Z Prahy 5 si zastupitelé udělali Klondajk. Soud to potrestal

Marek Pokorný Marek Pokorný
25. 4. 2014 18:00
Petra Šáchová neoprávněně vyinkasovala na náhradách 695 tisíc. Soud jí udělil dvouletou podmínku a peníze musí vrátit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Před čtyřmi lety byla jednou z hlavních tváří ČSSD při kampani do komunálních volebpátém pražském obvodě. Farářka husitské církve Petra Šáchová, která se dříve živila i jako modelka, nasbírala také nejvyšší počet preferenčních hlasů. A plakáty s její fotografií a slogany vyzývajícími k odstranění heren, narkomanů a bezdomovců visely po celém Smíchově.

Dnes se její krátká politická kariéra neslavně uzavřela. Od Obvodního soudu pro Prahu 5 odešla s dvouletou podmínkou pro podvod a s povinností vrátit městské části 695 tisíc korun, které neoprávněně vyinkasovala na náhradách.

Chtěla jsem dát víc než jen útěchu

"Neměla jsem v úmyslu někoho uvést v omyl. Já jsem tam šla pracovat, pomáhat lidem víc než jenom útěchou. Cítím se zneužita bývalou stranou, která mi řekla, že to je běžné," říkala v emotivní závěrečné řeči krátce předtím, než si vyslechla odsuzující ortel. "Teď přijdu o práci a můžu jít do vězení a můžu i přijít o byt a stát se bezdomovcem," rozbrečela se.

To že by okamžitě přišla o práci se ale podle vyjádření církve bát nemusí. "Pražská diecéze Církve československé husitské musí počkat na pravomocný rozsudek, týkající se sestry farářky Šáchové. Do té doby na ní nemůžeme nahlížet jako na vinnou. Pak se celou věcí bude zaobírat Diecézní rada," uvedla právnička Pražské diecéze Kateřina Poláková.

Třiašedesátiletá Šáchová přitom opravdu doplatila na to, co bylo na úřadě Prahy 5 roky zavedenou praxí: mimořádně štědré náhrady, které si odsouhlasovali a rozdávali tamní zastupitelé.

Zatímco v jiných městských částech činily průměrné náhrady za práci pro radnici okolo čtyř tisíc korun měsíčně, na Praze 5 to bylo většinou okolo třiceti tisíc.

Šáchové se však nevymstila výše náhrad, ale to, že byla současně zaměstnankyní církve. Radnici přitom podepsala čestné prohlášení, že není v žádném pracovním poměru - díky čemuž mohla pobírat uvedené náhrady. "Uvedla městskou část v omyl a došlo k jejímu neoprávněnému obohacení," uvedla soudkyně Hana Krestýnová.

Až 36 tisíc měsíčně

V případě, že zastupitelé podnikali, mohli si nárokovat až 450 korun za každou hodinu, kterou strávili prací zastupitele. Takových hodin si na radnici Prahy 5 mohli vyúčtovat až 80 měsíčně. A mohli tak získat až 36 tisíc měsíčně, což mnozí také činili.

V případě, že jsou ale zaměstnanci tak jako Šáchová, náhrada za utracený čas pro město přísluší zaměstnavateli. Počítá se, že zastupitele pro práci pro město uvolňuje a dává mu placené volno.

Šáchová postupovala stejně jako většina zbylých zastupitelů. Těsně po zvolení do funkce si založila živnostenský list, aby mohla pobírat náhrady. Jenže dosavadního pracovního poměru s církví, od které pobírala plat zhruba dvacet tisíc měsíčně, se nevzdala. "Veškerou práci, kterou jsem dělala na úřadě, jsem dělala mimo svoji běžnou činnost," argumentuje Šáchová.  

A nad enormní sumou, kterou pobírala nejen Šáchová, ale i valná část zbylých zastupitelů  Prahy 5, se pozastavila i soudkyně Krestýnová. "Městská část zřejmě mimořádně vzkvétá, protože její zastupitelé musí v její prospěch věnovat neuvěřitelné množství práce," uvedla s poukazem na vysoké náhrady.

Je obětí systému

I podle Krestýnové je přitom Šáchová částečně obětí systému. "Ta praxe tam zjevně fungovala delší čas, ona nebyla ta, která ten systém vymyslela," dodala.

"Má znát zákon, ale samozřejmě nebyla jediná a celý systém toto umožňoval," říká tehdejší opoziční zastupitel za Věci veřejné Jiří Vejmelka, který je od březnového převratu na radnici členem rady.

Ten přitom – spolu s Milanem Mackem z KSČM - opakovaně žádal o zprůhlednění a kontrolu celého systému náhrad. Ale marně. Radnice odmítala jakékoliv informace o odměnách poskytnout a udělala to až pod tlakem trestního řízení. "Takový postoj radnice k transparentnosti veřejné správy nepřispívá," podotkla Krestýnová.

Káva s kolegou za 900

V Praze 5 se přitom náhrady vyplácely i za těžko doložitelné osobní schůzky. Někteří zastupitelé si účtovali ztrátu času i tehdy, když šli na kávu se svým kolegou, jiní si naúčtovávali desítky hodin měsíčně jako setkání s občany. Oproti Šáchové byl u nich ale jeden rozdíl: Nebyli v zaměstnaneckém poměru.

Poté, co se o náhrady začala loni počátkem roku zajímat policie, se pravidla pro vyplácení náhrad i limity zpřísnily. Nově mohou dosáhnout maximálně 19 500 korun měsíčně. Přesto zůstaly jedny z největších v hlavním městě.

Šáchová přitom není sama, kdo stojí kvůli neoprávněným náhradám před soudem. Stejné obžalobě čelí i její bývalá stranická kolegyně z ČSSD Jana Mrázková. V jejím případě verdikt ještě nepadl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy