Radnice vyhodily miliony za zbytečná referenda. Budou znovu

Marek Pokorný Marek Pokorný
28. 5. 2014 17:00
Na Praze 7 a 8 budou na podzim nová referenda o hazardu. Prosadí je tamní protihazardní spolky.
Deset tisíc podpisů pod peticí, požadující vypsání referenda o hazardu, předložili 14. května na zastupitelstvu Prahy 8 představitelé sdružení 8 bez hazardu.
Deset tisíc podpisů pod peticí, požadující vypsání referenda o hazardu, předložili 14. května na zastupitelstvu Prahy 8 představitelé sdružení 8 bez hazardu. | Foto: Vlaďka Jelínková

Praha - Počátkem letošního února několik protihazardních sdružení, zastřešených sdružením Občané proti hazardu, oznámilo, že po republice vyvolají vlnu referend o nulové toleranci hazardu a začínají sbírat hlasy pod petice žádající jejich vypsání v termínu podzimních komunálních voleb.

Referenda měla být i na Praze 7 a Praze 8. Radnice obou městských částí, které dosud úplný zákaz hazardu odmítaly, ale učinily překvapivý tah: Poté, co aktivisté zahájili sběr podpisů potřebných pro vypsání referenda, oznámily, že vypíšou referenda samy.

Jenže ne v termínu komunálních voleb, kde se dá očekávat větší účast voličů. Praha 8 vyhlásila referendum na polovinu dubna, Praha 7 pak na termín evropských voleb.

"Tak zásadní změna dlouhodobého zamítavého postoje vyvolává pochybnosti o tom, co vlastně radní vypsáním referenda sledují," uvedl koordinátor projektu 7 bez hazardu Ondřej Fér.

Radnice sedmé městské části totiž dosud byla ostře proti zákazu heren. A dokonce otázku na hazard odmítla zařadit do místního referenda, které proběhlo loni v lednu spolu s prezidentskými volbami.

Musí být účast 35 procent

Pro to, aby bylo referendum závazné, je totiž třeba, aby pro ně hlasovalo 35 procent oprávněných voličů. A již předem se dalo očekávat, že pokud nebude referendum v době komunálních voleb, tak lidí přijde málo.

To se i stalo. V Praze 8 byla účast pouhých 13,8 procenta voličů, v Praze 7 jich díky současným eurovolbám sice přišlo 25,2 procenta, ale i to nestačilo.

Přestože se drtivá většina hlasujících – v obou případech přes 90 procent – vyslovila pro okamžitý zákaz heren na území městské části, není to kvůli nízké účasti pro radnici závazné.

"Už předem jsme upozorňovali, že takové referendum bude s největší pravděpodobností neplatné," říká Vlaďka Jelínková ze sdružení 8 bez hazardu. Její sdružení proto nepřestalo sbírat podpisy pro petici, kterou předminulý týden předložilo na jednání zastupitelstva.

"Podpisů jsme sesbírali dost, takže budou muset referendum znovu vyhlásit," říká Jelínková. Teď je podle ní jen otázka, zda radnice nové referendum uspořádá skutečně v termínu komunálních voleb, jak požadují.

Víc hlasů než pro současnou koalici

"Vedení radnice Prahy 7 trvalo na termínu referenda v rámci evropských voleb i přes naše upozornění, že to ohrozí účast a může být pak neplatné. Je tedy jasné, že to byl záměr, kdy šlo hlavně o utracení tří set tisíc korun na tisk novin a letáků s fotkami starosty a místostarostů za ODS," dodává zastupitel za Stranu zelených Ondřej Mirovský.

Se sbíráním podpisů pod petici, požadující referendum, proto nepřestali ani na Praze 7. "Ale třeba se radnice chytí za nos, nebude čekat na vypsání referenda a nulovou toleranci prosadí sama," dodává Fér. Podle něj se totiž hazard může stát tématem komunálních voleb.

"Pro nulovou toleranci hlasovalo víc lidí než pro současnou radniční koalici ODS a ČSSD," poukazuje Fér na výsledky současného, byť nezávazného referenda na Praze 7.

Získali jsme cenná data

Proč ale obě radnice vyhlásily referendum, když si mohly být prakticky jisty, že nepřijde hlasovat dostatečný počet lidí? Protihazardní sdružení je upozornila, že ve sběru hlasů pod petici budou pokračovat a iniciují nové referendum na podzim.

"Pro pořádání referenda byl zastupitelstvem vybrán termín nejbližších voleb, a to především s ohledem na časovou náročnost procesu, který vede od výstupů z referenda k reálnému zrušení heren," reaguje pro změnu mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Poukazuje na to, že pokud by bylo referendum až na podzim, nestihla by se připravit nová vyhláška, aby mohla platit již od počátku příštího roku.

Peníze, které referendum stálo (radnice je ještě nemá spočítané), prý nejsou vyhozené. "Lze předpokládat, že ti, kteří danou problematiku vnímají jako zásadní, se referenda zúčastnili. I v dané situaci bychom konání referenda rozhodně neoznačili za zbytečné, jelikož jsme díky němu získali velmi cenná data od velké vzorku našich obyvatel, která bezesporu budou zužitkována při nastavení dalšího postupu," dodal.

Zda tedy Praha 7 odhlasuje úplné zrušení heren na svém území, ale nedokázal Vokuš odpovědět. "Konkrétní kroky zastupitelstva zatím nemohu předjímat, nicméně Praha 7 opakovaně avizovala, že v regulaci hazardu jednoznačně bude pokračovat. Výstupy z referenda budou nyní podrobně zanalyzovány," řekl.

Nedělejte z lidí hlupáky

"Pokud by lidé o téma měli zájem, tak by k referendu přišli. Přestaňme z lidí dělat hlupáky, jsou svéprávní, sami se rozhodnou, co je pro ně důležité," reaguje mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová. Podle ní evidentně není hazard takovým problémem, jakým se ho snaží někteří aktivisté prezentovat.

"Před referendem určité skupiny tvrdily, že téma heren je zásadní problém, který trápí absolutní většinu společnosti. A druhým dechem tvrdí, že se dalo předpokládat, že přijde málo lidí. Takže jde o zásadní problém, ale lidé přesto nepřijdou," diví se Šmídová.

Zatímco sdružení 8 bez hazardu odhaduje, že zbytečné referendum přišlo Prahu 8 na 1,5 milionu korun, sama městská část prý náklady na ně ještě nemá spočítané.

A Šmídová poukazuje i na to, že uspořádat referendum spolu s volbami by bylo příliš složité. "Kdyby lidé přišli, nemuseli mít lidé z 8 bez hazardu práci. Navíc organizačně spojit volby s referendem je na hraně proveditelnosti," dodala.

Fakt, že spojení referenda s volbami není vůbec složité, dokazuje několik příkladů z uplynulého víkendu, kdy spolu s eurovolbami proběhlo v zemi sedm místních referend. Proti tvrzení svědčí také případ z minulého roku, kdy i přes odpor městské části přikázal Nejvyšší správní soud radnici Prahy 7 vypsat na prezidentské volby referendum Za nepředraženou radnici.

"Z hlediska hospodárnosti, časové organizace referenda a účasti občanů v referendu považuje soud v souladu se zákonnými podmínkami za vhodné uspořádat místní referendum současně s nejbližšími volbami," odůvodnil tehdy svůj verdikt.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy