Okruh musí počkat, přednost v Praze mají opravy a nové mosty, říká nástupce Dolínka

Marek Pokorný Marek Pokorný
1. 11. 2018 19:46
Pražané se musí připravit na to, že jejich město bude kvůli opravám zanedbaných komunikací ještě víc rozkopané než dosud. "Ale jinak se z toho nikdy nevyhrabeme a bude docházet k dalším podobným průšvihům," připomíná například pád trojské lávky Adam Scheinherr, který v křesle pražského náměstka pro dopravu vystřídá dosluhujícího Petra Dolínka.
Adam Scheinherr
Adam Scheinherr | Foto: Libor Fojtík

Praha - První, co udělám po svém nástupu do funkce, bude diagnostika všech mostů s předpjatou konstrukcí, říká kandidát na post nového pražského náměstka pro dopravu Adam Scheinherr. Jednatřicetiletého strojního inženýra původem z jižních Čech nominovalo hnutí Praha sobě Jana Čižinského.

Adam Scheinherr
Adam Scheinherr | Foto: Libor Fojtík

Scheinherr dosud pracuje v jaderném ústavu v Řeži a má mimo jiné na starosti nakládání s jaderným odpadem v rozvojových zemích. Kvůli tomu absolvoval i kurz přežití. "V Praze se mi může hodit," říká s úsměvem.

To, že na prvním místě bude právě specifický typ mostů, vysvětluje tím, že stejnou konstrukci měla zřícená trojská lávka i předmostí u stanice metra Vltavská, kterému také hrozilo zřícení. A v neposlední řadě i před několika měsíci spadlý most v italském Janově, kde zahynuly desítky lidí. I kvůli zanedbanému stavu mostů, ale také ostatních komunikací musí počkat i dostavba městského okruhu.

Mostů či lávek s předpjatou konstrukcí - tedy těch, jejichž základní ocelová konstrukce či její část je zalitá do betonu a není tak vidět, zda nekoroduje - je v hlavním městě zhruba 300, tedy více než třetina z celkových 780.

Potřebujeme nové mosty

Scheinherr přiznává, že to bude složitý úkol, i kvůli tomu, že Technická správa komunikací, která má údržbu dopravních staveb hlavního města na starosti, má jen pět lidí, kteří provádějí diagnostiku a kontroly.

"Bude to chtít určitě navýšit aspoň na dvojnásobek. Ale je problém ty lidi najít, dnes je v Praze opravdu těžké najít schopného inženýra a zaplatit ho," říká Scheinherr.

Další z priorit je pak stavba nových mostů - i proto, aby byla náhrada za ty, které se kvůli opravám budou muset uzavřít. "Bude potřeba opravovat Barrandovský most, most Legií, Palackého, Hlávkův, Libeňský, a to ještě nevíme, jak dopadne diagnostika lanového mostu u Mitasky na Jižní spojce. A také dalších předpjatých mostů a lávek," popsal Scheinherr.

V tomto volebním období by měl být hotov Dvorecký most ze Smíchova do Podolí a mohl by se začít stavět Rohanský most z Holešovic do Karlína. "Ten může odlehčit jak při opravě Hlávkova mostu, tak Libeňského," vysvětluje Scheinherr. Podle něj by Praha uživila i další most na severu Prahy z Podbaby do Troji. "Tam je ve hře i tunel, protože po povodních v roce 2002 se zvýšily hladiny pro průtok, a tedy i vyšší úrovně pro stavbu mostů," říká Scheinherr.

Taky bych radši stříhal pásky

To, že je Praha v takovém stavu, si vysvětluje tím, že především za vlády ODS se politici radši chlubili novými stavbami a do oprav prakticky neinvestovali.

"Já bych taky chtěl stříhat pásky u krásných nových staveb. Je to populárnější, sexy, prodatelné pro novináře. Ale když se na to podívám pragmaticky, tak se musím nejdřív postarat o majetek, který už mám ve správě. A pak si teprve přistavět vedle chatu. A ne naopak," říká s tím, že se Pražané musí připravit na to, že jejich město bude kvůli opravám zanedbaných komunikací ještě víc rozkopané než dosud. "Ale jinak se z toho nikdy nevyhrabeme a bude docházet k dalším podobným průšvihům," připomíná havárie mostů.

Naopak zatím v nedohlednu je, kdy se bude stavět pokračování tunelu Blanka, nazvané Vlasta. Byť rada hlavního města těsně před volbami již zadala za 320 milionů korun zakázku na jeho vyprojektování v trase, která počítá se soustavou tunelů.

Priorita i metro D

Podle Scheinherra právě na stavbu drahé tunelové varianty zatím nemá město peníze. "Nemůžeme slíbit, že v následujících čtyřech letech se do toho okruhu kopne. Musíme se na to dívat reálně, když chceme navíc stavět i metro D, což je priorita," vysvětluje.

Podle něj se město bude snažit alespoň zvýšit kapacitu náhradních tras, například přidáním dalšího jízdního pruhu v části Jižní spojky či rozšířením nájezdových ramp křižovatky na Štěrboholské radiále a dalších křižovatkách na Kbelské či Průmyslové. Tam již přípravy běží.

Problém je prý navíc to, že se neustále mění plány, co se má v Praze stavět.  Stává se, že halasně oznámená příprava jedné věci se po volbách zastaví a nová koalice začne plánovat něco jiného. "Projekty se neprosazují koncepčně, ale podle toho, kdo byl schopen si co vykřičet," dodává Scheinherr s tím, že jeho priorita bude stavět tak, jak řeknou experti, že to dává smysl.

VIDEO: Most nad pražskou zastávkou Vltavská je kvůli havarijnímu stavu zavřený

Most nad pražskou zastávkou Vltavská zavřeli kvůli havarijnímu stavu. Nakonec ho zbourají. | Video: Tomáš Cetkovský, Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy