Praha - Speciální pořádková jednotka několik hodin zasahovala u památkově chráněné usedlosti Cibulka v Praze. V 09:00 podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana vyzvala několik desítek squatterů, aby objekt opustili.
Zhruba po dvou hodinách část z nich se psy a kočkami z usedlosti odešla. Osm lidí skončilo v policejních poutech. Zbylé čtyři squattery, kteří vyšplhali do věže objektu, před polednem sundali policisté se žebříky.
Tři squattery převezli záchranáři do nemocnice. Ze dvora, do kterého není vidět, bylo slyšet hluk a křik.
Už během zásahu se začaly množit spekulace ohledně jeho přiměřenosti. Pochybnosti vyjádřili i politici.
"Plzeňskou ulici lemuje asi deset policejních aut. V zámečku na padesát těžkooděnců. U zámečku stojí policejní anton, dodávka a hasičská auta. Je tu i sanitka, protože se jeden squater při zásahu zranil," hlásila přímo z místa reportérka Aktuálně.cz.
Jedna z obyvatelek Cibulky řekla, že na dvoře usedlosti je zhruba stovka těžkooděnců a vodní dělo. Squater s přezdívkou Hurvajz deníku Aktuálně.cz řekl, že policejní zásah začal ráno. "Nevíme, co budeme dělat. Ráno sem přišla policie a řekla nám, abychom si vzali nejnutnější věci a odešli. Slíbili, že když odejdeme včas, bude všechno v pohodě."
Lidi z #cibulka narvali do antonu, zajeli s nima dovnitr arealu, zabouchli novinarum pred oblicejem vrata a zacal se ozyvat rev a mlaceni
— Drozd (@Vasek_Drozd) 6. květen 2015
Vlastník nemovitosti dal squaterům lhůtu na vystěhování, která vypršela právě ve středu. Squateři však objekt opustit odmítli. V úterý do zámečku na Cibulce také dorazila ochranka, kterou tam poslal jeho majitel.
Vlastník budovy Oldřich Vaníček, který je nyní v zahraničí, řekl, že se situaci snažil řešit smírem, nabízel dokonce obyvatelům odvoz věcí a náhradní ubytování, ale bez úspěchu. "Je to pro mě velice nepříjemná situace, pevně jsem věřil v dohodu. Včera (v úterý) se ale do budovy nahrnulo dalších 50 lidí," uvedl.
Usedlost na Cibulce patří mezi dva známé pražské squaty. Skupina squaterů měla dříve s majitelem smlouvu na užívání objektu. Vaníček ji ale letos vypověděl. Se squatery má už několik měsíců spory.
Člen komise pro kulturu a památky Prahy 5 Pavel Karous si myslí, že policejní zásah byl neadekvátní. "Stát zasahuje proti lidem, kteří se o budovu starají. Majitel ji nechává chátrat, aby zpeněžil pozemek. Squatery navíc podpořilo šestadvacet občanských sdružení včetně katolické církve," řekl Aktuálně.cz.
Chátrající zámek chtěli oživit squateři
Usedlost Cibulka, jejíž historie sahá do 14. století, je dlouhou dobu neudržovaná. Před pěti lety se pokusila o její oživení skupina mladých lidí, která připravovala v objektu se souhlasem majitele kulturní projekty.
V listopadu 2008 zde ale propukl fyzický konflikt mezi obyvateli usedlosti a policií, která objekt prohledávala při pátrání po pachateli loupežného přepadení. Byli přitom zraněni tři policisté a čtyři squateři byli obviněni z útoku na veřejného činitele. Majitel usedlosti se pak od squaterů odvrátil. Proti zákroku policie se konala demonstrace na Palackého náměstí.
Několik desítek lidí se na den vrátilo do statku v červenci 2009. Tehdy šlo o protest proti vyklizení vily Milada, kterou od roku 1997 také obývali squateři. Znovu objekt obsadili v roce 2012, policie je opět vystěhovala. Po dalších jednáních aktivisté s majitelem Cibulky uzavřeli smlouvu, kterou ale vlastník vypověděl.
Policie na Cibulce provádí největší manévry za posledních několik let. Vodní dělo, stovky policistů a lustrace každého,...
Posted by Autonomní sociální centrum Klinika on Wednesday, 6 May 2015