Praha - V Praze 10 skončil v pátek ve 22:00 první den doplňovacích senátních voleb a místního referenda. Účast je zatím slabá, krátce před uzavřením volebních místností se pohybovala většinou do deseti procent, vyplynulo z ankety ČTK mezi členy několika volebních komisí. První kolo voleb i referendum budou pokračovat ještě v sobotu od 08:00 do 14:00.
Obyvatelé desáté městské části vybírají náhradu za Jaromíra Štetinu (za TOP 09), který se stal europoslancem. Lidé v pátek hlasují také v prvním ze tří referend vyhlášených v této městské části, rozhodují o zákazu hazardu a stavbě hospice.
Pokud žádný z kandidátů do Senátu nezíská nadpoloviční většinu hlasů, o obsazení křesla v horní komoře se bude rozhodovat za týden mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty prvního kola voleb.
Na začátku hlasování v pátek chodili hlavně senioři a mladí lidé. "Ve srovnání s parlamentními volbami je účast mnohem nižší," řekla ČTK odpoledne jedna z členek volební komise ve škole ve Vladivostocké ulici ve Vršovicích.
Večer se oslovení členové komisí shodovali na tom, že k urnám zatím dorazilo mezi sedmi až jedenácti procenty oprávněných voličů. Pouze členka volební komise v domově pro seniory v Rektorské ulici v Malešicích kolem půl desáté večer uvedla, že účast už tam dosáhla 33 procent.
Lidé vybírají náhradníka, který bude dva roky zastávat mandát po europoslanci Štetinovi. TOP 09 za něj nominovala učitelku tance Renatu Sabongui. ANO postavilo lékařku Janu Duškovou, ODS advokáta Oldřicha Choděru a ČSSD podpořila místostarostku Prahy 10 za zelené Ivanu Cabrnochovou. Lidovci v rámci koalice Vlasta, kterou vytvořili s místními spolky a Liberálně ekologickou stranou, nominovali prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudobu. Mezi kandidáty je i bývalý fotbalista Antonín Panenka (za hnutí Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší Desítku).
Lisé z Prahy 10 rozhodují i o zákazu hazardu
Obyvatelé Prahy 10 hlasují také v prvním ze tří vyhlášených referend. Rozhodují o zákazu hazardu a také o tom, zda peníze, které městská část z výnosů z hazardu dostane a které financují mládežnický sport, mají při nulové toleranci jít z rozpočtu obvodu. Ve třetí otázce se vyjadřují ke stavbě hospice.
Zájem voličů v prvních hodinách hlasování se od senátních voleb příliš nelišil, přestože kvůli referendu musí do jiné místnosti a znovu ukazovat doklady. Například ve škole ve Vladivostocké ulici musí vystoupat navíc dvě patra schodů. "Nevím, proč je to ve druhém patře. To by mohlo někoho odradit," řekla ČTK starší žena. Pro ni je důležitý zákaz hazardu.
Podle dalšího osloveného, asi třicetiletého muže je důležitá i stavba hospice. "Všichni budeme staří, je dobře, aby tady byl," řekl ČTK. Sám ale úspěchu referenda příliš nevěří. Podle zákona se ho musí účastnit alespoň 35 procent oprávněných voličů. V Praze 10 je to kolem 29.000 lidí.
Další referendum Prahu 10 čeká za týden při případném druhém kole senátních voleb. V sedmi otázkách se budou obyvatelé vyjadřovat ke stavbě nové radnice a rekonstrukci fotbalového stadionu Bohemians, který chce městská část koupit. Ve třetím plebiscitu v termínu komunálních voleb bude pět otázek týkajících se privatizace bytů, kamerového systému, oprav komunikací a parkovacích domů.
Referendum ke stavbě radnice za 775 milionů korun požadovala opozice a místní sdružení, sebrali k tomu v minulých měsících asi 9600 podpisů. Podle radnice bylo ale téměř 2000 hlasů neplatných, a archy tak nesplnily zákonné povinnosti. Za pravdu v tom dal úřadu i soud. Současné řešení se třemi referendy a množstvím otázek považují kritici za matoucí.