Praha neposlechla rozhodnutí soudu o opencard a má problém s exekucí

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 1. 2016 14:26
Obvodní soud pro Prahu 1 uvalil na hlavní město exekuci kvůli kartě opencard. Zatím nemá kvůli exekuci obstaven majetek. Podle soudu město nerespektovalo soudní nařízení, aby umožnilo majiteli karty, firmě eMoneyServices (EMS), kontrolu systému. Rozhodnutí o umožnění přístupu do systému vydal Městský soud v Praze loni v prosinci. EMS se s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajně nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Firma podala žaloby na celkem 60 milionů korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 uvalil na hlavní město kvůli kauze Opencard exekuci. Praha totiž neuposlechla nařízení soudu a neumožnila společnosti eMoneyServices (EMS) kontrolu systému. Praha nemá obstavený majetek a chod města exekuce neohrožuje. Pokud ale nařízení neuposlechne, může dostat opakovaně pokutu až 100 tisíc korun. Praha rozhodnutí o exekuci nechce zatím komentovat.

Rozhodnutí o umožnění přístupu do systému vydal Městský soud v Praze loni v prosinci. EMS se s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajně nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Firma podala žaloby na celkem 140 milionů korun. Praha rozhodnutí o exekuci nechce zatím komentovat.

"Přístup Prahy k opencard je katastrofální. Místo řešení problémů pouze přidělává nové a nové," sdělil mluvčí EMS Martin Opatrný.

Na Obvodní soud pro Prahu 1 se podle Opatrného obrátila EMS, protože podle společnosti vedení hlavního města maří soudní rozhodnutí vydané na začátku prosince 2015, kterým městu nařídilo umožnit kontrolu systému.

Firma se kontroly dožaduje od loňského léta, tvrdí, že jí není umožněn přístup k systému, a má prý podezření, že město porušuje zákon. EMS údajně ani neví, ve kterých počítačích a na kterých serverech je systém nyní nahrán.

Nechceme rozhodnutí komentovat

Praha rozhodnutí o exekuci kvůli opencard nechce komentovat. Podle mluvčího Víta Hofmana se musí s rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 1 nejprve seznámit. Podle mluvčího město údajně přístup k systému firmě EMS umožnilo. "Společnosti EMS bylo umožněno provedení kontroly každý pracovní den, kdy o to požádala, a to vždy nejméně po dobu čtyř až šesti hodin. Naposledy se tak stalo dne 22. prosince 2015," uvedl Hofman.

Hlavní město nemá kvůli exekuci obstaven majetek. "Jedná se o exekuci na nepeněžité plnění. Majetek Prahy tak není obstaven a na chod města ani jeho obyvatele to nemá vliv. Nyní soudní exekutor čeká na reakci Prahy," řekl mluvčí Exekutorské komory David Sahula.

Pokud Praha nesplní povinnost, kterou jí soud uložil, může městu exekutor uložit pokutu za nesplnění povinnosti až do výše 100 tisíc korun.

Vedení města kritizovala opoziční TOP 09. "Přes opakované sliby, že problém opencard je de facto vyřešen, dojde k exekuci. Považuji to za naprosto skandální, ač do mozaiky problematických kroků Adriany Krnáčové zapadající skutečnost. V rukách Adriany Krnáčové zkrátka nefunguje nic, jen sebepropagační rétorika," uvedl zastupitel Tomáš Jílek.

Opakované výpadky opencard

Praha nemá s EMS uzavřenu smlouvu na podporu systému opencard. Vydávání karet opencard bylo v uplynulých měsících několikrát přerušeno, právě kvůli platnosti certifikátů. Praha před časem obvinila z výpadku EMS, firma vinu odmítla. Naopak Prahu obvinila z porušování zákona.

Právě kvůli chybějící podpoře na podzim několikrát vypadlo vydávání karet. V rámci sporů rovněž EMS vyzvala město, aby fungování karty úplně zastavilo. To tak neučinilo, dosud však neřeklo, jak chce s kartou do budoucna konkrétně naložit.

Vlastník karty se už s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajným nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Firma podala žaloby o celkem 140 milionů korun.

Spory se táhnou řadu měsíců, verdikt soud dosud nevynesl. Celkem se EMS dožaduje za opencard 654 milionů korun. Nárokuje si je například za porušení licenčních smluv, služby nebo poškozování dobrého jména firmy.

Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí a projekt dosud vyšel město na asi 1,35 miliardy korun. Karta měla podle původního projektu z doby exprimátora Pavla Béma (ODS) původně nabízet několik desítek služeb včetně tzv. mikropeněženky.

V současné době ale funguje především jako elektronická tramvajenka či průkaz do městské knihovny, lze s ní rovněž zaplatit parkovné nebo získat slevu na vstup do zoo.

Za mého působení se v projektu Opencard utratilo 780 milionů korun a fungovaly čtyři funkce, teď stojí dvakrát tolik a funkci má jednu, říká pražský exprimátor Pavel Bém. Trestního oznámení se nebojí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy