Praha - Národní galerii (NG) v Praze chybí desítky sbírkových předmětů, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
Při inventarizaci sbírky ukončené v roce 2012 galerie nenalezla například 31 kreseb, mezi které patří díla Josefa Lady, Františka Kupky či Jana Zrzavého.
Trestní oznámení kvůli ztrátě Zrzavého kresby Zeyerova zahrada podala Národní galerie až během kontroly NKÚ, tedy minimálně 13 let od ztráty díla.
Mohou padnout trestní oznámení
Úřad v pondělí informoval o tom, že jeho kontrola se týkala hospodaření Národní galerie, Národní knihovny a Národní technické knihovny v Praze v letech 2012 až 2014. Nejzávažnější nedostatky objevila u Národní galerie.
Galerie podle současného ředitele Jiřího Fajta kontrolu NKÚ vítá a vnímá ji jako šanci, jak se definitivně odříznout od minulosti.
Nevyloučil, že padnou ještě další trestní oznámení. Současně chystá reorganizaci, která by měla podobným problémům zabránit.
Ministerstvo: situace se musí stabilizovat
Podle ministerstva kultury (MK) závěry NKÚ potvrdily nezbytnost stabilizace situace v NG, kterou ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) avizoval při uvedení nového generálního ředitele NG do funkce.
"Systémové kroky si ale žádají jistý čas a předpokládáme, že v brzké době dojde k jejich postupnému naplňování," uvedl Herman.
Kontrola, která vůbec poprvé ověřuje a porovnává různé evidenční záznamy o sbírce NG, bude podle ministerstva pokračovat.
Tato práce je prý podmíněna navýšením odborných pracovníků, především kurátorů či asistentů sbírek. "Kultura byla v naší zemi dlouhodobě podfinancována. Jsem rád, že se tento trend podařilo obrátit, " dodal také.
Priorita číslo jedna
Mzdová i personální stabilizace je proto pro další období prioritou číslo jedna. S touto prioritou samozřejmě souvisí i zkvalitnění náročné práce s uměleckými a sbírkovými předměty," podotkl Herman.
Sbírka NG podle ministerstva čítá 368 385 uměleckých děl a u mnohých předmětů je pravděpodobné, že některá díla budou dohledána během probíhající patnáctileté inventarizace a zmiňované kontroly.
"Může jít o chyby v uložení před i v průběhu inventarizačního období; například v období 2003 až 2012 bylo nalezeno 195 grafik, které byly z důvodu nenalezení při inventarizaci v letech 1959 až 1962 odepsány ze sbírky NG.
Některé omyly v evidenci mohou jít na vrub velkým cyklům vydávaným v rámci restitucí," podotkla mluvčí MK Simona Cigánková.
Kresba Zrzavého se nevrátila
Zrzavého kresbu Národní galerie zapůjčila spolu s dalšími 16 kresbami na výstavu Praha 1990 do muzea v Amsterodamu v letech 1999 až 2000.
"Po ukončení výstavy galerie podle dokumentů převzala kresbu od přepravní společnosti, po dvou letech ale zjistila, že jí kresba chybí. Národní galerie podala trestní oznámení až v průběhu kontroly NKÚ, tedy minimálně 13 let od ztráty kresby," konstatovali kontroloři.
Ve sbírkách se nenašel kromě tří desítek kreseb také jeden obraz, bronzová plastika a 978 sbírkových předmětů evidovaných v podsbírce grafiky.
Chyběla revize po povodních
NKÚ Národní galerii rovněž vyčetl, že po povodních v roce 2002 neprovedla inventuru sbírky umístěné v depozitáři Zbraslavského zámku, a neznala tak skutečný rozsah škod na sbírkových předmětech.
V souvislosti s povodněmi nenašla 35 děl, převážně od českého sochaře Karla Dvořáka. Navíc o chybějících předmětech zástupci Národní galerie neinformovali policii, zjistil NKÚ.
Ředitelem Národní galerie v Praze byl v letech 1999 až 2011 Milan Knížák, který ale odpovědnost za chybějící předměty odmítá. "Pokud vím, inventura skončila v roce 2012, kdy jsem dávno ředitelem nebyl. A tyto věci se dají hodnotit až po skončení inventury. Inventura u sbírky, která má 250.000 děl, je nesmírně obtížná a trvá roky. Takže za to já nezodpovídám," řekl Knížák.
Galerii vedl Rösel
V květnu 2011 byl z čela NG odvolán a nahradil ho Vladimír Rösel. Ten řekl, že inventarizaci v roce 2012 až 2013 bylo obtížné stihnout, protože se objevila řada nových předpisů.
"Národní galerie má zhruba 360.000 položek, každý rok přibývají stovky i tisíce kusů. Pokud něco ze sbírkového kmenu zmizí, musí se to řešit podle předpisů," uvedl.
Některé věci mají podle něj jedno inventární číslo a pak se zjistí, že jde o soubor, který v sobě skrývá třeba deset předmětů.
"A pak někdo přijde a udělá z toho deset kusů a pak zase z toho někdo udělá jeden kus - a už jich devět chybí. Záleží na tom, jakým způsobem s tím pracují jednotliví ředitelé sbírek, v úvahu musíme vzít také různé restituce, kdy se soudními nařízeními vracelo spoustu děl. Mohlo se také stát, že se něco ze sbírky tímto způsobem odejmulo a nebylo to tam zaznamenáno," řekl. Ke konkrétní sbírce by se měl podle něj vyjádřit ředitel, který ji měl na starosti.
Současný šéf galerie Fajt, který se funkce ujal 1. července 2014, v pondělí zdůraznil, že všechna zjištění NKÚ se vztahují na dobu předchozích vedení galerie. České televizi řekl, že odhalené problémy jsou důsledkem špatně nastaveného systému kontrol uvnitř NG.
Kontrola odhalila i nedostatky při zadávání veřejných zakázek. Národní technická knihovna například zadala veřejnou zakázku za 29 milionů korun na servisní a revizní činnost určité firmě.
"Knihovna to zdůvodnila tím, že se o budovu z technických důvodů může postarat jen konkrétní firma. To ale podle kontrolorů není pravda a měla proběhnout otevřená soutěž," uvedli kontroloři.
Firmě dlužila miliony
Národní galerie zase v roce 2011 uzavřela novou smlouvu s firmou, která jí do té doby zajišťovala ostrahu. Galerie to zdůvodnila hrozbou, že bude bez ostrahy.
"Takové zdůvodnění ale není podle NKÚ relevantní, protože o ostrahu svého majetku přišla kvůli tomu, že této firmě dlužila 26 milionů korun. Tuto situaci tak měla předpokládat," zní jeden ze závěrů kontroly.
V případě Národní knihovny NKÚ mimo jiné zjistil, že zaměstnanci používali dvě služební vozidla pro soukromé cesty.
Knihovna si v roce 2013 také pronajala za téměř 27 000 korun náhradní vozidlo, které zaměstnanec používal rovněž pro soukromé potřeby. Pohonné hmoty platila v obou případech knihovna.
NKÚ takové jednání vyhodnotil jako porušení rozpočtové kázně za více než 42 000 korun a podal oznámení příslušnému finančnímu úřadu.
Knihovna již podle dnešního vyjádření zahájila nutné právní kroky. "Samozřejmě uhradíme v nejkratším možném termínu odvod za porušení rozpočtové kázně," uvedla Irena Maňáková z Národní knihovny.