Rekord na Praze 10: Během tří týdnů šestkrát k urnám

Marek Pokorný Marek Pokorný
22. 8. 2014 15:58
Proč? Nikdo z vedení radnice to není schopen vysvětlit. Přitom kdyby se konalo jen jedno referendum, ušetřily by se miliony.
Budova Úřadu městské části Praha 10.
Budova Úřadu městské části Praha 10. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Obyvatelé Prahy 10 vytvoří ojedinělý rekord: Během tří týdnů půjdou na přelomu září a října šestkrát k urnám.

Tamní zastupitelstvo totiž v pátek odhlasovalo, že se spolu s komunálními volbami a doplňovacími volbami do Senátu uskuteční také tři referenda. V nich se mají občané vyjádřit především k tomu, zda chtějí, aby nové sídlo radnice stálo maximálně půl miliardy korun.

Na jednání přitom nezaznělo vysvětlení, proč musí být tři referenda po sobě a nestačí jediné. Radnice tak mimo jiné zaplatí víc peněz na jejich uspořádání - tři miliony korun. Zvýšené výdaje padnou především na platy členů referendových komisí.

Dvě ze tří referend budou navíc s největší pravděpodobností neplatná: kvůli nevhodně zvolenému termínu k nim totiž nepřijde potřebný počet oprávněných voličů. Těch musí být 35 procent. Navíc část voličů může počet referend a otázek zmást a znechutit.

Nepopudit a prohlasovat

"Jsme svědky naprosto účelového jednání, kdy se odcházející politici na poslední chvíli snaží nepopudit veřejnost a současně zhatit podané referendum s podpisy téměř deseti tisíc a protlačit stavbu radnice za miliardu," říká jedna z iniciátorek referenda Renata Chmelová z iniciativy Společně pro 10.

Koaliční politici se totiž podle ní naoko tváří, že chtějí, aby lidé měli možnost vyjádřit se k co největšímu počtu problémů. Proto k původním čtyřem klíčovým otázkám ke stavbě radnice přidali dalších jedenáct dotazů. Jenže pozornost lidí se podle aktivistů spíše rozptýlí a hrozí, že nepoznají, co je ve skutečnosti důležité.

"Věřím, že to občané spravedlivě rozsoudí a rozliší upřímnou snahu ušetřit obecní rozpočet a naopak snahu utratit podivně co nejvíc peněz," dodala Chmelová, která je lídrem koalice Vlasta.

Dalších jedenáct otázek k původně navrhovaným čtyřem o stavbě radnice nechal přidat starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Nezávislí) poté, co aktivisté kolem iniciativy Společně pro desítku nasbírali pro podporu svého referenda k nové radnici na deset tisíc podpisů a požadovali, aby bylo společně s komunálními volbami.

Na odpověď pět dnů

Otázky na stavbu nové radnice přitom nezazní při komunálních volbách, ale při druhém kole doplňovacích voleb do Senátu poslední zářijový víkend. Při nich bývá účast nejnižší – většinou pod dvacet procent –, a je tak téměř jisté, že lidové hlasování nebude platné.

Proč rozkouskovalo otázky do tří referend, vedení radnice nebylo schopno vysvětlit. "V uvedeném termínu bohužel nejsme schopni odpovědět, standardní doba odpovědí občanům je pět pracovních dní," odpověděl mluvčí městské části Jan Charvát po dvou dnech na otázku, proč radnice chce pořádat tři referenda po sobě.

Na zaslané otázky neodpověděl ani starosta Bohumil Zoufalík, který byl pod návrhem podepsán. A vysvětlení nezaznělo ani během jednání zastupitelstva.

Starosta Zoufalík nicméně prohlásil, že v žádném případě nechce zmařit referendum o radnici. A před jednáním pronesl veřejný příslib, že i když se v otázkách týkajících se ceny radnice nesejde dostatečný počet voličů, bude názor většiny respektovat. 

"Pokud bude v chystaném referendu hlasovat většina zúčastněných občanů, byť by to nebyla zákonem stanovená většina, okamžitě svolám zastupitelstvo a pro mě i pro náš klub budeme toto rozhodnutí občanů brát jako závazné a v tomto duchu předložím i návrh usnesení," uvedl. "Kdyby hypoteticky přišlo pět lidí a tři se přihlásili, že jsou pro toto, pro mě je to závazné. Já jako starosta vám tady dávám příslib," dodal.

Jeho prohlášení má ovšem několik háčků: Referendum se bude konat dva týdny před komunálními volbami a je velmi nepravděpodobné, že by se zastupitelstvo ještě mohlo sejít. „Je to dobrý pokus, ale toto prohlášení není závazné pro ostatní zastupitele,“ dodal Michal Narovec z TOP 09.

Ve Štětí zasáhl soud

TOP 09 spolu se sdružením Společně pro desítku uvažují, že se obrátí na soud. "Je to dost pravděpodobné," potvrdila Chmelová. A není vyloučeno, že jim soud vyhoví a termín referenda týkajícího se radnice zruší a přikáže, aby se konalo v termínu komunálních voleb.

Příklady tady už jsou:  Krajský soud v Ústí nad Labem právě tento týden vydal předběžné opatření, kterým zakázal konání referenda o nulové toleranci hazardu první zářijový víkend ve Štětí. A to poté, co se na něj obrátili protihazardní aktivisté, kteří o vyhlášení referenda požádali – ovšem na termín komunálních voleb.

A před dvěma lety Nejvyšší správní soud dokonce přikázal Praze 7, aby uspořádala referendum – také kvůli stavbě radnice – na datum prezidentských voleb. Městská část to do té doby odmítala i přes dostatek podpisů, které příznivci referenda sesbírali.

 

Právě se děje

Další zprávy