Norsko údajně odebralo dítě další české matce. Holčička je vážně nemocná

Julie Kochová Julie Kochová
Aktualizováno 12. 1. 2016 14:53
Poslankyně Jitka Chalánková a Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových tvrdí, že norská sociální služba Barnevern odebrala před pár týdny české matce a norskému otci devítiměsíční dceru. Barnevern, který se měl odvolávat na nedostatečně vyvinutý kontakt rodičů s dítětem, svěřil údajně dítě do pěstounské péče. Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) pro Aktuálně.cz uvedl, že se vloni rodina sama obrátila na ÚMPOD, pak ale přerušila kontakt. Chalánková podle něj prezentuje pohled jen jedné strany. Holčička trpí podle Chalánkové vzácným onemocněním ledvin.
Devítiměsíční holčička, kterou údajně norské úřady odebraly české matce a norskému otci.
Devítiměsíční holčička, kterou údajně norské úřady odebraly české matce a norskému otci. | Foto: Petiční výbor rodiny Michalákových

Praha - Norské úřady údajně odebraly další dítě české matce a norskému otci. Tvrdí to poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09) a Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových .

Devítiměsíční holčička s českým občanstvím, která trpí vzácným onemocněním ledvin, měla být svěřená do dlouhodobé pěstounské péče. Norský sociální úřad Barnevern se údajně odvolával na nedostatečně vyvinutý kontakt s rodiči.

Informaci oznámila Chalánková ve středu, vyrozumění o odebrání dítěte mělo být rodičům doručeno na Štědrý den. Minulý týden pak rodina kontaktovala Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových, jehož mluvčí je Chalánková.

Kapitán: Pohled jedné strany

Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) Zdeněk Kapitán se k případu nechce vyjadřovat, dokud se nespojí s rodinou odebraného dítěte. "Paní Chalánková podává médiím pohled jen z jedné strany," uvedl Kapitán pro Aktuálně.cz.

ÚMPOD byl s rodinou v kontaktu už minulý rok, když se mu ozvala matka dítěte. Pak ale rodina přestala reagovat. "Maminka se na nás obrátila v listopadu loňského roku s případem hrozícího odebrání holčičky, kterou má se svým norským mužem. Požádali jsme ji o podklady a dohodli jsme se, že budeme přímo kontaktovat Barnevern, pokud o to bude mít maminka zájem," popsal Kapitán.

"Maminka uvedla, že věc probere se svým právním zástupcem. Na náš dotaz, zda máme vstoupit do jednání s Barnevernem, ale od konce listopadu už nereagovala. V tuto chvíli tedy není maminka ve spojení ani s námi ani s českým velvyslanectvím v Oslu," řekl Kapitán Aktuálně.cz s tím, že rodinu nyní ÚMPOD znovu konktaktoval.

Než se ozve, případ s ohledem na její soukromí nehodlá komentovat.

Barnevern prý rodiče s dítětem nikdy neviděl

Chalánková tvrdí, že úředníci Barnevernu nikdy neviděli dítě s rodiči, dvakrát se setkali pouze zvlášť s matkou a otcem. "Podnět na Barnevern poslal nadřízený zdravotních sester, když si rodiče stěžovali na přístup personálu během hospitalizace miminka v jedné z nemocnic," řekla Chalánková.

Podle poslankyně trpí holčička vzácným onemocněním ledvin, které vyžaduje do doby transplantace odbornou péči. Nyní prý Barnevern trvá na převozu do oblastní nemocnice podle bydliště předvybraných pěstounů. Rodiče holčičky s tím nesouhlasí, Chalánková také zjišťuje možnosti léčby v Česku.

Docházet za dcerou do nemocnice mohou podle poslankyně rodiče jen dvakrát týdně vždy na hodinu, s dítětem se pravidelně stýká vybraná dlouhodobá pěstounka.

Schůzka se Sobotkou

O případu podala Chalánková zprávu prezidentovi Miloši Zemanovi a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který jí na čtvrtek přislíbil schůzku. Se Sobotkou a Chalánkovou se chce sejít i Kapitán.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček Aktuálně.cz potvrdil, že prezident byl o případu rámcově informován. "V každém případě se bude zajímat o veškeré podrobnosti. Připomínám s novým případem, že názor pana prezidenta na činnost norské sociální služby je vysoce kritický," řekl Ovčáček.

Terje Englund z norského velvyslanectví v Praze Aktuálně.cz řekl, že ambasáda má informace o případu pouze z médií. "Nic zatím nevíme. Paní velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová je ale momentálně v Oslu a bude zjišťovat podrobnosti," uvedl Englund.

Petiční výbor vznikl v reakci na případ Evy Michalákové, jíž norský Barnevern v září zbavil rodičovských práv a mladšího ze synů poslal do adopce. Starší zůstává u pěstounů. V únoru proti tomuto rozhodnutí proběhne odvolací řízení.

Michaláková o své děti bojuje už od května 2011, kdy jí Barnevern syny odebral na základě udání z pohlavního zneužívání z mateřské školy.

Minulý týden začala proti Barnevernu série demonstrací, protesty postupně probíhají ve více než dvaceti zemích světa včetně USA, Velké Británie či Německa. Čeští odpůrci budou demonstrovat v sobotu v Praze.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy