Segwaye dál brázdí centrum Prahy, navzdory zákazu. Čeká se na značky, strážníci jen hlídají rychlost

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
17. 8. 2016 6:00
V Praze sice začala v srpnu platit vyhláška, která zakazuje na řadě míst jízdu na segwayích a dalších podobných vozítkách, ale v ulicích to vypadá, jako by žádná vyhláška neexistovala. Segwaye dál jezdí, a to často přímo před očima policie. Problém je totiž v tom, že vedení Prahy sice schválilo vyhlášku, ale zatím nedokázalo dostat do ulic značky, které budou informovat o zákazu. Dokud se tak nestane, můžou turisté jezdit, kam chtějí.
Jezdci na segway dál brázdí centrem Prahy navzdory zakazující vyhlášce
Jezdci na segway dál brázdí centrem Prahy navzdory zakazující vyhlášce | Foto: Radek Bartoníček

Praha – Na první pohled to působí jako provokace. Přestože od začátku srpna platí v centru Prahy i na některých dalších místech zákaz jízdy na segwayích, skupinka několika mladíků krouží v úterním odpoledni po Staroměstském náměstí jen kousek od hlídky strážníků. Nijak se přitom neskrývají, naopak se každou chvíli zastavují u některé skupinky turistů a loví zákazníky, protože patří k firmám, které segwaye půjčují.

"Ovládání je snadné," vysvětlují a každému dávají možnost si jízdu vyzkoušet. Je třeba se na stroj postavit a vystrčit břicho, protože díky tomu se vozítko rozjede. Naopak pomalu se zastaví, když se jezdec mírně zakloní. Většina potencionálních zákazníků s poděkováním další jízdu odmítne, někteří ale zaplatí a vyrážejí na projížďku Prahou, vyhlášce navzdory.

Ubývá nás, tvrdí instruktor a prodejce segwayů

"Nemůžeme s tím nic dělat, vyhláška pro zákaz v řadě ulic sice platí, ale chybějí dopravní značky, takže čekáme na ně," vysvětluje strážník, který sedí v blízké dodávce a poskytuje turistům informace, kam a jak se dostanou pěšky.

Ochotně vysvětluje, jak strážníci hlídají u jezdců na vozítkách především rychlost a způsob jízdy pomocí průmyslových kamer, které jsou na mnoha místech Prahy. "Zdá se mi ale, že kluků, kteří tady na Staromáku nabízejí jízdy, za poslední dobu hodně ubylo. Je vidět, že už se připravují na platnost vyhlášky," podotýká.

To potvrzuje i jeden z mladíků na segwayích. Ostatní z nich se rozjedou, jakmile uslyší novinářský dotaz. Jméno říct nechce, pracuje ale ve společnosti Euro Segway, která má provozovnu v úzké uličce u Týnského chrámu.

"Dřív nás tady nabízelo jízdy tak kolem padesáti, teď je nás maximálně dvacet ze tří čtyř firem, ostatní už kvůli vyhlášce skončili," říká lámanou češtinou a tvrdí, že se snaží turisty nabádat, aby se vyhýbali historickému centru ve směru ke Karlovu mostu, kde jsou uličky přeplněny. "Posíláme je nejčastěji přes Pařížskou ulici směrem na Letnou a Hrad, tam jezdí velmi rádi, protože to je do kopce," říká. 

Zakazující značky v ulicích ještě nejsou

I přes útlum jsou ale každodenně v ulicích a parcích Prahy desítky jezdců, což působí o to paradoxněji, že pražští politici slibovali, že od srpna segwaye z řady vyhledávaných míst zmizí.

"Zákaz dvoukolových elektrických vozítek v centru Prahy by mohl začít platit v první polovině srpna," oznamovala pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v červenci v den, kdy radní schválili příslušnou vyhlášku. Zároveň tehdy informovala o tom, že zákaz se v Praze 1, na Letné, v části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4, Smíchova, Libni a Holešovicích bude týkat nejen chodníků, ale i silnic. O tom, že chybějí značky, nikdo z vedení města nemluvil. Kdy se tedy objeví v ulicích, zda už vůbec začala jejich výroba, a proč nebyly připravené s vyhláškou, když se o omezení segway debatuje hodně dlouho?

Na otázku, jak přesně je to se značkami, nedal zatím nikdo z magistrátu zcela konkrétní odpověď. Ze slov mluvčího magistrátu Víta Hofmana je však patrné, že jejich výroba ještě nezačala. "Osazení bude možné, jakmile proběhne řádný úřední proces, počítáme s ním v průběhu září," sdělil s tím, že do té doby je čas na informační kampaň ohledně zákazu. V Praze se tak objevily plakáty s textem Segway, No way.

Adriana Krnáčová v úterý navečer uvedla, že od začátku chtěla, aby po schválení vyhlášky nejdříve běžela informační kampaň, což se podle ní děje. "Naším cílem nebylo okamžitě cizince pokutovat a vybírat peníze, ale nejdříve o tom zákazu informovat pomocí kampaně," sdělila a dodala, že v momentě, kdy budou značky osazeny, začnou strážníci vybírat pokuty. "Věřím, že se to stihne do konce září,“ řekla.

Primátorka si stojí za tím, že je správné vozíky na některých místech zakázat. "Neznám jinou metropoli, kdy by na jednom místě jezdily segwaye, rikši, koňské povozy, historická auta a kdovíco všechno. To je naprosto absurdní stav, který Praze na atraktivitě nepřidává. Nemyslím si, že bychom tím turisty o něco připravili, přeci jen má Praha jiné dominanty a lákadla, než jsou segwaye,“ prohlašuje.  

Podobně se vyjadřuje i ředitel městské policie Eduard Šuster, který je přesvědčený, že zákaz je potřebný. "Podle našich zkušeností tvoří převážnou většinu segwayistů turisté, kteří si kvůli rychlému školení nemohou osvojit bezpečnou jízdu a stávají se v ulicích nebezpečnými nejen okolí, ale i sobě samotným," tvrdí.

Nečekáme v koutě, co Krnáčová a Dolínek udělají

Členové Asociace Segway ČR považují postup pražských politiků za příliš tvrdý a argumentují tím, že v řadě světových metropolí jsou pravidla vůči jezdcům vstřícnější. Člen asociace a manažer českého zastoupení Segway Jan Voráček je přesvědčený, že šlo zvolit řadu jiných řešení, než přímo zákaz.

"Postihne i mnohé lidi, kteří si segway nebo podobná ekologická zařízení koupili ke každodennímu jezdění třeba do práce, určitě se šlo domluvit jinak než něco zrovna přímo zakázat," uvedl s tím, že provozovatelé segway začnou jezdit podle vyhlášky až ve chvíli, kdy reálně budou dopravní značky v ulicích.

Z jeho slov bylo také patrné, že lidé v tomto byznysu debatují mezi sebou o tom, jakou další strategii při jednání s úřady zvolí, ale Voráček zatím nechtěl být příliš konkrétní. "Nemůžu říci žádné bližší věci, ale nesedíme v koutku a nečekáme, co s námi paní Krnáčová a pan Dolínek udělají," sdělil v narážce na primátorku a jejího náměstka pro dopravu Petra Dolínka.   

   

 

Právě se děje

Další zprávy