Mezi Muzeem a Můstkem už si lidé zavolají, pokrytí celého metra je ale v nedohlednu

ČTK ČTK
30. 4. 2020 15:27
Cestující v pražském metru mohou od čtvrtka využít vysokorychlostní mobilní síť LTE ve stanicích Muzeum a Můstek na trase A a v tunelu mezi nimi. Rychlý internet je nyní dostupný ve 20 stanicích a tunelech, do prázdnin má přibýt dalších deset. Podnik však původně sliboval signál v celém širším centru města už s počátkem roku 2020 a úplné dokončení do dvou let. Práce ale nabírají další zpoždění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: David Kohout

Začátkem dubna konsorcium mobilních operátorů, které pokrytí zajišťuje, spustilo signál také mezi stanicemi Křižíkova a Invalidovna na lince B. Na pokrytí se podílí všichni tři čeští operátoři a firma CETIN. 

Podle dřívějších informací se původní plán pokrytí o několik měsíců opozdil, na což měla vliv i epidemie nového typu koronaviru. Magistrát původně sliboval signál v metru celého širšího centra již počátkem roku 2020. LTE signál nyní pokývá 20 stanic a tunelů mezi nimi, do prázdnin by mělo přibýt dalších deset.

Do léta chce nicméně konsorcium dokončit  alespoň pokrytí úseků metra v centru metropole. LTE síť by se měla rozšířit na úseky Staroměstská - Dejvická, Florenc - Českomoravská a Smíchovské nádraží - Anděl.

Kromě nyní spuštěného úseku a části metra B mezi Invalidovnou a Křižíkovou je nyní na lince A signál mezi čtyřmi stanicemi v úseku Bořislavka - Nemocnice Motol a na lince C mezi stanicemi Nádraží Holešovice a Roztyly.

Ve kterých úsecích a stanicích funguje síť LTE

  • Linka A: Bořislavka - Nemocnice Motol (4 stanice: Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny, Nemocnice Motol), Můstek - Muzeum (2 stanice)
  • Linka B: Křižíkova - Invalidovna (2 stanice)
  • Linka C: Nádraží Holešovice - Roztyly (12 stanic: Nádraží Holešovice, Vltavská, Florenc C, Hlavní nádraží, Muzeum C, I. P. Pavlova, Vyšehrad, Pražského povstání, Pankrác, Budějovická, Kačerov, Roztyly)

Operátoři metro pokrývají na vlastní náklady, pokrytí úseku mezi dvěma stanicemi podle nich vyjde v průměru na deset milionů korun. Práce se provádí pouze ve zhruba tříhodinové noční pauze, kdy metro nejezdí. Kompletně má být metro podle dřívějších informací konsorcia pokryto v roce 2022.

Dozorčí rada DPP předloni schválila smlouvu s konsorciem operátorů, a to na 20 let, kdy za prvních deset let operátoři vyplatí DPP 120 milionů korun. Plánovaná nová linka D by se měla pokrývat signálem už při výstavbě. V pražském metru je nyní 61 stanic.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy