Zeman se žaloby Fajta nebojí, na jeho nejmenování trvá

Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang, Lucie Stuchlíková
5. 6. 2015 16:30
Miloš Zeman v květnu odmítl podepsat jmenování tří profesorů. Jiří Fajt se hodlá bránit u soudu.
Miloš Zeman při loňském jmenování profesorů.
Miloš Zeman při loňském jmenování profesorů. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman se neobává žalob na stát, jejichž podání zvažuje ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

Fajta spolu s fyzikem Ivanem Ošťádalem a Janem Eichlerem z Vysoké školy ekonomické Zeman v květnu odmítl jmenovat profesory.

"Pan prezident na svém rozhodnutí trvá. A já k tomu dodám jednu věc: není možné, aby prezident republiky připojil svůj podpis v případě, že má výrazné pochybnosti o morálních kvalitách kandidáta," řekl deníku Aktuálně.cz Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle někdejšího děkana pražské právnické fakulty a odborníka na ústavu Aleše Gerlocha však Zeman takto postupovat nemohl. "Rozhoduje spolu s předsedou vlády, který je vázán usnesením vlády. Ta v dané věci rozhodla už v dubnu, že bude jmenováno 45 profesorů. Pak by se prezident musel obrátit na vládu, aby své rozhodnutí revokovala," upozorňuje.

Obdobný argument pak platí i pro "pochybnosti o morálních kvalitách". "V každém případě by o tom musel přesvědčit předsedu vlády," podotýká Gerloch.

Na profesuru mám nárok, tvrdí Fajt

U Jiřího Fajta prezidentovi vadilo, že Národní galerie chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu. Zeman to označil za úplatek, podle Fajta je ale takový postup standardní.

"Moje jméno bylo spojeno s úplatkem a to tak samozřejmě nemohu ponechat," řekl Fajt v rozhovoru pro DVTV. Hodlá proto svým jménem podat žalobu na ochranu osobnosti. Spolu s vedením Univerzity Karlovy pak diskutuje i možnost, že by stát žaloval i s nárokem na získání profesury.

"Chtěl bych, aby bylo uznáno, že jmenování profesorem je proces, který má jasně daná právní pravidla, má věcné podmínky a pakliže jsou splněny, tak ani prezident republiky nemůže zabránit nějakými obstrukcemi nebo zástupnými důvody tomu, aby dal svůj podpis na jmenovací dekret," dodal Fajt.

Rektor UK Tomáš Zima však chce ještě před případným podáním žaloby jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou. "V následujících dnech se sejdeme, já samozřejmě mám připravené nějaké varianty řešení," předestřel další kroky.

Univerzita je podle Zimy připravena "dotáhnout příběh do konce", její právníci proto připravují, čím jménem a jakou formou by případná žaloba byla podána.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy