Rektoři na jmenování profesorů nakonec dorazí. Ze solidarity

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
5. 6. 2015 11:52
Hlavy vysokých škol se na tom dohodly na čtvrtečním zasedání České konference rektorů.
Rektoři českých vysokých škol.
Rektoři českých vysokých škol. | Foto: Jan Langer

Praha Rektoři vysokých škol nebudou bojkotovat slavnostní akt jmenování nových profesorů, který proběhne příští pátek. Na účasti na ceremoniálu se shodli při čtvrtečním zasedání České konference rektorů. "Debatovali jsme o tom různými způsoby v uplynulých dnech a na předávání dekretů standardně přijdeme,“ řekl Aktuálně.cz rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek.

Podle Beka stojí za aktuálním stanoviskem rektorů pouze solidarita s kolegy, kteří mají být 12. června jmenováni. Argumenty, jimiž prezident Zeman odůvodnil odmítnutí zbylých tří navrhovaných, Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera, rektoři i nadále odmítají.

"Vzhledem k ostatním kolegům jsme se rozhodli, že nebudeme ceremoniál jejich jmenování znevažovat. Nechceme si je brát jako rukojmí,“ vysvětlil Bek.

Česká konference rektorů přitom začátkem května odmítla na původní plánovaný ceremoniál přijít. Ten Hrad oznámil pouze s dvoudenním předstihem 5. května. Pro množící se omluvy rektorů i budoucích profesorů byl ale nakonec odložen až na červen.

Bek: S postupem Zemana stále nejsme smířeni

"My jsme předtím chtěli dát najevo, že nesouhlasíme. Tentokrát jsme ale v souladu s ministerstvem a myslíme si, že bychom se měli zúčastnit. Neznamená to ale, že jsme s postupem pana prezidenta smířeni. Nadále si myslíme, že by měl jednat podle zákona,“ uvedl Bek.

Žádné jiné kroky ale ČKR prozatím nenaplánovala. Podle Beka a ČKR je možná cesta k tomu, aby se situace v budoucnu už neopakovala, ve vyjasnění a zpřesnění otázek spojených se jmenováním profesorů. Rektoři proto podpořili pozměňovací návrh novely vysokoškolského zákona, který se přímo dotýká podpisu profesorských dekretů.

Zeman nedělá problémy poprvé

Současný spor se vede o dekrety pro ředitele Národní galerie Jiřího Fajta, fyzika Ivana Ošťádala a Jana Eichlera, který přednáší na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE. Ošťádala Zeman nejmenuje pro jeho údajné napojení na StB a Eichler podle prezidenta před rokem 1989 působil v propagandistických útvarech československé armády.  

Jako důvod pro nejmenování Fajta Zeman uvedl loňskou zprávu MF Dnes, která napsala o požadavku Národní galerie, aby část sponzorského daru Komerční banky sloužila jako příspěvek k Fajtově ředitelskému platu. Nakonec ale k uzavření smlouvy nedošlo.

Není to poprvé, co se Zeman pustil do křížku s akademiky ohledně jmenování profesorů. Akademickou obec prezident pobouřil už na jaře 2013, kdy dlouho odmítal jmenovat literárního historika Martina C. Putnu. Jako důvod tehdy uvedl Putnovo vystupování při průvodů homosexuálů Prague Pride.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy