Jízdenky pro Prahu jsou předražené, přiznal výrobce

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
21. 11. 2011 17:27
Dodavatel jízdenek nabídl vypovězení smlouvy, dopravní podnik zvažuje další kroky
První metro ze směru od Ládví přijelo přesně v 16 hodin 19 minut.
První metro ze směru od Ládví přijelo přesně v 16 hodin 19 minut. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Smlouva na výrobu lístků pro pražský dopravní podnik (DPP) je dvojnásobně předražená, potvrdil generální ředitel společnosti Neograph Vladimír Sitta starší.

Společnost proto podniku nabídla její ukončení. Současně chce s DPP uzavřít smlouvu novou a dodávat jízdenky o polovinu levněji. To se mu ale pravděpodobně nepodaří. DPP chce totiž po ukončení smlouvy vypsat nové výběrové řízení.

Dopravní podnik již dříve oznámil, že chce spolupráci s Neographem ukončit, protože část peněz za jízdenky končí jako provize u společnosti Cokeville Assets na Panenských ostrovech. Ve smlouvě je ale zakotvená čtyřletá výpovědní lhůta.

Pokud by DPP přijal nabídku Neographu, výpovědní lhůta by se dodržet nemusela. Navíc by mohl odebírat jízdenky za téměř poloviční cenu bez toho, že by se snížila kvalita ochranných prvků.

"Není pravda, že cena jízdenky odpovídá stupni ochrany a množství ochranných prvků. Cena jednoho kusu jízdenky je předražena o provizi společnosti Cokeville Assets," uvedl Sitta k současně nastavené ceně lístků.

Další spolupráce není jistá

"Tento krok ze strany společnosti Neograph vítáme a naši právníci již zvažují další kroky," sdělila Aktuálně.cz mluvčí DPP Ilona Vysoudilová v reakci na návrh výrobce jízdenek.

Zda ale bude chtít DPP s Neographem dál spolupracovat, není jisté. Obchodní ředitel společnosti Vladimír Sitta mladší totiž podnik obvinil z toho, že si smlouvu o provizích pro zahraniční společnost sám vyžádal.

Dopravní podnik to považuje za závažné porušení rámcové smlouvy. "Zvažujeme v této souvislosti další trvání vzájemné spolupráce," napsal podnik Neographu. Právě porušení smlouvy chce DPP využít k ukončení smlouvy bez dodržení výpovědní lhůty.

Podle Sitty staršího sjednal za Neograph podezřelou smlouvu o provizích předseda představenstva společnosti Jan Janků. Firma se prý jeho jednáním cítí poškozena a věc předala právníkům.

"Inženýr Janků byl požádán, aby ze své funkce odstoupil. Společnost se distancuje od všech jeho prohlášení a její právníci posuzují rozsah jeho občanskoprávní a trestněprávní odpovědnosti," dodal Sitta starší.

Padají trestní oznámení i žaloby

Janků uvedl, že provizi pro Cokeville Assets sjednal se souhlasem generálního i obchodního ředitele. Provize prý byla za zprostředkování obchodu a dopravní podnik o ní nevěděl.

Funkce v představenstvu se vzdát nehodlá. "Svou pozici ve společnosti jsem připraven hájit a rovněž vyvodím veškeré právní důsledky i z jednání pana Sitty staršího," uvedl Janků.

Janků už kvůli jízdenkám čelí trestnímu oznámení. Podalo ho občanské sdružení Oživení, které má podezření na daňové podvody. Převáděním části peněz prý Janků snížil Neographu daňový základ o více než 58 milionů korun.

Není to ale zdaleka jediný podnět pro policii, který v souvislosti s kauzou jízdenek padl. Trestní oznámení míří jak na DPP, tak na Vladimíra Sittu mladšího.

Na konci minulého týdne podala na obchodního ředitele Sittu trestní oznámení i advokátní kancelář Šachta & Partners. Ta podle Sitty připravovala smlouvy a do podezřelých obchodů je také zapletena.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy