním poměru - díky čemuž mohla pobírat uvedené náhrady. "Uvedla městskou část v omyl a došlo k jejímu neoprávněnému obohacení," uvedla soudkyně Hana Krestýnová.

Až 36 tisíc měsíčně

V případě, že zastupitelé podnikali, mohli si nárokovat až 450 korun za každou hodinu, kterou strávili prací zastupitele. Takových hodin si na radnici Prahy 5 mohli vyúčtovat až 80 měsíčně. A mohli tak získat až 36 tisíc měsíčně, což mnozí také činili.

V případě, že jsou ale zaměstnanci tak jako Šáchová, náhrada za utracený čas pro město přísluší zaměstnavateli. Počítá se, že zastupitele pro práci pro město uvolňuje a dává mu placené volno.

Šáchová postupovala stejně jako většina zbylých zastupitelů. Těsně po zvolení do funkce si založila živnostenský list, aby mohla pobírat náhrady. Jenže dosavadního pracovního poměru s církví, od které pobírala plat zhruba dvacet tisíc měsíčně, se nevzdala. "Veškerou práci, kterou jsem dělala na úřadě, jsem dělala mimo svoji běžnou činnost," argumentuje Šáchová.  

A nad enormní sumou, kterou pobírala nejen Šáchová, ale i valná část zbylých zastupitelů  Prahy 5, se pozastavila i soudkyně Krestýnová. "Městská část zřejmě mimořádně vzkvétá, protože její zastupitelé musí v její prospěch věnovat neuvěřitelné množství práce," uvedla s poukazem na vysoké náhrady.

Je obětí systému

I podle Krestýnové je přitom Šáchová částečně obětí systému. "Ta praxe tam zjevně fungovala delší čas, ona nebyla ta, která ten systém vymyslela," dodala.

"Má znát zákon, ale samozřejmě nebyla jediná a celý systém toto umožňoval," říká tehdejší opoziční zastupitel za Věci veřejné Jiří Vejmelka, který je od březnového převratu na radnici členem rady.

Ten přitom – spolu s Milanem Mackem z KSČM - opakovaně žádal o zprůhlednění a kontrolu celého systému náhrad. Ale marně. Radnice odmítala jakékoliv informace o odměnách poskytnout a udělala to až pod tlakem trestního řízení. "Takový postoj radnice k transparentnosti veřejné správy nepřispívá," podotkla Krestýnová.

Káva s kolegou za 900

V Praze 5 se přitom náhrady vyplácely i za těžko doložitelné osobní schůzky. Někteří zastupitelé si účtovali ztrátu času i tehdy, když šli na kávu se svým kolegou, jiní si naúčtovávali desítky hodin měsíčně jako setkání s občany. Oproti Šáchové byl u nich ale jeden rozdíl: Nebyli v zaměstnaneckém poměru.

Poté, co se o náhrady začala loni počátkem roku zajímat policie, se pravidla pro vyplácení náhrad i limity zpřísnily. Nově mohou dosáhnout maximálně 19 500 korun měsíčně. Přesto zůstaly jedny z největších v hlavním městě.

Šáchová přitom není sama, kdo stojí kvůli neoprávněným náhradám před soudem. Stejné obžalobě čelí i její bývalá stranická kolegyně z ČSSD Jana Mrázková. V jejím případě verdikt ještě nepadl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy