Zeman se žaloby Fajta nebojí, na jeho nejmenování trvá

Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang, Lucie Stuchlíková
5. 6. 2015 16:30
Miloš Zeman v květnu odmítl podepsat jmenování tří profesorů. Jiří Fajt se hodlá bránit u soudu.
Miloš Zeman při loňském jmenování profesorů.
Miloš Zeman při loňském jmenování profesorů. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman se neobává žalob na stát, jejichž podání zvažuje ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

Fajta spolu s fyzikem Ivanem Ošťádalem a Janem Eichlerem z Vysoké školy ekonomické Zeman v květnu odmítl jmenovat profesory.

"Pan prezident na svém rozhodnutí trvá. A já k tomu dodám jednu věc: není možné, aby prezident republiky připojil svůj podpis v případě, že má výrazné pochybnosti o morálních kvalitách kandidáta," řekl deníku Aktuálně.cz Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle někdejšího děkana pražské právnické fakulty a odborníka na ústavu Aleše Gerlocha však Zeman takto postupovat nemohl. "Rozhoduje spolu s předsedou vlády, který je vázán usnesením vlády. Ta v dané věci rozhodla už v dubnu, že bude jmenováno 45 profesorů. Pak by se prezident musel obrátit na vládu, aby své rozhodnutí revokovala," upozorňuje.

Obdobný argument pak platí i pro "pochybnosti o morálních kvalitách". "V každém případě by o tom musel přesvědčit předsedu vlády," podotýká Gerloch.

Na profesuru mám nárok, tvrdí Fajt

U Jiřího Fajta prezidentovi vadilo, že Národní galerie chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu. Zeman to označil za úplatek, podle Fajta je ale takový postup standardní.

"Moje jméno bylo spojeno s úplatkem a to tak samozřejmě nemohu ponechat," řekl Fajt v rozhovoru pro DVTV. Hodlá proto svým jménem podat žalobu na ochranu osobnosti. Spolu s vedením Univerzity Karlovy pak diskutuje i možnost, že by stát žaloval i s nárokem na získání profesury.

"Chtěl bych, aby bylo uznáno, že jmenování profesorem je proces, který má jasně daná právní pravidla, má věcné podmínky a pakliže jsou splněny, tak ani prezident republiky nemůže zabránit nějakými obstrukcemi nebo zástupnými důvody tomu, aby dal svůj podpis na jmenovací dekret," dodal Fajt.

Rektor UK Tomáš Zima však chce ještě před případným podáním žaloby jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou. "V následujících dnech se sejdeme, já samozřejmě mám připravené nějaké varianty řešení," předestřel další kroky.

Univerzita je podle Zimy připravena "dotáhnout příběh do konce", její právníci proto připravují, čím jménem a jakou formou by případná žaloba byla podána.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy