reklama
 
 

"Norsko, ruce pryč od našich dětí!" Proti Barnevernu demonstrovaly v Praze stovky lidí

Aktualizováno 16. 1. 2016 15:43
V Praze protestují stovky lidí proti postupu norské sociální služby Barnevernet. Kritici jí vytýkají odebírání dětí z rodin cizinců v Norsku. Po proslovech před velvyslanectvím Norska v Praze vyrazili demonstranti k budově norských fondů. Akce je součástí řetězu demonstrací v různých zemích.

Praha - Série světových demonstrací proti norské sociální službě Barnevern pokračuje od sobotního odpoledne v Praze.

Několik stovek protestujících se hodinu po poledni sešlo před velvyslanectvím Norska a pokračují k budově norských fondů.

Podle jedné z organizátorek akce Jordanky Jiráskové se dnešní akce připravovala od prosince. "Chceme vzkázat, že víme o jejich propagandě, víme, že lidem v Norsku lžou. Chceme, aby všechny děti byly odevzdány a vráceny zpět svým vlastním rodičům, kterým byly neoprávněně odebrány," řekla Jirásková před začátkem pochodu. Podle jejího názoru jsou lidem odebírány děti na základě nepodloženého udávání, aniž by se dělalo důkladné šetření v rodině.

V Česku jitří emoce nový případ nemocného devítiměsíčního děvčátka české matky i starší kauza sourozenců Michalákových. Lidovecký europoslanecTomáš Zdechovský v sobotu v proslovu před norskou ambasádou zdůraznil, že neprotestují proti Norsku, ale proti systému odebírání dětí. "Nelíbí se nám to, co se děje v Norsku," uvedl v proslovu Zdechovský. Europoslanec za Svobodné Petr Mach zase představil návrh mezinárodní smlouvy, na základě které by mohly být vydány děti Michalákovy do České republiky. Návrh smlouvy chce předat českému ministerstvu zahraničí.

"Stop norskému fašismu"

Podle odhadu z místa před velvyslanectvím se protestu účastní asi stovka lidí, organizátoři odhadují počet na 300 až 400 lidí.

Průvod jde hlavní turistickou cestou přes Staroměstské náměstí a Karlův most. Protestující nesou transparenty s hesly jako "Děti patří rodině", "Norsko, dej ruce pryč od našich dětí", "Vraťte české děti české matce" nebo "Stop norskému fašismu".

V Česku na sebe pozornost strhl případ bratrů Michalákových. Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Norské úřady loni v září rozhodly o zbavení matky rodičovských práv a adopci mladšího hocha. Eva Michaláková se odvolala, soud by se měl konat koncem února.

Vášně budí i kauza devítiměsíčního děvčátka, které norská sociálka odebrala české matce a norskému otci před pár týdny. Podle matky to zdůvodnila nedostatečně rozvinutým kontaktem s dcerou a špatným vztahem k ní. Matka a otec předtím uvedli, že pokud bude léčba pro dítě náročná a nebude ho zvládat, ukončí ji. Barnevern to bral nejspíš jako odmítání léčení, vyplývá z matčina vyjádření.

Odebrání dětí v Norsku řeší i slovenská matka či rumunská rodina. Protesty se dnes podle pořadatelů konají také v Moskvě, Litvě a Vídni, v dalších dnech pak v indické Kalkatě, v Bratislavě či ve Varšavě. Dosud se uskutečnily v Norsku, Španělsku, Británii či Rumunsku.

Lidé žijící v Norsku, kterým bylo odebráno dítě, mají strach kauzy medializovat, protože jinak by svoje dítě už nemuseli vidět, říká Tomáš Zdechovský. | Video: Filip Horký |  06:34

autor: ČTK | 16. 1. 2016 15:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama