Norsko údajně odebralo dítě další české matce. Holčička je vážně nemocná

Julie Kochová Julie Kochová
Aktualizováno 12. 1. 2016 14:53
Poslankyně Jitka Chalánková a Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových tvrdí, že norská sociální služba Barnevern odebrala před pár týdny české matce a norskému otci devítiměsíční dceru. Barnevern, který se měl odvolávat na nedostatečně vyvinutý kontakt rodičů s dítětem, svěřil údajně dítě do pěstounské péče. Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) pro Aktuálně.cz uvedl, že se vloni rodina sama obrátila na ÚMPOD, pak ale přerušila kontakt. Chalánková podle něj prezentuje pohled jen jedné strany. Holčička trpí podle Chalánkové vzácným onemocněním ledvin.
Devítiměsíční holčička, kterou údajně norské úřady odebraly české matce a norskému otci.
Devítiměsíční holčička, kterou údajně norské úřady odebraly české matce a norskému otci. | Foto: Petiční výbor rodiny Michalákových

Praha - Norské úřady údajně odebraly další dítě české matce a norskému otci. Tvrdí to poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09) a Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových .

Devítiměsíční holčička s českým občanstvím, která trpí vzácným onemocněním ledvin, měla být svěřená do dlouhodobé pěstounské péče. Norský sociální úřad Barnevern se údajně odvolával na nedostatečně vyvinutý kontakt s rodiči.

Informaci oznámila Chalánková ve středu, vyrozumění o odebrání dítěte mělo být rodičům doručeno na Štědrý den. Minulý týden pak rodina kontaktovala Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových, jehož mluvčí je Chalánková.

Kapitán: Pohled jedné strany

Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) Zdeněk Kapitán se k případu nechce vyjadřovat, dokud se nespojí s rodinou odebraného dítěte. "Paní Chalánková podává médiím pohled jen z jedné strany," uvedl Kapitán pro Aktuálně.cz.

ÚMPOD byl s rodinou v kontaktu už minulý rok, když se mu ozvala matka dítěte. Pak ale rodina přestala reagovat. "Maminka se na nás obrátila v listopadu loňského roku s případem hrozícího odebrání holčičky, kterou má se svým norským mužem. Požádali jsme ji o podklady a dohodli jsme se, že budeme přímo kontaktovat Barnevern, pokud o to bude mít maminka zájem," popsal Kapitán.

"Maminka uvedla, že věc probere se svým právním zástupcem. Na náš dotaz, zda máme vstoupit do jednání s Barnevernem, ale od konce listopadu už nereagovala. V tuto chvíli tedy není maminka ve spojení ani s námi ani s českým velvyslanectvím v Oslu," řekl Kapitán Aktuálně.cz s tím, že rodinu nyní ÚMPOD znovu konktaktoval.

Než se ozve, případ s ohledem na její soukromí nehodlá komentovat.

Barnevern prý rodiče s dítětem nikdy neviděl

Chalánková tvrdí, že úředníci Barnevernu nikdy neviděli dítě s rodiči, dvakrát se setkali pouze zvlášť s matkou a otcem. "Podnět na Barnevern poslal nadřízený zdravotních sester, když si rodiče stěžovali na přístup personálu během hospitalizace miminka v jedné z nemocnic," řekla Chalánková.

Podle poslankyně trpí holčička vzácným onemocněním ledvin, které vyžaduje do doby transplantace odbornou péči. Nyní prý Barnevern trvá na převozu do oblastní nemocnice podle bydliště předvybraných pěstounů. Rodiče holčičky s tím nesouhlasí, Chalánková také zjišťuje možnosti léčby v Česku.

Docházet za dcerou do nemocnice mohou podle poslankyně rodiče jen dvakrát týdně vždy na hodinu, s dítětem se pravidelně stýká vybraná dlouhodobá pěstounka.

Schůzka se Sobotkou

O případu podala Chalánková zprávu prezidentovi Miloši Zemanovi a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který jí na čtvrtek přislíbil schůzku. Se Sobotkou a Chalánkovou se chce sejít i Kapitán.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček Aktuálně.cz potvrdil, že prezident byl o případu rámcově informován. "V každém případě se bude zajímat o veškeré podrobnosti. Připomínám s novým případem, že názor pana prezidenta na činnost norské sociální služby je vysoce kritický," řekl Ovčáček.

Terje Englund z norského velvyslanectví v Praze Aktuálně.cz řekl, že ambasáda má informace o případu pouze z médií. "Nic zatím nevíme. Paní velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová je ale momentálně v Oslu a bude zjišťovat podrobnosti," uvedl Englund.

Petiční výbor vznikl v reakci na případ Evy Michalákové, jíž norský Barnevern v září zbavil rodičovských práv a mladšího ze synů poslal do adopce. Starší zůstává u pěstounů. V únoru proti tomuto rozhodnutí proběhne odvolací řízení.

Michaláková o své děti bojuje už od května 2011, kdy jí Barnevern syny odebral na základě udání z pohlavního zneužívání z mateřské školy.

Minulý týden začala proti Barnevernu série demonstrací, protesty postupně probíhají ve více než dvaceti zemích světa včetně USA, Velké Británie či Německa. Čeští odpůrci budou demonstrovat v sobotu v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, tvořily se kolony

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět.

Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému, k nehodě přiletěl i vrtulník letecké záchranné služby, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Před 06:00 se podařilo následky nehody odstranit a dálnici znovu otevřít.

Nehoda se stala na 12. kilometru směrem na Brno. Kolize dvou osobních aut skončila podle informací silničářů vážným zraněním. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy