Provize z lístků pražské MHD jde na Panenské ostrovy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 11. 2011 21:35
ČT: Společnost, která smlouvu na tisk zprostředkovala, dostala několik desítek milionů
Příští stanice: Panenské ostrovy.
Příští stanice: Panenské ostrovy. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pražský dopravní podnik (DPP) uzavřel nevýhodnou smlouvu na výrobu jízdenek, uvedla v pondělí Česká televize (ČT). Část z desítek milionů korun, které platí na výrobu jízdenek, končí na Panenských ostrovech, což lístky zbytečně zdražuje. Podle ČT to dokazuje smlouva, kterou získali její reportéři. DPP tvrdí, že se smlouvou nemá nic společného.

Z každého lístku má na Panenské ostrovy odcházet 17 haléřů. Má to stvrzovat smlouva, která vznikla před čtyřmi lety mezi firmou Neograph, která jízdenky dodává, a společností Cokeville Assets na Panenských ostrovech, jež jí měla obchod s DPP zprostředkovat.

Obchodní ředitel firmy Neograph Vladimír Sitta ČT potvrdil, že do firmy na Panenských ostrovech z firmy Neograph odteklo řádově několik desítek milionů korun. Primátor Bohuslav Svoboda televizi řekl, že taková smlouva je pro státní podnik neakceptovatelná. "Já tvrdím, že tato smlouva s DPP nemůže a nemá nic společného," řekl ČT šéf DPP Martin Dvořák.

Podle Stanislava Beránka z Transparency International ČR končí peníze opět u lidí z dopravního podniku. Na smlouvě je za firmu z Panenských ostrovů Cokeville Assets uveden Peter Kmeť. Jeho kancelář sídlí na stejné adrese jako advokátní kancelář připravující některé smlouvy pro DPP. Někteří lidé z firmy Neograph tvrdí, že odvádění peněz na Panenské ostrovy bylo jednou z podmínek, které si vymínil právě dopravní podnik, uvedla ČT.

Smlouva na výrobu jízdenek je podle právníků nevýhodná i z jiných důvodů. Například kvůli čtyřleté výpovědní lhůtě, dodala televize.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy