Praha vyvěsila plakáty upozorňující na zákaz segwayů, značky budou až v září

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2016 17:10
Praha nechala v centru města vyvěsit plakáty v angličtině, které upozorňují na na zákaz jízdy na vozítkách Segway. Plakáty hlásají "segway no way" a informují turisty, že mohou za jízdu na vozítku dostat až dvoutisícovou pokutu. Městská policie zatím jezdce nemůže pokutovat, protože zatím není nainstalována ani jediná zákazová značka. Mluvčí magistrátu Vít Hofman řekl, že první zákazy by se v centru metropole měly objevit v průběhu září. Do té doby jezdcům žádné postihy nehrozí.
Plakát, který varuje před vjezdem segwayů.
Plakát, který varuje před vjezdem segwayů. | Foto: Hlavní město Praha

Praha - Vedení hlavního města nechalo v centru metropole vyvěsit anglicky psané plakáty, které turisty upozorňují na zákaz jízdy na vozítkách Segway. Zákaz sice platí od minulého týdne, podle městské policie ale není vymahatelný. Lokalita totiž není vyznačena zákazovými značkami. Jezdci na dvoukolových elektrických vozítkách se tak dál beztrestně pohybují po celém městě. Podle Asociace Segway ČR tak budou činit do doby, než budou ulice osazeny zákazovými značkami.

Po řadě stížností na provoz vozítek přistoupilo vedení města k zákazu, který se týká pražské památkové rezervace, celé Prahy 1, části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné.

Vedení města se začátkem platnosti zákazu avizovalo, že spustí informační kampaň. Plakáty na světelných nosičích reklamy hlásají "segway no way" a anglicky upozorňují turisty, že mohou za jízdu na vozítku dostat až dvoutisícovou pokutu.

"Vzhledem k tomu, že máme závazky k cestovním kancelářím na více jak půl roku dopředu, budeme se snažit dostát svým závazkům, dokud to půjde," řekl za asociaci Segway ČR Jaroslav Endršt. Ve chvíli, kdy budou ulice osazeny značkami, je prý asociace bude respektovat. Organizace sdružuje část provozovatelů, zhruba do dvacítky.

První zákazové značky se objeví v září

V místech zákazu ovšem není zatím nainstalována ani jediná zákazová značka. Městská policie tak nemůže s jezdci nic dělat. Podle mluvčí strážníků Ireny Seifertové zatím není možné až dvoutisícovou pokutu uložit. Mluvčí magistrátu Vít Hofman v pátek řekl, že první zákazy by se v centru metropole měly objevit 1. září. V pondělí informaci upravil s tím, že to bude v průběhu září. Do té doby jezdcům žádné postihy nehrozí.

Žlutě označené pole určuje lokality, ve kterých jsou vozítka segway zakázané.
Žlutě označené pole určuje lokality, ve kterých jsou vozítka segway zakázané. | Foto: Aktuálně.cz

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Do té doby zákon na dvoukolová elektrická vozítka pohlížel jako na chodce. Na provoz vozítek, která si na cesty po památkách půjčují většinou turisté, si dlouhodobě stěžovali občané a radnice Prahy 1.

Pražská památková rezervace pokrývá celou Prahu 1 a část Prahy 2. Do památkové rezervace patří okrajově i části Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6, Prahy 7 a Prahy 8. V Praze 6 na žádost radnice zákaz neplatí.

Jsou segwaye v Praze horší než nevěstince? Mají se z centra vymýtit? Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a René Buřič z Asociace Segway ČR v duelu DVTV. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 49 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy