Praha/Vídeň - Vídeňským policistům se loni povedl husarský kousek. Dokázali vyřešit všech 18 vražd, které se od ledna do prosince 2010 staly v hlavním městě Rakouska.
"Není mi známo, že by se nám někdy v minulosti podařilo objasnit všechny vraždy ještě ten samý rok," pochlubil se novinářům vídeňský policejní prezident Gerhard Pürstl. "Už jsme skoro jako Columbo," použil srovnání s populárním televizním detektivem.
To, jak je vídeňský úspěch unikátní, ostatně dokládá i porovnání s Prahou.
I když má Vídeň o skoro 400 tisíc obyvatel víc, Praha ji loni v počtu vražd přeskočila. Podle statistiky, kterou před časem zveřejnilo Policejní prezidium České republiky, jich tu kriminalisté zaznamenali 22.
Vyřešit dokázali pražští policisté 19 z nich.
Bolavá pata Prahy
Objasněnost trestných činů (v roce 2010)
Praha 18,9%
Středočeský kraj 36%
Jihočeský kraj 49,3%
Plzeňský kraj 46,5%
Ústecký kraj 46%
Královéhradecký kraj 49,5%
Jihomoravský kraj 37,9%
Moravskoslezský kraj 37,3%
Olomoucký kraj 47,4%
Zlínský kraj 51,8%
Kraj Vysočina 44,8%
Pardubický kraj 47,7%
Liberecký kraj 46,5%
Karlovarský kraj 64%
zdroj: Policejní prezidium ČR
Řečeno žargonem statistiků: Objasněnost vražd byla loni v Praze na úrovni 86 procent. Ve Vídni 100.
Údaj o tom, kolik trestných činů se podařilo vysvětlit, je vůbec číslem, kterým se česká metropole nemůže moc chlubit.
V rakouských statistikách za rok 2010 figuruje u Vídně v kolonce "objasněnost trestných činů celkem" údaj 31,7 procenta. V těch českých je u Prahy uvedeno 18,9 procenta.
V Praze bylo loni spácháno celkem 74 028 zjištěných trestných činů. Kriminalisté jich objasnili 13 986.
Kraje poráží metropoli
Mimochodem: tak nízkou "objasněnost" jako Praha nemá žádný jiný z českých krajů.
Na druhé příčce odzadu figuruje Středočeský kraj s 36 procenty objasněných trestných činů (vyřešili tam 13 778 případů).
Naopak v kraji Jihočeském, Královéhradeckém či Zlínském dokázala policie v roce 2010 objasnit více než 49 procent zjištěných trestných činů. Statistice pak jasně vévodí Karlovarský kraj, kde se kriminalistům povedlo vyřešit 64 procent z loni spáchaných zločinů.
S výjimkou Prahy by české kraje obstály i v mezinárodním srovnání: objasněnost v rakouských spolkových zemích - kromě Vídně - se pohybuje mezi 43 a 57 procenty.
Praha Mekkou živlů? Ne
Kdo by si ale myslel, že je metropole Česka Mekkou kriminality, je na omylu. V celkovém počtu trestných činů totiž nechává Vídeň Prahu daleko za sebou.
Vídeňská policie loni řešila 207 564 případů, jejich pražští kolegové už zmiňovaných zhruba 74 tisíc. Tedy o skoro dvě třetiny méně.
Liší se i údaje za celé Česko a celé Rakousko: zatímco v Česku bylo loni zaznamenáno celkem 315 387 trestných činů, v sousedním Rakousku (které má o 2,3 milionu obyvatel méně než Česká republika) jich bylo 535 745.
Česká specialita? Auta
A v čem je Česká republika, v porovnání se svým jižním sousedem, výjimečná? Třeba v počtu ukradených aut.
"Zatímco v roce 2009 bylo (v Rakousku) odcizeno 5 297 automobilů, v roce 2010 jich bylo ukradeno jen 2617!" chlubí se na svých internetových stránkách rakouské ministerstvo vnitra.
V Česku je toto číslo skoro pětkrát vyšší.
V kolonce "krádeže motorových vozidel dvoustopých" figuruje v české statistice za loňský rok číslo 12 349.
V čem se shodujeme
Bilanci kriminality v Rakousku loni výrazně ovlivnilo rozbití zločinecké bandy z Gruzie. Při akci s krycím jménem "Dirigent" pozatýkali rakouští policisté v březnu 2010 víc než 400 lidí.
"Mělo to za důsledek, že jen ve Vídni rázem klesl počet vloupání o 30 procent," uvedl šéf tamní policie Pürstl.
"I o Praze lze říci, že zde kriminalitě vévodí pachatelé ze zemí bývalého Sovětského svazu, organizovaní v jednotlivých skupinách," řekl Aktuálně.cz Jan Melša z českého Policejního prezidia.
S Rakušany máme společné i to, že u nás - stejně jako u nich - počet zjištěných trestných činů už několik let po sobě klesá. V Rakousku se loni (oproti předloňsku) snížil o 9, 4 procenta, v Česku o 5,8 procenta.
"Klesající trend kriminality je sledován v celé Evropě," vysvětlil český policejní mluvčí Melša.