V nové pražské radě usedne režisérka, chovatel ovcí nebo expert na jaderný odpad

Kateřina Frouzová Jakub Heller Marek Pokorný Kateřina Frouzová, Jakub Heller, Marek Pokorný
26. 10. 2018 21:14
Praha bude mít brzy novou radu, ve které usednou vedle ostřílených politiků také veřejnosti dosud neznámé tváře. Podívejte se, co jsou zač budoucí radní, kteří spolu s primátorem Zdeňkem Hřibem povedou hlavní město.
Zdeněk Hřib
Zdeněk Hřib | Foto: DVTV

Zdeněk Hřib, primátor, informatika a evropské fondy

Po dlouhém dohadování a neústupnosti pirátů si Hřib před koaličními partnery obhájil post primátora, i přes neustálé narážky na jeho politickou nezkušenost. Pravda je, že lídra pirátů Pražané příliš neznají - primátorování hlavního města je jeho první angažmá ve veřejné službě. Snad jen obyvatelé Prahy 1 si ho mohli všimnout jinde než v předvolební kampani, když vystupoval proti tomu, aby radnice privatizovala Nemocnici Na Františku.

Hřib spolupracuje s piráty už více než pět let, členem partaje se nicméně stal až na začátku loňského roku. Na magistrátu se chce zaměřit zejména na zlepšení dopravy.

Vystudoval lékařskou fakultu, za lékaře se však nepovažuje, protože profesi nepraktikuje. V profesním životě se věnuje zejména oblasti IT ve zdravotnictví, je jedním z tvůrců eReceptu. Deníku MF Dnes prozradil, že spolu s hercem Jiřím Mádlem vlastnil společnost na výrobu elektrických koloběžek a je několik let registrovaným chovatelem ovcí.

Zvolen za piráty.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy