Praha - Sdružení Oživení podalo trestní oznámení na 30 lidí ze tří společností, ve kterých má majetkový podíl Praha nebo stát.
Informoval o tom předseda sdružení Štěpán Rattay. Ten se domnívá, že tito lidé porušili povinnosti při správě cizího majetku, když nevymáhají odměny, které podniky dříve vyplatily primátorskému náměstkovi Karlu Březinovi (ČSSD).
Podle Oživení Březinovi tyto odměny nenáleží. Náměstek totiž dříve působil ve zkrachovalých firmách.
V této souvislosti protikorupční policie Březinu obvinila ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Případ se týká toho, že působil ve statutárních orgánech dvou firem, které zkrachovaly, a následně v dozorčí radě Žižkov Station Development.
"Případ neoprávněně vyplacených odměn panu Březinovi a nečinnost statutárních orgánů považujeme za precedentní. Poukazuje totiž nejen na neoprávněné pobírání odměn, ale zejména na marnotratné chování městských firem," uvedl Rattay.
Podle obchodního zákoníku osoba, která působila ve statutárních orgánech zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v obdobných orgánech jiných firem. Výjimkou je případ, kdy to dotyčný oznámí na valné hromadě, která jeho působení odsouhlasí.
Odměny bral i jinde
Březina tak v případě žižkovské společnosti, kterou vlastní České dráhy a Sekyra Group, neučinil. Podle Oživení ale neměl působit ani v dozorčí radě Dopravního podniku hlavního města Prahy, ani ve společnosti Rencar, kde má Praha majetkový podíl. Odměny podle sdružení neoprávněně pobíral od roku 2009.
Oživení členy dozorčích rad a představenstev těchto firem vyzvalo k tomu, aby nechali Březinu vymazat z obchodního rejstříku a požadovali po něm navrácení vyplacených odměn. Ti na to nereagovali.
Z veřejně přístupných zdrojů vyplývá, že roční odměna za členství v dozorčí radě Rencar činí kolem 480 tisíc korun, v případě dozorčí rady dopravního podniku je to ročně asi 100 tisíc.