Zeman se žaloby Fajta nebojí, na jeho nejmenování trvá

Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang , Lucie Stuchlíková
5. 6. 2015 16:30
Miloš Zeman v květnu odmítl podepsat jmenování tří profesorů. Jiří Fajt se hodlá bránit u soudu.
Miloš Zeman při loňském jmenování profesorů.
Miloš Zeman při loňském jmenování profesorů. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman se neobává žalob na stát, jejichž podání zvažuje ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

Fajta spolu s fyzikem Ivanem Ošťádalem a Janem Eichlerem z Vysoké školy ekonomické Zeman v květnu odmítl jmenovat profesory.

"Pan prezident na svém rozhodnutí trvá. A já k tomu dodám jednu věc: není možné, aby prezident republiky připojil svůj podpis v případě, že má výrazné pochybnosti o morálních kvalitách kandidáta," řekl deníku Aktuálně.cz Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle někdejšího děkana pražské právnické fakulty a odborníka na ústavu Aleše Gerlocha však Zeman takto postupovat nemohl. "Rozhoduje spolu s předsedou vlády, který je vázán usnesením vlády. Ta v dané věci rozhodla už v dubnu, že bude jmenováno 45 profesorů. Pak by se prezident musel obrátit na vládu, aby své rozhodnutí revokovala," upozorňuje.

Obdobný argument pak platí i pro "pochybnosti o morálních kvalitách". "V každém případě by o tom musel přesvědčit předsedu vlády," podotýká Gerloch.

Na profesuru mám nárok, tvrdí Fajt

U Jiřího Fajta prezidentovi vadilo, že Národní galerie chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu. Zeman to označil za úplatek, podle Fajta je ale takový postup standardní.

"Moje jméno bylo spojeno s úplatkem a to tak samozřejmě nemohu ponechat," řekl Fajt v rozhovoru pro DVTV. Hodlá proto svým jménem podat žalobu na ochranu osobnosti. Spolu s vedením Univerzity Karlovy pak diskutuje i možnost, že by stát žaloval i s nárokem na získání profesury.

"Chtěl bych, aby bylo uznáno, že jmenování profesorem je proces, který má jasně daná právní pravidla, má věcné podmínky a pakliže jsou splněny, tak ani prezident republiky nemůže zabránit nějakými obstrukcemi nebo zástupnými důvody tomu, aby dal svůj podpis na jmenovací dekret," dodal Fajt.

Rektor UK Tomáš Zima však chce ještě před případným podáním žaloby jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou. "V následujících dnech se sejdeme, já samozřejmě mám připravené nějaké varianty řešení," předestřel další kroky.

Univerzita je podle Zimy připravena "dotáhnout příběh do konce", její právníci proto připravují, čím jménem a jakou formou by případná žaloba byla podána.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy