Piráti neprosadili odvolání šéfa Pražské plynárenské, spory v koalici pokračují

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2019 16:27
Na pondělním jednání rady hlavního města se zástupci pirátů pokusili prosadit odvolání ředitele městské firmy Pražská plynárenská Pavla Janečka. Proti se však postavili oba koaliční partneři, tedy Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) a Praha sobě. Odvolání Janečka v posledních měsících prosazuje primátor Zdeněk Hřib (piráti), podle něhož se ředitel dopustil řady manažerských pochybení. Radní také schválili změny v odměňování členů orgánů společnosti.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti) a lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09).
Pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti) a lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09). | Foto: ČTK

"Já jsem dnes navrhl, aby rada doporučila odvolání pana Janečka. Tento návrh nicméně neprošel, protože se pro něj nepodařilo získat podporu koaličních partnerů," uvedl po jednání rady primátor. Dodal, že ho Janeček nepřesvědčil o tom, že nepochybil.

Hřib v poslední době manažera kritizoval například za fakt, že plynárny figurují v policejním vyšetřování kvůli statisícovým tantiémám pro členy dozorčí rady včetně bývalého zastupitele ČSSD Karla Březiny či kvůli podle něj nedostatečnému poskytování informací. Primátor v pondělí uvedl, že kromě toho zjistil, že si Janeček půlmilionovou tantiému schválil i sám pro sebe.

Mluvčí plynáren Miroslav Vránek uvedl, že tantiémy se schvalují vždy kolektivně. "Jedinec sám o sobě nemůže v tomto režimu samostatně schválit nic," řekl.

Hřib ředitele opakovaně kritizoval také kvůli tomu, že podle něj nespolupracuje při vyšetření vztahu firmy Revis a TOP 09. Strana od společnosti Revis získala statisícové sponzorské dary, firma je zároveň dodavatelem Pražské plynárenské. Plynárny chtěly původně společnost koupit, z čehož nakonec sešlo. Podle Janečka se jedná o dlouhodobého a spolehlivého dodavatele, zástupci TOP 09 v minulosti jakékoliv ovlivňování odmítli.

Za Janečka se postavil radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09), který má plynárny v gesci. Není podle něj možné tímto způsobem odvolávat ředitele firmy na základě zatím neověřených informací. "V tuto chvíli má pro nás pan Janeček pevnou pozici, pakliže se obvinění neprokážou," uvedl. Dodal, že jde o nejúspěšnějšího ředitele v historii firmy, kterému se podařilo od začátku jeho působení ztrojnásobit zisk společnosti.

Město podle Chabra plánuje zmocnit radní Hanu Kordovou Marvanovou (za STAN), aby oslovila orgány činné v trestním řízení a zjistila, zda podle vyšetřování vedení společnosti skutečně pochybilo. "Nebagatelizujeme tvrzení, která se objevují, ale jsou to pouze tvrzení," uvedla.

Další porušení koaličních dohod, říká Pospíšil

Postup pirátů kritizoval také předseda klubu Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09). "Od pirátů je to další porušení koaličních dohod, kdy bylo dohodnuto, že nejprve dojde ke společnému jednání koaličních partnerů s ředitelem Janečkem, na kterém budou otázky spojené s Pražskou plynárenskou detailně prodiskutované," uvedl v prohlášení.

Radní v pondělí v souvislosti s plynárnami schválili to, že vznikne nová metodika pro odměňování členů orgánů plynáren. Město také prověří možnost sloučení samotných plynáren s firmou Pražská plynárenská Holding, přes kterou magistrát Pražskou plynárenskou vlastní. Ve smlouvách členů dozorčích rad také bude nově zakotveno, že nemají nárok na žádné tantiémy.

Nejde o první spor mezi piráty a Spojenými silami, v poslední době se strany přely například o možnost zjišťování prázdných bytů s pomocí dat z elektroměrů, pokračování privatizace bytového fondu nebo otázku zrušení míst v dozorčí radě Pražské plynárenské vyhrazených pro zaměstnance.

 

Právě se děje

Další zprávy