Metro i popeláři budou v Praze jezdit i bez koalice, uklidňuje šéf ANO Stropnický

V Praze pokračují jednání o nové koalici. Ta původní se rozpadla před více než čtvrt rokem, zatím se ale nepodařilo najít nástupce. Šéfem ANO, které volby v hlavním městě vyhrálo a drží post primátorky, je ministr obrany Martin Stropnický. Vlekoucí se jednání o vládě nad metropolí nejsou podle něj moc dobrou vizitkou, zároveň ale prý nemají Pražané důvod se jakkoli znepokojovat - metro jezdit bude, stejně jako popeláři. V rozhovoru pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny vysvětluje, co debaty mezi ANO, ČSSD, ODS, TOP 09 a Trojkoalicí komplikuje: "V každé partě se navíc vždycky najde nějaký husita, který najednou řekne: A s těmi ne!"
Ministr obrany a šéf ANO v Praze Martin Stropnický.
Ministr obrany a šéf ANO v Praze Martin Stropnický. | Foto: DVTV

Nedávno jste se stal i předsedou pražské organizace ANO. Jak se vám o pražské koalici jedná s partnery, kteří o vás říkají: „Manažeři, které nám ANO slibovalo, jsou lidé, kteří nic pořádného neumějí a všeho se bojí. V tomto ohledu je ANO klam a podvod, to bude třeba voličům ukázat“?

Za mého mládí bych si vyhrnoval rukávy. Ale protože už jsem oprýskaný, vím, že to je jen taková sloganovitá mluva a že ten člověk se pak klidně na vás u kávy usmívá a dohaduje koalici.

A už jste ji v Praze se synem dohodli?

To řekl můj syn?

Ale to snad víte.

Mně to znělo jak z ODS... Syn je svéráz. Já s ním ale vyjednávat nemůžu – už z podstaty, to za mě dělají jiní. Ale to jsem řekl hned, když jsem se stal předsedou.

Možná je to ten důvod, proč v Praze už víc jak čtvrt roku nemáme na magistrátu nějakou normální koalici.

Dějiny Prahy jsou v tom výmluvné. Ne že by tu vždycky byla taková chatrná vláda...

… za primátora Béma býval pořádek.

Pamatuji. Když v roce 2006 dostal přes 50 procent, vypadalo to na Vinohradech jak v Severní Koreji, přes jeho podobizny všude nebylo vidět na oblohu. A taky mám rád ty hlasy, které říkají: Ale za něj se aspoň stavělo.

Ano, stavělo.

Já vím, ale když si koupíte garsonku za 10 milionů, není to zrovna úspěch.

Ale teď nekupujeme vůbec nic. A vypadá to, že tu budeme mít navždy radu v polovičním složení a primátorku, která nebude vědět, kdy jí přestane fungovat karta pro vstup do kanceláře.

Není to určitě dobrá situace, ale není to drama. Není to situace, kdy by se Pražané měli bát, že zítra nepojede metro nebo jim neodvezou odpadky. Peníze jsou rozdělené, to je nejdůležitější. A Praha bude mít určitě zase štěstí na další peníze z turistiky, to je prostě zlatý důl.

Bohužel karty jsou rozdané tak, že se s tím skoro nedá poskládat nějaká sestava. V každé partě se navíc vždycky najde nějaký husita, který najednou řekne: A s těmi ne! A celé se to sesype. Je to jak igelitový pytlík s vodou. Buď budeme všichni schopni udělat nějaký úkrok v rámci racionální úvahy. Nebo se to do dvou měsíců nepovede a pak už se bude každý bát, aby to nekolidovalo s krajskou kampaní, že už se nehneme.

Mimochodem, jak se na skládání koalice podílí vaše předchůdkyně v čele pražského ANO Radmila Kleslová?

Nestýkám se s ní, a pokud vím, je na nějaké dlouhé dovolené. Ale říkat si, že tahle dáma po tolika letech típla svou poslední politickou iniciativu, to bychom asi byli naivní.

A je to, co se stalo v pražském ANO, tedy vaše vítězství nad Radmilou Kleslovou, pro vás osobní satisfakcí? Někdy před rokem jste z ní byl dost nešťastný.

Na satisfakce nemám čas. Nemůžu stát před zrcadlem a říkat si, vidíš, chlapíku, jsi pražským předsedou, kterým jsem být nikdy nechtěl.

Jste pyšný na svého syna Matěje?

Nebudu hodnotit jeho výroky, to by asi bylo dost těžké. Jako každý normální otec jsem rád, že se mu splnil nějaký jeden dílčí cíl, který si vytyčil. Syn by mě zabil, ale skoro si říkám, že je škoda, že svou energii a lidskou poctivost investuje na poli, které je u nás problematické.

Myslíte Stranu zelených?

Ano. To je další místní iracionalita. V zemi, kde všichni milují přírodu, kde naši dědové jezdili na Sázavu a stavěli sruby, se vytvořila kategorie jakéhosi zeleného terorismu, která najednou spoustě lidí vadí. A říkají to stejní lidé, co si doma pižlají trávník a vyndavají z něj broučky. Samozřejmě že jsou i zelení extremisté. Ale kdybych byl mladý, kam bych asi vstoupil? Do strany, která podporuje stavbu logistických center někde uprostřed polí? To asi ne. Vlastně nechápu, proč ta strana nemá osm procent.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Střety v Jeruzalémě si vyžádaly přes 200 zraněných

Nejméně 200 Palestinců a šest izraelských policistů bylo zraněno při nočních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá, oznámili v sobotu zdravotníci. V izraelské metropoli se po týdnech nepokojů očekává násilí i v dalších dnech. K uklidnění situace v sobotu Izrael vyzvala Evropská unie, Turecko blízkovýchodní zemi obvinilo z teroru vůči nevinným, informují tiskové agentury.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy