Norsko údajně odebralo dítě další české matce. Holčička je vážně nemocná

Julie Kochová Julie Kochová
Aktualizováno 12. 1. 2016 14:53
Poslankyně Jitka Chalánková a Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových tvrdí, že norská sociální služba Barnevern odebrala před pár týdny české matce a norskému otci devítiměsíční dceru. Barnevern, který se měl odvolávat na nedostatečně vyvinutý kontakt rodičů s dítětem, svěřil údajně dítě do pěstounské péče. Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) pro Aktuálně.cz uvedl, že se vloni rodina sama obrátila na ÚMPOD, pak ale přerušila kontakt. Chalánková podle něj prezentuje pohled jen jedné strany. Holčička trpí podle Chalánkové vzácným onemocněním ledvin.
Devítiměsíční holčička, kterou údajně norské úřady odebraly české matce a norskému otci.
Devítiměsíční holčička, kterou údajně norské úřady odebraly české matce a norskému otci. | Foto: Petiční výbor rodiny Michalákových

Praha - Norské úřady údajně odebraly další dítě české matce a norskému otci. Tvrdí to poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09) a Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových .

Devítiměsíční holčička s českým občanstvím, která trpí vzácným onemocněním ledvin, měla být svěřená do dlouhodobé pěstounské péče. Norský sociální úřad Barnevern se údajně odvolával na nedostatečně vyvinutý kontakt s rodiči.

Informaci oznámila Chalánková ve středu, vyrozumění o odebrání dítěte mělo být rodičům doručeno na Štědrý den. Minulý týden pak rodina kontaktovala Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových, jehož mluvčí je Chalánková.

Kapitán: Pohled jedné strany

Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) Zdeněk Kapitán se k případu nechce vyjadřovat, dokud se nespojí s rodinou odebraného dítěte. "Paní Chalánková podává médiím pohled jen z jedné strany," uvedl Kapitán pro Aktuálně.cz.

ÚMPOD byl s rodinou v kontaktu už minulý rok, když se mu ozvala matka dítěte. Pak ale rodina přestala reagovat. "Maminka se na nás obrátila v listopadu loňského roku s případem hrozícího odebrání holčičky, kterou má se svým norským mužem. Požádali jsme ji o podklady a dohodli jsme se, že budeme přímo kontaktovat Barnevern, pokud o to bude mít maminka zájem," popsal Kapitán.

"Maminka uvedla, že věc probere se svým právním zástupcem. Na náš dotaz, zda máme vstoupit do jednání s Barnevernem, ale od konce listopadu už nereagovala. V tuto chvíli tedy není maminka ve spojení ani s námi ani s českým velvyslanectvím v Oslu," řekl Kapitán Aktuálně.cz s tím, že rodinu nyní ÚMPOD znovu konktaktoval.

Než se ozve, případ s ohledem na její soukromí nehodlá komentovat.

Barnevern prý rodiče s dítětem nikdy neviděl

Chalánková tvrdí, že úředníci Barnevernu nikdy neviděli dítě s rodiči, dvakrát se setkali pouze zvlášť s matkou a otcem. "Podnět na Barnevern poslal nadřízený zdravotních sester, když si rodiče stěžovali na přístup personálu během hospitalizace miminka v jedné z nemocnic," řekla Chalánková.

Podle poslankyně trpí holčička vzácným onemocněním ledvin, které vyžaduje do doby transplantace odbornou péči. Nyní prý Barnevern trvá na převozu do oblastní nemocnice podle bydliště předvybraných pěstounů. Rodiče holčičky s tím nesouhlasí, Chalánková také zjišťuje možnosti léčby v Česku.

Docházet za dcerou do nemocnice mohou podle poslankyně rodiče jen dvakrát týdně vždy na hodinu, s dítětem se pravidelně stýká vybraná dlouhodobá pěstounka.

Schůzka se Sobotkou

O případu podala Chalánková zprávu prezidentovi Miloši Zemanovi a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který jí na čtvrtek přislíbil schůzku. Se Sobotkou a Chalánkovou se chce sejít i Kapitán.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček Aktuálně.cz potvrdil, že prezident byl o případu rámcově informován. "V každém případě se bude zajímat o veškeré podrobnosti. Připomínám s novým případem, že názor pana prezidenta na činnost norské sociální služby je vysoce kritický," řekl Ovčáček.

Terje Englund z norského velvyslanectví v Praze Aktuálně.cz řekl, že ambasáda má informace o případu pouze z médií. "Nic zatím nevíme. Paní velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová je ale momentálně v Oslu a bude zjišťovat podrobnosti," uvedl Englund.

Petiční výbor vznikl v reakci na případ Evy Michalákové, jíž norský Barnevern v září zbavil rodičovských práv a mladšího ze synů poslal do adopce. Starší zůstává u pěstounů. V únoru proti tomuto rozhodnutí proběhne odvolací řízení.

Michaláková o své děti bojuje už od května 2011, kdy jí Barnevern syny odebral na základě udání z pohlavního zneužívání z mateřské školy.

Minulý týden začala proti Barnevernu série demonstrací, protesty postupně probíhají ve více než dvaceti zemích světa včetně USA, Velké Británie či Německa. Čeští odpůrci budou demonstrovat v sobotu v Praze.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy