Policie o vyvádění peněz z DPP věděla, 2 roky nezasáhla

ČTK ČTK
8. 12. 2011 14:50
Protikorupční policie získala důkazy loni v lednu, teď případ předala kolegům z Prahy
Foto: Policie ČR

Praha - Protikorupční policie měla téměř dva roky důkazy o tom, že kolem pražského dopravního podniku existuje organizovaná skupina lidí, která z něj vyvádí peníze. Detektivové ale nezasáhli.

Nyní navíc případ, na který tento týden upozornil Nadační fond proti korupci, předali pražské policii. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Důkazy protikorupčnímu útvaru odevzdal v lednu 2010 obchodní ředitel tiskárny vyrábějící jízdenky pro dopravní podnik (DPP) Vladimír Sitta mladší. Ten se nyní obává, že policie chce případ "zamést pod koberec".

Ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec dnes na policejním webu ale uvedl, že jeho útvar se případem dál zabývá a pražské policii předal jen část, která se týká zjištění výskytu padělaných jízdenek DPP. S ohledem na průběh vyšetřování více podrobností útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality nesdělí.

Podobně se vyjádřil i policejní prezident Petr Lessy. Kauza má podle něj dvě roviny. První se zabývá případem údajného vyvádění peněz z pražského dopravního podniku. Tímto případem se zabýval a nadále zabývá policejní protikorupční útvar.

"A potom rovina, kde je trestná činnost spatřována v padělání jízdenek. A pouze tato část byla dle místní a věcné příslušnosti postoupena krajskému ředitelství policie," řekl Lessy.

Bývalý ředitel rozvědky Karel Randák z Nadačního fondu proti korupci (NFPK) v úterý oznámil, že z DPP vyvádí peníze organizovaná skupina lidí. Finance jdou například z dodávek náhradních dílů, pohonných hmot nebo z výroby jízdenek. Minimálně ve dvou případech figuruje firma Cokeville Asset napojená na lobbistu Ivo Rittiga.

Provize šla podle fondu lobbistovi

Nadační fond proti korupci má prý důkazy, že mezi Rittigem a firmou existuje smlouva o spolupráci, na jejímž základě má firma Rittigovi vyplácet provize ve výši 160 000 eur (asi čtyři miliony korun) měsíčně a další procenta ze zisku.

Smlouva je údajně koncipována tak, že ze strany Rittiga nemusí být žádné plnění. Za období od ledna 2007 do února 2008 vyplatila společnost Rittigovi provize ve výši 73 milionů korun.

Sitta HN řekl, že téměř před dvěma lety přinesl detektivům první listinné důkazy o provizích plynoucích Rittigovi z výroby jízdenek, letos v říjnu prý mluvil se šéfem útvaru Tomášem Martincem.

"Označil to za šílené a velmi závažné s tím, že se to musí okamžitě řešit," uvedl Sitta. Dodal, že absolvoval sérii schůzek s vyšetřovateli, ale v posledních dvou týdnech na jeho podněty detektivové přestali reagovat.

"Touto věcí jsme se skutečně zabývali. Z důvodu věcné a místní příslušnosti jsme ji v těchto dnech postoupili na krajské ředitelství," sdělil deníku mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Deník upozornil, že Rittig měl velmi dobré kontakty v bezpečnostních složkách. Před pěti lety podle odposlechů zjišťoval citlivé informace o postupu vyšetřování protikorupčního útvaru v kauze poslance ODS Vladimíra Doležala.

Když analytici ministerstva financí podali vloni na Rittiga trestní oznámení, záhy se to dozvěděl i on, podle jedné z verzí získal informace právě z protikorupčního útvaru. Mluvčí Ibehej však možnost, že by u nich Rittig měl informátory, odmítl.

Rittig je v médiích spojován s ODS, například s bývalým středočeským hejtmanem a nynějším ministrem zemědělství Petrem Bendlem. Podle některých informací je spolumajitelem obchodů s luxusním zbožím v centru Prahy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy